O devět procent méně je cibule, která představuje asi čtvrtinu veškeré produkce – škody ze sucha, ale i snížení pěstební plochy jí ubraly proti loňsku devět procent (v pětiletém průměru 20 %) na 132 200 tun. Meziročně je o čtyři procenta méně mrkve (93 800 tun). Rajčat bylo sklizeno 58 200 tun (proti loňsku +7 %), okurek 44 900 tun (-7 %), papriky 15 400 tun (+1 %, v pětiletém průměru -4 %, přes 97 procent ve sklenících a foliovnících).

Na historickém minimu se ocitla přes zvýšení pěstebních ploch listová a řapíková zelenina, které bylo 121 300 tun (-16 % z pětiletého průměru, o desetinu méně než loni). Víc rostl špenát (12 900 tun, +13 %).

Pokuta za exhibicionismus

Náš web v úterý 4. prosince informoval o soudu s německou herečkou Antje Mönningovou (40), „televizní jeptiškou“ ze seriálu „Proboha!“, obžalovanou ze vzbuzení veřejného pohoršení – za to, že na parkovišti v Allgäu „nemravně pózovala“ před třemi muži, z nichž dva byli policisty v civilu a vystoupení natočili.

Soud v Kaufbeurenu neměl jasno, zda její exhibicionistické vystoupení v průsvitném tričku a s vykasáním minisukně bylo striptýzem, nebo „tancem“ - napsaly PNP. Herečka sama řekla, že to byla improvizovaná performance z umělecké nálady. Parkoviště prý k ní vybrala záměrně, protože podle ní je to místo, kde je akceptována „erotická interakce jakéhokoliv druhu“. Zabývá se údajně léta umělecky „hravým uvolněním se od společenských tlaků a prudérie“.

Policisté jako svědkové uvedli, že je na počínání herečky upozornil řidič parkujícího kamionu, kterého kontrolovali. Jeden z nich „k zajištění důkazu“ začal scénu natáčet. U soudu řekli, že se cítili být obtěžováni – podle 48letého „nebylo příjemné přihlížet“. Zprvu vyšli z toho, že jde o prostituci, ale pak děj kvalifikovali jako vzbuzení veřejného pohoršení. Veselí vzbudil onen řidič, miluje prý život a vystoupení té ženy bral jako uvolnění, ne obtěžování. Policisté podle něho dělali svou práci a on jí „směl přihlížet“.

Soudce Johannes Pausch vystoupení Mönningové neshledal uměním – jednalo se podle něho o sexuální počínání, nikoliv ovšem intenzivní. Obžalované uložil za přestupek peněžitý trest 300 eur. Herečka se před výrokem soudu policistům za své jednání omluvila. Obhájce Alexander Stevens prohlásil, že se odvolají a půjdou třeba k ústavnímu soudu - zákon o vzbuzení veřejného pohoršení ze sedmdesátých let je podle něho zastaralý. Mönningová doplnila, že chce na toto téma upozorňovat i v budoucnu „veselými akcemi“, a uzavřela: „Nahota není trestným činem…“

Zaplatí očistu hrobu

Místo činu…Zdroj: Deník/repro PNP

Výtvarný umělec Wolfram Kastner musí zaplatit kolem 4000 eur za očistění sporného pomníku Alfreda Jodla na hřbitově Fraueninsel. Rozhodl to Okresní soud v Mnichově.

Jak i náš web v minulosti napsal, důstojník wehrmachtu Alfred Jodl byl jako válečný zločinec popraven po druhé světové válce. Jeho popel byl vysypán do Isaru, ale příbuzní jeho jméno „přidali“ na rodinný hrob. To se nelíbilo Kastnerovi, který pomník pomaloval mimo jiné červenou barvou jako symbolem krve – považuje to za uměleckou akci na protest proti „uctívání“ válečného zločince na hřbitově. Jodlovi příbuzní za to Kastnera zažalovali a vyhráli u obou instancí.

Podle soudu Kastnerův čin nebyl kryt svobodou umění a názoru. Šlo o zásah do majetku rodiny Jodlových.

Mrtvý nebyl vrah

Jak napsal linecký deník OÖN, také hornorakouští kriminalisté luští identitu mrtvoly muže nalezené 25. listopadu u Nové Pece, pár kilometrů od hranice okresu Rohrbach. Rakouská policie na žádost české strany hledá podle popisu vhodného postrádaného. „Vyšetřovatelům vražd ve Štýrsku popis přesně připomíná Friedricha Felzmanna, důvodně podezřelého z dvojnásobné vraždy ve Stiwolu – loni 29. října tam měl zastřelit dva sousedy a jednu osobu těžce zranit. Od té doby Felzmann, sympatizant pravicových extremistů, beze stopy zmizel,“ píše list.

„U mrtvého nejde rozhodně o Felzmanna,“ pokračuje list z úterní zprávy hornorakouské i štýrské policie. Absentuje v ní informace o případném srovnání DNA, podle manželky hledaného neměl Felzmann žádné operační jizvy, ale neznámému mrtvému byly vloženy dva stenty a kromě toho měl kyčelní protézu. „Také postavy nesouhlasí – Felzmann vážil v říjnu 2017 kolem 65 kilogramů, mrtvý od Schwarzenberského kanálu měl zhruba 90 kilogramů.“ Podle OÖN se stále hlásí lidé, kteří Felzmanna měli vidět i v Horních Rakousích. Prověřování sdělení zatím k výsledku nevedlo, uzavírá list.

Stíháni za českou marihuanu

Při návratu z Čech měly smůlu dva bavorské páry, napsala PNP. V autě jedné dvojice ze středního Francka našli policisté ve Furthu im Wald (okr. Cham) ve středu láhev vodky, do které byl vložen okolík květu marihuany. Nádobu hlídka zajistila, 19letý řidič je vyšetřován z porušení zákona. Krátce předtím policisté zabavili z Čech přijíždějící dvojici ze Starnbergu konopnou mast, jejíž distribuce není v Bavorsku povolena. Také tyto turisty čeká stíhání.