VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Sousedé integrují běžence osobními patronáty

NÁVŠTÉVA. Nedaleko pohádkového zámku Neuschwanstein, na jezeře Forggen, se usadilo pět plameňáků. Experti míní, že jde o „uprchlíky" z nějakého zooparku, kteří si užívají života ve volnosti. V minulých letech už se takoví hosté objevili také v Dolním Bavorsku, v Horní Falci v roce 2014 dokonce vyvedli mladé, uvádí PNP.

18.2.2016
SDÍLEJ:

Plameňáci v Bavorsku.Foto: Deník/repro PNP

Linec - Birgit a Markus Peböckovi z Marchtrenku odstartovali iniciativu k integraci běženců formou osobních občanských patronátů. Myšlenku podporují radnice, obě farnosti a další organizace.
Vzali azylanty na výlet do Vídně.V Marchtrenku dnes opatruje charita 110 uprchlíků ve třech objektech. Pöbeckovi se ujali 60leté vdovy z Afghánistánu s dětmi ve věku 17 a 20 let. Na dva měsíce rodinu ubytovali s cílem pomoci jí zvládat němčinu (nikoliv ale nahradit kurzy), jednat s úřady, společně s ní trávit volný čas a zprostředkovat jí rakouské normy a zvyklosti – od třídění odpadu po rovnoprávnost žen, popisuje deník OÖN. Obdobné patrony teď jejich iniciativa hledá. Zásadou je, že tito opatrovníci sami mohou rozhodnout, kolik času hostům věnují, a mohou kontakt kdykoliv přerušit, uvádí list. (www.patenschaft-marchtrenk.at)

Na vyhlídce.Na vyhlídce

Skoro 100 azylantů využilo nabídky národního parku k poznávání Bavorského lesa z jiné perspektivy a mimo jiné navštívilo vyhlídkovou cestu do korun stromů u Neuschönau.

Žulový maraton u sousedů

Granitmarathon v Kleinzellu, populární i u českých vytrvalců, bude mít letos už 16. ročník. Nabral nové podoby, píše deník OÖN. Tzv. "Xtreme"-závod na 90 kilometrů s překonáváním výškového rozdílu 3100 metrů Mühlviertlem proběhne místo dřívějšího rozpisu do tří etap v jediném dnu. Pojede se v neděli 15. května.
Vzhledem k tradičně velkému zájmu pořadatelé určili dva termíny přihlášek. Kdo se nahlásí do 30. dubna, ušetří nejen deset eur, ale bude mít garantován start, osobní startovní číslo a nové tričko závodu. Druhým termínem je 11. květen, ale to už organizátoři nebudou garantovat start na zvolené trati. Přihlášky a informace na www.granitmarathon.at.

Účinná reklama tiskem

Svaz rakouských novin (VÖZ) zadal studii k působení reklamy v Rakousku. Prováděcí institut Focus vedl více než 200 000 interview. Ukázalo se, že tištěná média upevnila svou vedoucí pozici mezi nosiči v zemi, uvádí deník OÖN. Vnímání reklamy čtenáři novin a časopisů se od roku 2000 zvýšilo ze 35 na 42 procent, přičemž rozhlas a plakáty ztratily a televize zaznamenala drastický propad co do věrohodnosti jí předkládaných reklam.
Do reklamy tiskem vydal loni nejvíc Spar – 37,2 milionu eur, dále Hofer 24,5 milionu a XXXLutz 23,6 milionu. Procentuálně nejvíc rozšířil své výdaje v této branži DM Drogeriemarkt – z 1,7 na 5,4 milionu.

Vláda chce folklor

Ilustrační foto.„Veřejnoprávní rozhlas je nezávislý, ujišťuje bavorský zemský sněm. To ale nebrání třem ze čtyř poslaneckých klubů, aby tlačily na Bavorský rozhlas (BR) ve věci lidové muziky," uvádějí PNP.
Většina ve sněmu chce na rádiu, aby každodenní bloky lidové hudby zatím „nevykazovalo" do digitálního vysílání (Deník informoval), ale dál ji pouštělo na analogově přístupných frekvencích. „Je to mnoho, mnoho starších, kteří mají přijímač nastavený celé věky a nechtějí vyhledávat nic jiného," argumentuje bývalý ministr hospodářství a prezident bavorského svazu dechových hudeb Thomas Goppel (CSU).
Tlak na BR v tomto směru vyvíjejí CSU, SPD a Svobodní voliči. „Politika nesmí rozhodovat o programu, ale politika taky nemusí mlčet," prohlásil generální sekretář Svobodných Michael Piazolo. „Přátelé lidové hudby nesmějí být jednoduše odsunuti k digitálnímu rádiu," míní Inge Aures (SPD). K mínění ostatních se nepřipojili jen Zelení, kteří tlaky CSU a Svobodných nazvali „pokusy přibít pudink na zeď". Podle Ulrike Goteové se už dva roky ví, že lidová muzika mát být vysílána digitálně, a příslušná BR Heimat už teď slaví úspěchy. „Pochybuji, že všichni ti, kteří lidovky rádi poslouchají, nejsou schopni si digitální rádio koupit," řekla.
BR argumentuje tím, že na BR Heimat mohou milovníci lidové hudby poslouchat svou oblíbenou muziku 24 hodin denně místo dosavadních 50 minut na Bayernu 1. Vysílací čas pro dechovky se na Heimatu přinejmenším zečtyřnásobil.

Vzali se na starší kolena.Seniorská svatba

Romance Gundy Ederové a Petera Mittermeiera začala na hřbitově, kde pečovali o hroby svých zesnulých partnerů. Potkávali se tam několik let, až si pan Mittermeier dodal odvahy, řekl paní Ederové, že by se k sobě mohli hodit, a podal jí květiny. Té leknutím upadla konev s vodou a zeptala se ho, jestli vůbec ví, kolik je jí let. Bylo jí 79, a on na to odpověděl, že jemu 84. Šest let poté se nechali v Pasově úředně oddat, líčí deník PNP.
Nebylo to pro ně poprvé - Gunda Ederová ovdověla v roce 2000, Peter Mittermeier už pochoval dvě manželky. „Přesto prý oba noc před obřadem nemohli spát rozrušením, vstávali v půl páté, a druhý den zářili jako poprvé zamilovaní mladiství," píše list. „Ano" si řekli v lidovém oblečení, protože je „nadčasové", jak řekla paní Eder-Mittermeierová, a pasovský list dodává – stejně jako láska… Snubní prstýnky maji „jen" stříbrné – prý neví, jak dlouho tu ještě budou, a život je naučil šetřit…
Brali se dva dny před novomanželovými devadesátinami. Ten i v tomto věku vystupuje jako kavalír – k chůzi potřebuje hůlku, ale přesto manželce pomáhá z kabátu a do kabátu, odsouvá a přisouvá jí židli, povšimla si PNP.
Manžel svou paní oceňuje za to, že pořád hodně jezdí autem a dobře vaří, manželka zase partnera mobilizuje – že potřebuje hůlku, nemůže být výmluvou, aby nevynášel odpad. Když to novomanželka vypráví, Peter Mittermeier se směje, potvrzuje to a něžně hladí svou ženu po kolenou, uzavírá PNP.

Autor: Vladimír Majer

18.2.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Technika a elektrotechnika - Technika a elektrotechnika Technický pracovník 25 000 Kč

Technici elektronici kontroly kvality, laboranti technik kvality - elektro zaměření. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Náplň práce:, Kontrola a uvolňování materiálů a výrobků na vstupu a výstupu, Analýza a hodnocení měření dílů , Analýza vadných výrobků, Vystavení a zpracování interních reklamací, Spolupráce na tvorbě nápravných opatření, Denní komunikace se zákazníky a partnery v anglickém jazyce, , Požadavky, SŠ technického směru, praxe v oblasti kvality výhodou, Vyhláška 50, min. §5, Anglický nebo německý jazyk na mírně pokročilé úrovni, Znalost norem ISO 9001, ISO 14001 a OHSAS 18001, Uživatelská znalost MS Office (Word, Excel, Power Point), , Pracovní poměr na dobu určitou 1/2 roku s možností prodloužení , , Zaměstnanecké výhody: Prémie od prvního měsíce, závodní stravování, příspěvek na dopravu, příspěvek na dovolenou a Vánoce, příspěvek na penzijní připojištění/doplňkové penzijní spoření a další firemní benefity, Pružná pracovní doba, Kurz anglického jazyka přímo ve firmě. Pracoviště: Vertiv czech republic s.r.o., 387 01 Volyně. Informace: Iveta Narovcová, +420 383 312 100.

Výroba - Výroba Montážní dělník 20 500 Kč

Montážní dělníci elektrických, energetických a elektronických zařízení operátor elektromontáže. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20500 kč. Volných pracovních míst: 6. Poznámka: Náplň práce:, předmontáž dílů pro sestavy, montáž elektro výrobků dle výkresů či elektronických návodek, výroba kabelových svazků, svařování ultrazvukem, , Požadavky:, Odborné vyučení, , Pracovní poměr na dobu určitou 1/2 roku s možností prodloužení , , Zaměstnanecké výhody: , Prémie od prvního měsíce, závodní stravování, příspěvek na odpolední směnu, příspěvek na dopravu, příspěvek na dovolenou a Vánoce, příspěvek na penzijní připojištění/doplňkové penzijní spoření a další firemní benefity. Pracoviště: Vertiv czech republic s.r.o., 387 01 Volyně. Informace: Iveta Narovcová, +420 383 312 100.

Výroba - Výroba Montážní dělník 13 500 Kč

Montážní dělníci výrobků z kombinovaných materiálů montážní dělník. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13500 kč, mzda max. 18000 kč. Volných pracovních míst: 4. Poznámka: Jedná se o montáž výrobků z plastů, obsluha strojů vyrábějící plastové součásti a následná montáž. Zkušenosti s výrobném závodem výhodou, VÝHODY: příspěvek na ubytování nebo dojíždění, závodní stravování, KONTAKT: Šimek Marek, tel.: 774492941, e-mail: simek@aktivteam.cz. Pracoviště: Aktivteam sv s.r.o. - pracoviště leifheit blatná, Sádlov, č.p. 1300, 388 01 Blatná. Informace: Marek Šimek, +420 774 492 941.

Administrativa - Administrativa Administrativní pracovník 19 730 Kč

Pracovníci v informačních kancelářích manažer infocentra Blatná. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 19730 kč, mzda max. 29680 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Centrum kultury a vzdělávání Blatná vyhlašuje výběrové řízení na pozici odborného pracovníka, MANAŽER INFOCENTRA BLATNÁ, Náplň práce, . zajištění chodu IC Blatná (komunikace s návštěvníky, s ubytovateli, prodej, upomínkových předmětů, nábor brigádníků, prodej vstupenek, půjčování městských, kol…), . spolupráce s mateřskou destinační společnosti a okolními infocentry, . zajišťování produkce nových informačních materiálů a map, . správa a aktualizace informací na webových stánkách a Facebooku IC, . plánování podpory rozvoje cestovního ruchu v Blatné, . příprava každoroční konference o cestovním ruchu v Blatné a účast na konferencích o cestovním ruchu, (TourConf, Travelcon…), Požadavky:, . vysokoškolské nebo středoškolské vzdělání s maturitou, . výborné komunikační a organizační dovednosti, aktivní a tvůrčí přístup, . perfektní znalost regionu, . znalost anglického jazyka slovem i písmem, znalost dalších jazyků výhodou, . výborná znalost práce na PC, základy práce s grafickými programy výhodou, . řidičské oprávnění skupiny B, . časová flexibilita, aktivní a tvůrčí přístup, odolnost vůči stresu, samostatnost, pečlivost, dochvilnost,, zodpovědnost, vstřícnost, komunikativnost, týmovost, Nabízíme:, . zajímavou práci s vysokou mírou samostatnosti v přátelském kolektivu a příjemném prostředí, . možnost uplatnění vlastních vizí v oboru a jejich realizaci, . možnosti dalšího vzdělávání, profesního růstu, . uplatnění jazykových znalostí, . platové zařazení podle dosaženého vzdělání a praxe (dle platného platového předpisu), . zaměstnanecké výhody (FKSP, 5 týdnů dovolené), . pracoviště v centru města Blatná, Přihlášku včetně níže uvedených příloh doručte do 12. září 2018 do kanceláře Centra kultury a vzdělávání, Blatná na adrese nám. Míru 212, 388 01 Blatná (obálku označte heslem „Výběrové řízení – NEOTEVÍRAT“),, nebo ji zašlete emailem na adresu oberfalcer@ckvb.cz., Přílohy k přihlášce:, . Strukturovaný životopis a motivační dopis, . Koncepce fungování IC Blatná s krátkým hodnocením aktuálního provozu IC Blatná, Osobní pohovory s vybranými účastníky druhého kola proběhnou dne 18. září 2018., Termín nástupu: možný ihned, nebo dle dohody, Pracovní poměr: HPP na dobu neurčitou, Místo výkonu práce: Blatná, V případě dalších dotazů se obracejte na ředitele CKVB Edvarda Oberfalcera - 777 183 337, oberfalcer@ckvb.cz., Vyhlašovatel si vyhrazuje právo zrušit výběrové řízení v libovolné fázi bez udání důvodů.. Pracoviště: Centrum kultury a vzdělávání blatná, náměstí Míru, č.p. 212, 388 01 Blatná. Informace: Životopis, .


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Finále Kabelkového veletrhu Deníku se blíží, bude 5. září v IGY

Pozvánka na otevření kulturního magazínu umístěného na autobusové zastávce U Krámu na Horské Kvildě. Koná se ve středu 22. srpna od 18 hodin.Foto Ivana Řandová

Zastavení na zastávce Kvilda

Strážníci mají dvě nová auta. Jezdí ve škodovkách Karoq

Léto už tráví strážníci MP Strakonice v pohodlí dvou nových služebních vozů. Jde o typ Škoda Karoq Ambition 1,5 TSI se šestistupňovou mechanickou převodovkou. Strážníci si novinku považují. „Přivážel jsem jeden na služebnu. Je to fakt pohodlné auto,“ řekl jeden ze strážníků.

Všechny chutě Tábora

Tábor - Již pátý ročník festivalu lokální gastronomie Naše chutě potěší chuťové pohárky návštěvníků v neděli na zahradě Střelnice.

Veslařka Barbora Mátlová je juniorskou mistryní světa

Račice - Na labském kanálu vodních sportů v Račicích se konalo juniorské mistrovství světa ve veslování. Českou republiku v domácím prostředí reprezentovalo i jindřichohradecké trio Barbora Mátlová, Michala Pospíšilová a Albert Čekal. Všem členům VK Vajgar se povedlo s jejich posádkami postoupit do finálových jízd. Nejlépe šampionát, na němž startovalo 258 lodí z 58 zemí, vyšel Mátlové, jež se v posádce osmy stala mistryní světa.

Čumidlo, neznámé strašidlo z Javorníka

Jižní Čechy – Jihočeský spisovatel Hynek Klimek před nedávnem vydal další dětskou pohádkovou knihu. Pohádky divotvorné hory Javorník se zabývá opět nadpřirozenem.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT