VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Sousedům prý škodí gastarbajři

NEOMYLNÝ. Julian Weibold (19) z Braunau „vyřídil" při turnaji v minigolfu v Salcburku 18 drah na 18 úderů, což je samozřejmě světový rekord.

15.2.2016
SDÍLEJ:

Julian Weibold v akci.Foto: Deník/repro

Linec - Prezident rakouské Zaměstnanecké komory Rudolf Kaske požaduje výrazně víc kontrol na staveništích a v průmyslových podnicích, které by zabránily mzdovému dumpingu, píší OÖN. Konkrétně chce 500 dalších finančních policistů. „Změkčil" tak prohlášení ředitele komory Wernera Muhma, který je pro „tísňovou klausuli k omezení svobody pohybu osob" v Evropské unii.
V pozadí je, že Rakousko bylo svou nízkou kvótou nezaměstnanosti dlouhodobě „vzorovým žákem" v EU, ale momentálně sklouzlo do středu žebříčku – téměř půl milionu lidí je tu bez práce.
Muhm, který je vlivným poradcem kancléře Wernera Faymanna (SP), tak dodal další aspekt do debaty o cizincích, rozvádějí OÖN. Podle něho byla část vysoké nezaměstnanosti do Rakouska „importována" příchodem příliš mnoha Východoevropanů. Země má totiž v rámci EU třetí největší podíl zaměstnávaných cizinců.
Kaske připomněl, že podle platných zákonů musí i zahraniční firmy působící v Rakousku odměňovat své zaměstnance podle tarifů zdejších kolektivních smluv. Ve skutečnosti ale vyplácejí kvůli různým vedlejším ujednáním mzdy nižší. Tomu mohou zabránit jen „kontroly, kontroly, kontroly", říká Kaske a požaduje zdvojnásobení stavu finanční policie.
Kancelář ministra financí Hanse Jörga Schellinga k návrhu říká, že už je dávno „předběhnut". Přijímání nových sil běží od loňska, přičemž úředníci po 29 722 kontrolách v provozech podali 9709 trestních oznámení pro nelegální zaměstnávání. V asi třetině případů šlo o mzdový nebo sociální dumping.
„Muhmovu ideu omezení volného pohybu osob v EU podporuje v sociální demokracii jen burgenlandský hejtman Hans Niessl," píše linecký list. Kancléř Faymann takové opatření vylučuje s odkazem na smlouvu o EU. Myslitelné je pro něho snad jen časové omezení činnosti jednotlivých zahraničních pracovníků v příslušné směrnici unie. S tím by muselo souhlasit všech 28 členských států, což je naprosto nemyslitelné.

Sousedé milují labradory

Labrador je nejoblíbenější psí rasou v Rakousku. Podle statistiky ministerstva zdravotnictví je v zemi 7316 čistokrevných zvířat, dále 10 160 labradorských retrívrů, 7456 míšenců této rasy a 16 740 zlatých retrívrů, kteří jsou s labradory příbuzní, píší OÖN.
Melanie Hoffmannová (38) ze Schlierbachu, čtyřnásobná matka, majitelka šesti labradorů a pověřenkyně pro chov této rasy v rakouském kynologickém klubu, nedá na tato zvířata dopustit. „Jen jako hlídači nejsou k použití – pustili by do domu každého zloděje, kdo by jim podal kousek vuřtu, protože jsou extrémně žraví a vůči lidem velmi pozitivně nastavení," cituje ji list.
Na otázku, proč je potom tento pes charakterizovaný jako obzvlášť dobrosrdečný a rodinný tak vysoko v žebříčku „kousavosti", říká ze statistiky, že agresivní jedinci téměř vždy pocházejí ze soukromých vrhů. Chovatelé, kteří jsou podřízeni přísným regulím svazu kynologů, své svěřence pečlivě testují jak na dědičké nemoci, tak na chování, a pokud by byl některý agresivní, nebyl by připuštěn k chovu. Pořízení kvalitního labradora přijde na 1400 až 1500 eur.

Bude lovit uprchlíky z moře

Více než 3700 lidí loni utonulo na útěku ve Středozemním moři. Když potom ještě italské námořnictvo zastavilo svou operaci Mare Nostrum k zachraňování těchto běženců, vzkypěla ve vášnivém jachtaři Michaelu Buschheuerovi (39) z Řezna krev, píše pasovská PNP. „Mnozí vzali bez emocí fakt, že lidé se topí a v Německu se pořád ještě diskutuje o přerozdělování běženců. To nejde," cituje list Buschheuera.
Před pěti měsíci založil iniciativu "Sea Eye" a koupil kutr. 20. února ho chce v Rostocku spustit na moře. Jeho cílem je křižovat Středozemním mořem a zachraňovat uprchlíky.
„Není žádným romantikem nebo snílkem," popisuje ho PNP. Má v Řeznu firmu se 30 zaměstnanci. S pružností úspěšného podnikatele koordinuje i svůj projekt pomoci. Koupený kutr je nyní zprovozňován v jednom rostockém doku. 74 kubíků velký nákladový prostor lodi pojme záchranné ostrůvky pro 400 lidí, asi 700 plovacích vest a zásoby vody a potravin. Plachtoví typické pro rybářské kutry bude sneseno, loď bude vybavena motorem a satelitní navigací.
S osmičlennou posádkou chce Buschheuer křižovat jižně od ostrova Lampedusa. Při spatření lodě s uprchlíky v nouzi vyšle signály SOS k vyvolání záchranné akce. „Do příjezdu kvalifikovaných záchranářů a pobřežní stráže zajistíme přežití lidí na často beznadějně přeplněných člunech. Jen v případech krajní nouze vezmeme uprchlíky na naši loď," má promyšleno.
Nasazení má trvat zatím pět a půl měsíce. Posádka s námořními zkušenostmi se bude střídat po asi deseti dnech. Zatím se přihlásilo 40 dobrovolníků, kteří chtějí této akci obětovat dovolenou. Nasazení "Sea Eye" přijde na čtvrt milionu eur. Iniciativa je odkázána na dary. Není prý lehké je získat, doba takovému podniku nepřeje. „Zdá se, že se dnes nedělá rozdíl mezi zachraňováním tonoucích a pomáháním běžencům," říká Buschheuer v PNP.

Cirkusová zvířata pod kontrolou

Při téměř každé druhé kontrole cirkusu v Bavorsku od roku 2010 byly zjištěny přestupky proti zákonu o ochraně zvířat, cituje PNP expertku SPD Susann Biedefeldovou. Při 512 kontrolách bylo podle ministerstva životního prostředí odhaleno 249 prohřešků. Zda šlo také o trestné činy, úřad neví. „To ukazuje, jak málo se ministryně Ulrike Scharfová stará o dobro zvířat," říká Biedefeldová.
Kritizuje také nepravidelnost kontrol a požaduje kompletní zákaz držení divokých zvířat v cirkusech. Nechápe prý, jak ministerstvo mohlo dospět k závěru, že základní normy ochrany zvířat jsou v nich dodržovány. Podle oficiální statistiky bylo v roce 2014 v Bavorsku hlášeno 639 cirkusových zvířat, z toho 127 šelem.
Ministerstvo dodává, že kontroly předpisů provádějí příslušné orgány v místě. Zákaz držení zvířat v cirkusech obecně by musel vyslovit federální úřad.

Papež se vztahem k ženě

Linecký deník OÖN informuje, že kulturní televizní kanál Arte bude v úterý od 20.15 vysílat dokument BBC, podle něhož měl papež Jan Pavel II. po desetiletí vztah k vdané ženě. „Autoři k tomu zdůrazňují, že nic nenaznačuje, že by Karol Wojtyla porušil celibát," cituje list Kathpress.
Přesto si byli provdaná matka tří dětí a duchovní po tři desetiletí emočně velmi blízko, pokračuje list. Podle dokumentu měl tehdejší krakovský kardinál Wojtyla (1920 – 2005) od začátku 70. let velmi intenzivní vztah k polsko-americké filozofce Anně-Terese Tymieniecké (1923-2014), který trval až do papežovy smrti 2. dubna 2005. „To ovšem bylo okruhu zasvěcených známo. Nové na dokumentu je, že spřízněnost jejich duší dokládají stovky dopisů a privátních fotografií," pokračují OÖN.
Vztah měl začít v začátku sedmdesátých let, kdy Tymieniecká požádala kardinála, aby mohla přeložit do angličtiny jeho knihu „Osoba a čin" zveřejněnou v roce 1969. Z výměny dopisů na filozofické otázky se rychle vyvinula velmi osobní korespondence. Podle dokumentu brzy došlo i k osobním setkáním, společným procházkám nebo lyžování.
„Z dokumentu zůstává nejasné, nakolik si Wojtyla byl vědom hloubky citu ženy pocházející z polsko-francouzského šlechtického rodu," uvádí list. Každopádně kontakt k ní nepřerušil, naopak – stál za ním a měl úzký vztah s ní za boží dar. „Ještě den před smrtí ho Tymieniecká navštívila v nemocnici," uzavírá linecký list.

Autor: Vladimír Majer

15.2.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Technika a elektrotechnika - Technika a elektrotechnika Technický pracovník 25 000 Kč

Technici elektronici kontroly kvality, laboranti technik kvality - elektro zaměření. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Náplň práce:, Kontrola a uvolňování materiálů a výrobků na vstupu a výstupu, Analýza a hodnocení měření dílů , Analýza vadných výrobků, Vystavení a zpracování interních reklamací, Spolupráce na tvorbě nápravných opatření, Denní komunikace se zákazníky a partnery v anglickém jazyce, , Požadavky, SŠ technického směru, praxe v oblasti kvality výhodou, Vyhláška 50, min. §5, Anglický nebo německý jazyk na mírně pokročilé úrovni, Znalost norem ISO 9001, ISO 14001 a OHSAS 18001, Uživatelská znalost MS Office (Word, Excel, Power Point), , Pracovní poměr na dobu určitou 1/2 roku s možností prodloužení , , Zaměstnanecké výhody: Prémie od prvního měsíce, závodní stravování, příspěvek na dopravu, příspěvek na dovolenou a Vánoce, příspěvek na penzijní připojištění/doplňkové penzijní spoření a další firemní benefity, Pružná pracovní doba, Kurz anglického jazyka přímo ve firmě. Pracoviště: Vertiv czech republic s.r.o., 387 01 Volyně. Informace: Iveta Narovcová, +420 383 312 100.

Výroba - Výroba Montážní dělník 20 500 Kč

Montážní dělníci elektrických, energetických a elektronických zařízení operátor elektromontáže. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20500 kč. Volných pracovních míst: 6. Poznámka: Náplň práce:, předmontáž dílů pro sestavy, montáž elektro výrobků dle výkresů či elektronických návodek, výroba kabelových svazků, svařování ultrazvukem, , Požadavky:, Odborné vyučení, , Pracovní poměr na dobu určitou 1/2 roku s možností prodloužení , , Zaměstnanecké výhody: , Prémie od prvního měsíce, závodní stravování, příspěvek na odpolední směnu, příspěvek na dopravu, příspěvek na dovolenou a Vánoce, příspěvek na penzijní připojištění/doplňkové penzijní spoření a další firemní benefity. Pracoviště: Vertiv czech republic s.r.o., 387 01 Volyně. Informace: Iveta Narovcová, +420 383 312 100.

Výroba - Výroba Montážní dělník 13 500 Kč

Montážní dělníci výrobků z kombinovaných materiálů montážní dělník. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13500 kč, mzda max. 18000 kč. Volných pracovních míst: 4. Poznámka: Jedná se o montáž výrobků z plastů, obsluha strojů vyrábějící plastové součásti a následná montáž. Zkušenosti s výrobném závodem výhodou, VÝHODY: příspěvek na ubytování nebo dojíždění, závodní stravování, KONTAKT: Šimek Marek, tel.: 774492941, e-mail: simek@aktivteam.cz. Pracoviště: Aktivteam sv s.r.o. - pracoviště leifheit blatná, Sádlov, č.p. 1300, 388 01 Blatná. Informace: Marek Šimek, +420 774 492 941.

Administrativa - Administrativa Administrativní pracovník 19 730 Kč

Pracovníci v informačních kancelářích manažer infocentra Blatná. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 19730 kč, mzda max. 29680 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Centrum kultury a vzdělávání Blatná vyhlašuje výběrové řízení na pozici odborného pracovníka, MANAŽER INFOCENTRA BLATNÁ, Náplň práce, . zajištění chodu IC Blatná (komunikace s návštěvníky, s ubytovateli, prodej, upomínkových předmětů, nábor brigádníků, prodej vstupenek, půjčování městských, kol…), . spolupráce s mateřskou destinační společnosti a okolními infocentry, . zajišťování produkce nových informačních materiálů a map, . správa a aktualizace informací na webových stánkách a Facebooku IC, . plánování podpory rozvoje cestovního ruchu v Blatné, . příprava každoroční konference o cestovním ruchu v Blatné a účast na konferencích o cestovním ruchu, (TourConf, Travelcon…), Požadavky:, . vysokoškolské nebo středoškolské vzdělání s maturitou, . výborné komunikační a organizační dovednosti, aktivní a tvůrčí přístup, . perfektní znalost regionu, . znalost anglického jazyka slovem i písmem, znalost dalších jazyků výhodou, . výborná znalost práce na PC, základy práce s grafickými programy výhodou, . řidičské oprávnění skupiny B, . časová flexibilita, aktivní a tvůrčí přístup, odolnost vůči stresu, samostatnost, pečlivost, dochvilnost,, zodpovědnost, vstřícnost, komunikativnost, týmovost, Nabízíme:, . zajímavou práci s vysokou mírou samostatnosti v přátelském kolektivu a příjemném prostředí, . možnost uplatnění vlastních vizí v oboru a jejich realizaci, . možnosti dalšího vzdělávání, profesního růstu, . uplatnění jazykových znalostí, . platové zařazení podle dosaženého vzdělání a praxe (dle platného platového předpisu), . zaměstnanecké výhody (FKSP, 5 týdnů dovolené), . pracoviště v centru města Blatná, Přihlášku včetně níže uvedených příloh doručte do 12. září 2018 do kanceláře Centra kultury a vzdělávání, Blatná na adrese nám. Míru 212, 388 01 Blatná (obálku označte heslem „Výběrové řízení – NEOTEVÍRAT“),, nebo ji zašlete emailem na adresu oberfalcer@ckvb.cz., Přílohy k přihlášce:, . Strukturovaný životopis a motivační dopis, . Koncepce fungování IC Blatná s krátkým hodnocením aktuálního provozu IC Blatná, Osobní pohovory s vybranými účastníky druhého kola proběhnou dne 18. září 2018., Termín nástupu: možný ihned, nebo dle dohody, Pracovní poměr: HPP na dobu neurčitou, Místo výkonu práce: Blatná, V případě dalších dotazů se obracejte na ředitele CKVB Edvarda Oberfalcera - 777 183 337, oberfalcer@ckvb.cz., Vyhlašovatel si vyhrazuje právo zrušit výběrové řízení v libovolné fázi bez udání důvodů.. Pracoviště: Centrum kultury a vzdělávání blatná, náměstí Míru, č.p. 212, 388 01 Blatná. Informace: Životopis, .


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Finále Kabelkového veletrhu Deníku se blíží, bude 5. září v IGY

Pozvánka na otevření kulturního magazínu umístěného na autobusové zastávce U Krámu na Horské Kvildě. Koná se ve středu 22. srpna od 18 hodin.Foto Ivana Řandová

Zastavení na zastávce Kvilda

Strážníci mají dvě nová auta. Jezdí ve škodovkách Karoq

Léto už tráví strážníci MP Strakonice v pohodlí dvou nových služebních vozů. Jde o typ Škoda Karoq Ambition 1,5 TSI se šestistupňovou mechanickou převodovkou. Strážníci si novinku považují. „Přivážel jsem jeden na služebnu. Je to fakt pohodlné auto,“ řekl jeden ze strážníků.

Všechny chutě Tábora

Tábor - Již pátý ročník festivalu lokální gastronomie Naše chutě potěší chuťové pohárky návštěvníků v neděli na zahradě Střelnice.

Veslařka Barbora Mátlová je juniorskou mistryní světa

Račice - Na labském kanálu vodních sportů v Račicích se konalo juniorské mistrovství světa ve veslování. Českou republiku v domácím prostředí reprezentovalo i jindřichohradecké trio Barbora Mátlová, Michala Pospíšilová a Albert Čekal. Všem členům VK Vajgar se povedlo s jejich posádkami postoupit do finálových jízd. Nejlépe šampionát, na němž startovalo 258 lodí z 58 zemí, vyšel Mátlové, jež se v posádce osmy stala mistryní světa.

Čumidlo, neznámé strašidlo z Javorníka

Jižní Čechy – Jihočeský spisovatel Hynek Klimek před nedávnem vydal další dětskou pohádkovou knihu. Pohádky divotvorné hory Javorník se zabývá opět nadpřirozenem.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT