Za dvě eura na hodinu

Linec - Od začátku roku 2013 zdražil Linec parkovné o sto procent – v tzv. modré zóně z jednoho na dvě eura za hodinu. Předtím město tržilo z parkovného ročně 4,3 až 4,4 milionu eur. V prvním roce po zvýšení vydělalo 6,6 milionu eur, loni 6,8 milionu, tedy méně, než zdejší politikové očekávali, píše deník OÖN. Radní pro finance Johann Mayr předpokládal, že to bude 8,3 milionu.
„Lidová strana má jasno – vyšší parkovné odhání zákazníky z města a škodí lineckému hospodářství," uvádí list. Místostarosta Christian Forsterleitner (SP) si naopak myslí, že frekvence nakupujících na Landstrasse zůstala stejná a tato „obchodní míle" je dál nejživější nákupní třídou Rakouska po Mariahilferstrasse.
Forstleitner zdůrazňuje, že z výnosu parkovného město podporuje podnikatele v centru například tím, že jim prodává za 40 centů parkovací mince v hodnotě jednoho eura. Loni jim tak „přihrálo" 120 000 eur. Firmy například instalatérské, stavební nebo úklidové mají za paušální poplatek výjimky z časového omezení stání: platí za to od 30 eur za týden po 864 eur za rok.
S vícepříjmy z parkovného město také podporuje hromadnou veřejnou dopravu. Roční karta díky tomu zlevnila o sto eur a stojí nyní 285 eur. Loni jich bylo prodáno kolem osmi tisíc.
Forsterleitner v deníku OÖN slibuje, že město parkovné nebude zvyšovat až do roku 2023.

Kupte si schod!

Koupí schodu k záchraně ruiny?O záchranu 22 metrů vysoké věže zříceniny Klingenberg u obcí Pabneukirchen a St. Thomas na Blasensteinu v Mühlviertlu usiluje stejnojmenný spolek. Jeho vedení a nájemkyně ruiny Julia Lechnerová chtějí „podržet" stavbu, jejíž západní část se částečně zřítila už v roce 1855, přistavěním dřevěné věže o šesti patrech a zastřešením. Spolkový památkový úřad už s tímto řešením souhlasil a spolek chce s dobrovolnými pomocníky začít projekt realizovat. Do podzimu by mělo být hotovo, uvádějí OÖN. Náklady by mohly být nižší díky brigádníkům i podpoře z „leadru", ale spolek vymyslel další významný finanční zdroj. Nabídl občanům regionu, kterým na zachování ruiny záleží, možnost stát se „patronem schodů" na dřevěnou paralelní věž za 190 eur za jeden stupínek. Donátorovo jméno pak bude zvěčněno štítkem na čele schodu.
Na snímku jsou u Klingenbergu zleva předseda spolku Josef Strasser a Manfred Hinterdorfer.

Chce přejít USA

18letý Matthias Klima z Furthu im Wald v bavorském okrese Cham chce přejít pěšky od Lewesu ve státě Delaware na východě do Los Angeles. „To je 4650 kilometrů, na které má Klima maximálně 180 dnů čas, déle by mu vízum neplatilo," píše pasovský deník PNP. Do USA odletí 26. února, den poté už chce pochodovat. Předsevzal si zdolávat denně kolem třiceti kilometrů. Kdyby někde ztratil čas, chce kus cesty běžet.
„Proč to dělá, na to nemá jednoznačnou odpověď," uvádí list. „Vždycky prý chtěl Ameriku vidět, a především má v hlavě jeden obraz – Forresta Gumpa ve filmu, když probíhá branou v Santa Monica…"
18letý chce přejít USA.Plánovat cestu začal Klima loni v létě po maturitě. Trénoval třeba tím, že každý víkend chodil patnáct kilometrů z Furthu přes Javor do Zwieselu za babičkou. Kromě toho sbíral informace o trase od jiných poutníků Amerikou. Tak poznal také Scotta Stara z New Yorku, s nímž chce jít alespoň v začátku společně. Když to ale nebude možné, půjde každý sám.
Spát chtějí v motelích nebo při „couchsurfingu", jinak ve stanu s karimarkou a ve spacáku. Zavazadla chce transportovat na vozíčku jinak užívaném spíše za bicyklem – aby je nesl v batohu, na to je věcí moc. A především s sebou musí mít víc jídla a pití, protože třeba na Středozápadě se několik dní nedostane do většího města a totéž ho čeká od kalifornské hranice. „Tam je jen highway Interstate 40 a pár měst, jinak nic," říká zasvěceně.
Podle PNP se zdá být nezměrně optimistický, ale na cestu se dobře připravil – i s listinou nebezpečí. Aby potkal medvědy, na to prý jde příliš jižně, ale na trase počítá s hady a škorpiony. Čeká ho sezona tornád, v začátku může na Appalačích ještě ležet sníh a později na mojavské poušti bývá v létě i 50 stupňů horka. „Pak budu muset jít snad jen večer nebo ráno," rozvažuje. Nevynechal ani možnost přepadení – doufá prý v dobré lidi, ale koupí si taky pepřový sprej…
Co bude po průchodu branou v Santa Monice, prý ještě neví. „Mám teď dost času si rozmýšlet, co budu v buducnu dělat, a věřím, že na to přijdu," říká v PNP.