VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Sousedé v Linci vyhlásili zákaz žebrání

SPOLEČNĚ? - „Panáčci" na dveřích toalet spolehlivě ukazují cestu k úlevě tu ženám, tu pánům. Na Univerzitě v Řeznu se ale objevily naráz tři postavičky a u nich také lístek, že toaleta je pro osoby lhostejno jakého pohlaví, zaznamenala PNP.

14.4.2016
SDÍLEJ:

Studenti v Řeznu pro transsexuály.Foto: Deník/repro PNP

„Co vypadá jako nařízení univerzitní správy, je ve skutečnosti studentskou akcí, kterou prý bylo ,poněkud překvapeno´ i vedení školy. Pokud by prý studenti chtěli skutečně zavést ,unisex toalety´, museli by podat příslušnou žádost na správu, což se ovšem nestalo. Také vysvětlovací líst je nejspíš dílem posluchačů. Každopádně projekt vyvolal velký ohlas i u nadregionálních médií."

Že o tom lidé mluví, prý těší studentskou skupinu „Queer", tedy snad „Napříč", která ale podle PNP každopádně prohlašuje, že za akcí nestojí. Nepopírá ovšem, že se na univerzitě zasazuje za práva transsexuálů. „Pro lidi, kteří se nechtějí přiřadit k pohlaví mužskému, nebo ženskému, není cesta k toaletě lehká," míní Annika. „Jsou tam stále znovu a znovu terčem projevů nepřátelství, urážek či dokonce fyzických napadání, jak uvádějí jejich svazy." Dodává, že „Queeru" ještě žádné stížnosti od studentů nedošly, jde prý spíš o všeobecně společenský problém, uzavírá list.

Kam žebráci nesmějí

Linec – Žebrání jako viditelné znamení osobní chudoby je v mnoha případech jedinou cestou, jíž mohou dotčení pro sebe a své rodiny dosáhnout alespoň minimálního příjmu k obživě, uvádí buletion města Lince. Zdrženlivé „tiché" žebrání není spojeno s oslovováním, dotýkáním se či zastavováním chodců. Tato forma žebroty sama o sobě dosud nepředstavovala problém. Nejpozději od letošního ledna je Linec ovšem konfrontován s novou, výrazně zintenzivněnou a propracovanější situací. Letos na žebráky bylo už víc stížností než za celý minulý rok – už 136. Novela zákona o policii z roku 2011 nic nepřinesla.

Lidé téměř výlučně z výhodní Evropy, převážně z Rumunska, přicházejí ve velkých skupinách, aby žebrali organizovaně, a tím nelegálně. Město dostává řadu stížnosti od obchodníků z City, od hospodářské komory i jednotlivých živnostníků, že jejich provozovny jsou obléhány žebráky vysedávajícími před výkladními skříněmi, že se žebrá na zastávkách hromadné dopravy a u bankomatů, tedy tam, kde se pravidelně manipuluje s hotovostí, že žebrající často ve skupinách především na Landstrasse chodce obklopují, že je často porušována domovní svoboda, dochází k drobným krádežím a poškozování cizí věci atd. Občané říkají, že kvůli žebrákům už se vyhýbají nákupním centrům. Prezentace policie nebo pořádkové služby v těchto místech přináší vždy jen chvilkové zlepšení.

Hranice mezi „tichým" žebráním a touto organizovanou donucovací formou je stále obtížněji rozeznatelná.

Město Linec na zostřující se situaci reagovalo. Na místech, kde žebráci ztěžují užívání veřejného prostoru, vyhlásilo sektorální zákaz žebrání, který vstoupí v platnost 2. května.

Má platit například pro Hlavní náměstí a vždy prvních padesát metrů ulic, které do něj ústí, od 1. dubna do 31. října vždy v pondělí až sobotu od 8 do 23 hodin, od 1. listopadu do 31 března od 9 do 19 hodin a dále při organizovaných akcích a trzích. Dalšími zónami jsou například Schmidtorstraße, Taubenmarkt, Promenade, Landstraße (s frekvencí 230 000 chůdců týdně, kde podle zjištění dochází k 53 procentům případů agreivního žebrání), náměstí OK, Martina Luthera a Schillerovo, ulice vedoucí k Divadlu hudby, k Volksgarten v době vánočních trhů, prostory veletrhu na Urfahru atd.

Protože i policie předpokládá, že vytlačení žebrajících z vnitřního města může způsobit jejich přesun do jiných čtvrtí, vyslovil se místostarosta Bernhard Baier (VP) pro dodatečné „zóny pozorování". Navrhl jich asi deset, mimo jiné Hlavní ulici na Urfahru, centrum v Kleinmünchenu apod. „To by byl příští logický krok," řekl deníku.

Pokud se na vytypování problémových míst městská rada shodne, měla by je městská pořádková služba v prvních týdnech zákazu žebrání v centru pozorněji sledovat. Na vývoj situace čeká i další místostarosta Detlef Wimmer (FP). Když se ukáže, že jsou třeba změny, budeme rychle reagovat. K rozhodnutí o nich bude ale město potřebovat „neotřesitelně zjištěná čísla, data a fakta", aby nařízení obstálo případně i před ústavním soudem. Nyní určené zóny nejsou podle něho ani příliš velké, ani příliš malé, ale „co možná nejefektivnější a právně korektní". Je důležité najít správnou střední cestu, co se šíře zákazu a kontroly dodržování týče. Zákaz, který platí „všude trošku a nikde ne moc akorát", by prý nemohl být brán vážně, uvádí list.

Starosta města při tom zdůrazňuje, že svoboda pobytu ve veřejném prostoru musí platit pro všechny. „Touto vyhláškou nechceme vytvářet žádné sociální ,fronty´. Chudým a bezdomovcům z Lince musíme dál co nejvíc pomáhat. Zneužívání dětí i dospělých organizovaným žebráním ale budeme potírat."

Zákaz žebrání Linec spojuje se sociálním projektem v partnerském rumunském Braşově. Pro místostarostu pro bezpečnost Detlefa Wimmera je důležité symptomy a problémy bojovat v jejich kořenech. „Zákaz žebrání a efektivní kontroly jsou důležitým krokem ke zlepšení. Chceme ale také využít vztahů s Braşovem k tomu, aby migrace žebráků k nám byla přibrzděna," řekl. Linec k tomu chce odstartovat sociální program v kooperaci se sociálním fondem Evropské unie. Mimo jiné prý má být potenciálním žebrálům vysvětlena nesmyslnost jejich cest do Lince.

V širší souvislosti je zmiňován také ROMACT program Evropské komise a Evropské rady, odstartovaný už v roce 2013. Míří na Bulharsko, ČR, Maďarsko, Itálii, Rumunsko a Slovensko s cílem lepší inkluze Romů do těchto zemí jejich původu.

Prezident myslivců Jürgen Vocke. Vlci ohrožují turistiku?

Prezident zemského svazu myslivců SRN Jürgen Vocke (na snímku PNP) se před víkendovým zemským sjezdem v Kulmbachu vyjádřil pro PNP k některým problémům, také k zacházení „s rysy, vlky a spol.". Za nejnaléhavější označil dramaticky klesající stavy nízké zvěře a drasticky se zvyšující počty divočáků. „Ty bez pomoci zemědělců a majitelů lesů nemůžeme zvládnout," řekl. „Obrovské lány řepky a kukuřice jsou pro černou pohádkovou zemí, k tomu velký podíl listnáčů v lesích – lépe už se divočáci mít nemohou. Mírné zimy umožňují téměř všem selatům přežít. Díky dobrému krmivu jsou pohlavně zralí už v prvním roce a důsledkem je, že jejich stavy explodují. To vyžaduje spolupráci myslivců a zemědělců – musí nás nechat lovit. Potřebujeme vysekané pásy v polích kukuřice k výhledům na zvěř." Vocke se vyjádřil i k problému vlků, kteří v Bavorsku „nejsou vítáni". Na rozdíl od rysů vytvářejí smečky. „Když začnou výt, nebude v lese jediného joggera. Nechci strašit, ale turistiku jsou vlci schopni ,vyřídit´," prognozuje.

Zlaté rybky hrozí?

„Možná že se někdo jenom chtěl zbavit nadpočetných rybiček a vypustil je do žabího rybníka na Thurnerbauerwiese ve Fürstenzellu na Pasovsku. Netušil, že oranžová cháska tam bude ,zlobit´," napsala PNP. „Zlaté rybky, odrůda vyšlechtěná z karase stříbřitého zvaná carassius auratus gold, se v nádrži očividně cítí skvěle a vesele se množí. Mají ovšem také hlad a systematicky požírají potomstvo v rybníku žijících žab, ropuch a jiných obojživelníků."

Zlaté rybky kazí žabinec.Podle Ericha Wurstbauera ze svazu ochránců přírody má tento možná „domácí úklid" fatální důsledky. Podle něho hrozí těžké poškození nebo dokonce zničení biotopu, pokud jej někdo brzy nezbaví těchto cizích vetřelců. „Hledá možnosti, jak zlaté rybky z rybníka vychytat. Odlovení keserem se ukázalo při prvním pokusu krajně obtížným, protože dno je pokryté silnou vrstbou bahna. Úspěšnější by prý mohlo být užití elektřiny – ryby by výboj neusmrtil, ale jen omráčil a plovoucí po hladině by bylo možné sesbírat. K tomu by ovšem bylo třeba ještě posoudit stránku právní ochrany přírody."

Tátovský měsíc se ujal

Tzv. Papamonat je v rakouské veřejné službě od roku 2011 ze zákona neplacenou zvláštní čtyřtýdenní dovolenou s možnost čerpat ji v prvních osmi týdnech života dítěte. Město Linec k tomu přidává placený týden a nabízí možnost brát si zbytek jako neplacený, nebo jako řádnou dovolenou. Loni této možnosti sehrát moderní otcovskou roli v prvních týdnech života dětí využilo mimo jiné také patnáct mladých tátů zaměstnaných u města Lince. V prvních letošních měsících už jich bylo osm. Od zavedení papaměsíce" už jej využilo 55 pracovníků města – z loňských 28 čerstvých tátů patnáct, tedy 53 procent. Letos už je jich osm. Oblíbené je toto volno zvlášť u hasičů, z nichž je čerpalo od roku 2011 už dvacet, následují zahradníci a cestáři (sedm). Pro dvanáct otců loni navazovala na toto volno „otcovská dovolená", na kterou nastoupilo dvanáct tátů. Letos v prvním kvartále bylo na rodičovské 160 pracovníků města, z toho tři tátové.

V celém Rakousku si „papamonat" bere každý sedmý mladý táta. Od loňské novely mají tuto možnost i homosexuální páry.

Autor: Vladimír Majer

14.4.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Výroba - Výroba Manipulační dělníci ve výrobě 18 000 Kč

Manipulační dělníci ve výrobě transport zboží na klasifikaci. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Náplň práce: , - Pracovník provádějící převoz odpovídá za nepoškození, zašpinění či znehodnocení materiálu., - Pracovník odpovídá za to, že při přepravě nedojde ke ztrátě kusové karty, visačky a skladového lístku., - Přeprava zboží se provádí po vyznačených transportních cestách., - Pracovník odpovídá za správné umístění zboží dle označených míst., - Musí dodržovat zásady volných transportních cest a okolí elektrorozvaděčů., - Odpovídá za včasné odvezení zboží k jednotlivým pracovním operacím., - Transport pomocí elektrovozíku., VÝHODY: 25 dní ŘD, podnikové stravování, , KONTAKT: pouze osobně nebo e-mailem. Hermanová Marie, e-mail: marie.hermanova@adient.com. Pracoviště: Adient strakonice s.r.o., Heydukova, č.p. 1111, 386 01 Strakonice 1. Informace: Marie Hermanová, .

Výroba - Výroba Zpracovatelé masa, ryb a příbuzní 13 500 Kč

Zpracovatelé masa, ryb a příbuzní pracovníci. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13500 kč. Volných pracovních míst: 9. Poznámka: Práce v chladu, fyzická namáhavá práce, KONTAKT: telefonicky 9:00-15.00 hodin, Drahun Volodymyr, tel.: 776513442. Pracoviště: Silos.km. s.r.o. - pracoviště vodňanská drůbež a.s., Radomilická, č.p. 886, 389 01 Vodňany. Informace: Volodymyr Drahun, +420 776 513 442.

Gastronomie - Gastronomie Kuchař/pizzař 15 500 Kč

Kuchaři (kromě šéfkuchařů) Kuchař/ka studené kuchyně. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15500 kč, mzda max. 19000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Baví Vás to v kuchyni? Rádi vyrábíte chlebíčky? Pojďte vařit k nám. , , STRAVBYT hledá kuchař/ku do studené kuchyně ve Strakonicích. Práce po celý rok jen v pracovní dny od 5:30 do 14:00., , Náplň práce: příprava lahůdek pro jídelny a servírování a zodpovědnost za dodržování hygienických norem., , Nabízíme platový růst, dotované stravování, roční bonusy, výborný kolektiv, možnost kariérního růstu, práci na HPP, jistotu pravidelného vyplácení mezd, možnost parkování a dobrou dopravní dostupnost (přímo u nádraží).. Pracoviště: Stravbyt s.r.o. - jídelna fezko strakonice, Heydukova, č.p. 1111, 386 01 Strakonice 1. Informace: Fedor Tachajev, +420 725 386 624.

Stavebnictví - Stavebnictví Stavební a provozní elektrikáři 20 000 Kč

Stavební a provozní elektrikáři elektrikář. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: POŽADAVKY: vyhláška 50/1978Sb., vzdělání v oboru elektro, praxe výhodou, Pracovní poměr na dobu určitou s možností prodloužení na dobu neurčitou, KONTAKT: Scherkl Radek, tel.: 602119685, e-mail: personalni@seterm.cz. Pracoviště: Seterm cb a.s.- provozovna, Písecká, č.p. 453, 386 01 Strakonice 1. Informace: Radek Scherkl, +420 602 119 685.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

HODNOTITELÉ. Na snímku tři z nich: (zleva) lékař Petr Petr, ředitel Krajské veterinární správy František Kouba a ředitelka Krajské hygienické stanice Kvetoslava Kotrbová.

EXKLUZIVNĚ: Porotcům chutnaly obyčejné věci, třeba sádlo

MČR do 14 let začalo utkáním Sparta Praha - Ostrava.

Krátce ze Strakonicka

OBRAZEM: Začala rekonstrukce komunikace v Čejeticích

Čejetice - Řidiči, kteří projíždějí obcí Čejetice, už musejí dát nohu z plynu a zařadit větší obezřetnost a pozornost.

OBRAZEM: Fotbalisté ze škol bojovali o postupy

Strakonice - Okresní rada AŠSK Strakonice uspořádala ve středu krajské kolo Sportovní ligy základních škol v minifotbalu. I díky nádhernému počasí se turnaj škol vydařil a k vidění byly velice kvalitní výkony všech zúčastněných družstev.

Vodňanští baráčníci mají letos místo májky soušku

Vodňany – Sdružená obec baráčníků ve Vodňanech pořádá v neděli 29. dubna od 14 hodin v areálu chovatelů okrasného ptactva přátelské posezení.

Závod Okolo jižních Čech zavede cyklisty na Kleť i do Rakouska

Jindřichův Hradec - Jindřichohradecký Cyklistický klub RBB Invest se už pilně připravuje na další ročník mezinárodního etapového závodu v silniční cyklistice s názvem Okolo jižních Čech, který se uskuteční počátkem září.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT