„Ocenění má pro nás velký význam – v porotě byli někteří z nejvýznamnějších gastronomů a hospodských ,après-ski´ německy hovořící oblasti, a ti vědí, o co jde, když je žádoucí dobrá nálada," řekl Jürgen Maier.
Trio bude k vidění a slyšení 23. ledna při zimním „open" Když hraje hudba z Bad Kleinkirchheimu. Rakouská ORF bude show vysílat 13. února, stanice MDR 30. ledna.

Běženec ukradl televizi

33letý azylant z Kosova odcizil z ubytovny běženců v Salchingu (okres Straubing-Bogen) televizor v hodnotě asi 350 eur a poslal jej do vlasti. Případ ohlásila provozovatelka ubytovny v úterý. Muž se jí ke krádeži přiznal, píše PNP.

Pervitinu jako předloni

Množství pervitinu propašovaného loni z Čech do Německa bylo zhruba stejné jako v roce 2014, řekl mluvčí ministerstva vnitra pasovské PNP. Do konce listopadu zajistili drogoví pátrači čtrnáct kilogramů tohoto omamného prostředku. Za celý předcházející rok to bylo patnáct kilogramů. V roce 2011 jej bylo „jen" 11,7 kg.

Mosty chátrají

Zhruba každý čtvrtý most na veřejných komunikacích v Bavorsku potřebuje podle odhadu úřadů brzkou sanaci, sděluje PNP. Vyplývá to z odpovědi ministerstva vnitra na interpelaci předsedy poslaneckého klubu SPD v zemském sněmu Markuse Rinderspachera. Podle ní bude třeba v blízké budoucnosti opravit 1291 z 5085 mostů, protože by „mohla být ovlivněna" jejich pevnost nebo trvanlivost. „Rinderspacher zdržení investic ostře kritizoval. Co vláda CSU s mosty provádí, je skryté státní zadlužování," řekl.

Mistr plátků a jeho truhlář.Mistři plátků

Jen málo zasvěcených ví, že více klarinetistů světoznámých Vídeňských filharmoniků hraje ma plátky zhotovené ve Windhaagu u Freistadtu, napsaly OÖN. Specializoval se ně Alexander Pilgerstorfer, který sám hru na klarinet vystudoval a vyučuje ji. Protože s běžně prodávanými plátky nebyl spokojen, pustil se do jejich výroby sám.
Dřevo získávané z trsti rákosovité (lat. Arundo donax) musí schnout minimálně šest let, než může být použito. Průměr rostliny na patě má až pět centimetrů v průměru a z něj se vyrábějí plátky pro basové a barytonové saxofony. Na B-klarinety se používají stvoly o průměru asi 26 milimetrů, popisuje linecký list.
„V Josefu Ortnerovi ze St. Oswaldu u Freistadtu našel Pilgerstorfer truhláře, který z těchto malých kousků dřeva vyrábí lístky na setinu milimetru přesné. V programu mají 34 plátků, které jsou exportovány do celého světa. Na jejich precizní produkci přísahají jazzoví muzikanti stejně jako hráči klasických orchestrů," uvádí list.

Reklamní fotka roku u sousedů.PF-fotograf roku

Linecký fotograf Thomas Gruber (42) byl vyznamenán za "PR-fotografii roku", napsaly OÖN. Je na ní horolezec ve stěně krátce před západem slunce.
Učil se fotografem ve Vídni, ale školu nedokončil, protože prý při ní bylo málo příležitostí k práci. Hledal alternativy, obeslal stovky nabídek a přes známého se dostal k reklamnímu fotografovi Manfredu Langovi, dnes ve St. Florianu. V roce 1998 u něho začal dělat. „Tato doba ho ,udělala´, své dovednosti dál vybrousil, protože inscenace produktů nemůže žít jen z myšlenky," píše list.
V roce 2013 měl osobní krizi, při práci v komoře mu chybělo denní světlo, a tak se před dvěma roky osamostatnil a nyní pracuje hodně v přírodě. Tato touha ho také dovedla k oceněné fotografii. Lezli tehdy s přítelem Felixem Denkmayrem. Že se mu krátce před západem slunce podařil dobrý záběr, mu prý byl jasné v okamžiku zmáčknutí spouště. Poloha, výraz, světlo, estetika se potkaly. Ironií je, že obrázek, původně určený pro objednavatele - podnikatele, zadavatel nakonec nevzal. Tak prý z něj Gruber udělal kampaň pro vlastní firmu – a vyhrál na celé čáře, uvádějí OÖN.
Připomínají, že kromě přírody Grubera přitahují také lidé. V muzeu umění Lentos nyní vystavuje fotografie běženců. „Za každým člověkem je příběh," vysvětluje svůj zájem. Snímky prý chce zbavit lidi strachu, ale doučasně také vyvolat diskusi.