VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Sousedé integrují běžence osobními patronáty

NÁVŠTÉVA. Nedaleko pohádkového zámku Neuschwanstein, na jezeře Forggen, se usadilo pět plameňáků. Experti míní, že jde o „uprchlíky" z nějakého zooparku, kteří si užívají života ve volnosti. V minulých letech už se takoví hosté objevili také v Dolním Bavorsku, v Horní Falci v roce 2014 dokonce vyvedli mladé, uvádí PNP.

18.2.2016
SDÍLEJ:

Plameňáci v Bavorsku.Foto: Deník/repro PNP

Linec - Birgit a Markus Peböckovi z Marchtrenku odstartovali iniciativu k integraci běženců formou osobních občanských patronátů. Myšlenku podporují radnice, obě farnosti a další organizace.
Vzali azylanty na výlet do Vídně.V Marchtrenku dnes opatruje charita 110 uprchlíků ve třech objektech. Pöbeckovi se ujali 60leté vdovy z Afghánistánu s dětmi ve věku 17 a 20 let. Na dva měsíce rodinu ubytovali s cílem pomoci jí zvládat němčinu (nikoliv ale nahradit kurzy), jednat s úřady, společně s ní trávit volný čas a zprostředkovat jí rakouské normy a zvyklosti – od třídění odpadu po rovnoprávnost žen, popisuje deník OÖN. Obdobné patrony teď jejich iniciativa hledá. Zásadou je, že tito opatrovníci sami mohou rozhodnout, kolik času hostům věnují, a mohou kontakt kdykoliv přerušit, uvádí list. (www.patenschaft-marchtrenk.at)

Na vyhlídce.Na vyhlídce

Skoro 100 azylantů využilo nabídky národního parku k poznávání Bavorského lesa z jiné perspektivy a mimo jiné navštívilo vyhlídkovou cestu do korun stromů u Neuschönau.

Žulový maraton u sousedů

Granitmarathon v Kleinzellu, populární i u českých vytrvalců, bude mít letos už 16. ročník. Nabral nové podoby, píše deník OÖN. Tzv. "Xtreme"-závod na 90 kilometrů s překonáváním výškového rozdílu 3100 metrů Mühlviertlem proběhne místo dřívějšího rozpisu do tří etap v jediném dnu. Pojede se v neděli 15. května.
Vzhledem k tradičně velkému zájmu pořadatelé určili dva termíny přihlášek. Kdo se nahlásí do 30. dubna, ušetří nejen deset eur, ale bude mít garantován start, osobní startovní číslo a nové tričko závodu. Druhým termínem je 11. květen, ale to už organizátoři nebudou garantovat start na zvolené trati. Přihlášky a informace na www.granitmarathon.at.

Účinná reklama tiskem

Svaz rakouských novin (VÖZ) zadal studii k působení reklamy v Rakousku. Prováděcí institut Focus vedl více než 200 000 interview. Ukázalo se, že tištěná média upevnila svou vedoucí pozici mezi nosiči v zemi, uvádí deník OÖN. Vnímání reklamy čtenáři novin a časopisů se od roku 2000 zvýšilo ze 35 na 42 procent, přičemž rozhlas a plakáty ztratily a televize zaznamenala drastický propad co do věrohodnosti jí předkládaných reklam.
Do reklamy tiskem vydal loni nejvíc Spar – 37,2 milionu eur, dále Hofer 24,5 milionu a XXXLutz 23,6 milionu. Procentuálně nejvíc rozšířil své výdaje v této branži DM Drogeriemarkt – z 1,7 na 5,4 milionu.

Vláda chce folklor

Ilustrační foto.„Veřejnoprávní rozhlas je nezávislý, ujišťuje bavorský zemský sněm. To ale nebrání třem ze čtyř poslaneckých klubů, aby tlačily na Bavorský rozhlas (BR) ve věci lidové muziky," uvádějí PNP.
Většina ve sněmu chce na rádiu, aby každodenní bloky lidové hudby zatím „nevykazovalo" do digitálního vysílání (Deník informoval), ale dál ji pouštělo na analogově přístupných frekvencích. „Je to mnoho, mnoho starších, kteří mají přijímač nastavený celé věky a nechtějí vyhledávat nic jiného," argumentuje bývalý ministr hospodářství a prezident bavorského svazu dechových hudeb Thomas Goppel (CSU).
Tlak na BR v tomto směru vyvíjejí CSU, SPD a Svobodní voliči. „Politika nesmí rozhodovat o programu, ale politika taky nemusí mlčet," prohlásil generální sekretář Svobodných Michael Piazolo. „Přátelé lidové hudby nesmějí být jednoduše odsunuti k digitálnímu rádiu," míní Inge Aures (SPD). K mínění ostatních se nepřipojili jen Zelení, kteří tlaky CSU a Svobodných nazvali „pokusy přibít pudink na zeď". Podle Ulrike Goteové se už dva roky ví, že lidová muzika mát být vysílána digitálně, a příslušná BR Heimat už teď slaví úspěchy. „Pochybuji, že všichni ti, kteří lidovky rádi poslouchají, nejsou schopni si digitální rádio koupit," řekla.
BR argumentuje tím, že na BR Heimat mohou milovníci lidové hudby poslouchat svou oblíbenou muziku 24 hodin denně místo dosavadních 50 minut na Bayernu 1. Vysílací čas pro dechovky se na Heimatu přinejmenším zečtyřnásobil.

Vzali se na starší kolena.Seniorská svatba

Romance Gundy Ederové a Petera Mittermeiera začala na hřbitově, kde pečovali o hroby svých zesnulých partnerů. Potkávali se tam několik let, až si pan Mittermeier dodal odvahy, řekl paní Ederové, že by se k sobě mohli hodit, a podal jí květiny. Té leknutím upadla konev s vodou a zeptala se ho, jestli vůbec ví, kolik je jí let. Bylo jí 79, a on na to odpověděl, že jemu 84. Šest let poté se nechali v Pasově úředně oddat, líčí deník PNP.
Nebylo to pro ně poprvé - Gunda Ederová ovdověla v roce 2000, Peter Mittermeier už pochoval dvě manželky. „Přesto prý oba noc před obřadem nemohli spát rozrušením, vstávali v půl páté, a druhý den zářili jako poprvé zamilovaní mladiství," píše list. „Ano" si řekli v lidovém oblečení, protože je „nadčasové", jak řekla paní Eder-Mittermeierová, a pasovský list dodává – stejně jako láska… Snubní prstýnky maji „jen" stříbrné – prý neví, jak dlouho tu ještě budou, a život je naučil šetřit…
Brali se dva dny před novomanželovými devadesátinami. Ten i v tomto věku vystupuje jako kavalír – k chůzi potřebuje hůlku, ale přesto manželce pomáhá z kabátu a do kabátu, odsouvá a přisouvá jí židli, povšimla si PNP.
Manžel svou paní oceňuje za to, že pořád hodně jezdí autem a dobře vaří, manželka zase partnera mobilizuje – že potřebuje hůlku, nemůže být výmluvou, aby nevynášel odpad. Když to novomanželka vypráví, Peter Mittermeier se směje, potvrzuje to a něžně hladí svou ženu po kolenou, uzavírá PNP.

Autor: Vladimír Majer

18.2.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Administrativa - Administrativa Asistent, asistentka25 000 Kč

Všeobecní administrativní pracovníci administrativní pracovník/ce. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: POŽADAVKY: vzdělání SŠ ekonomického směru výhodou, znalost NJ na komunikativní úrovni (slovem i písmem) - denní využití, znalost MS Word, Excel, Byznys, KONTAKT: Nachtigall Josef, tel.: 724209070, e-mail: josef.nachtigall@herlin-granit.com. Pracoviště: Herlin spol. s r.o., 388 01 Blatná. Informace: Josef Nachtigall, +420 724 209 070.

Administrativa - Administrativa Asistent, asistentka18 000 Kč

Všeobecní administrativní pracovníci administrativní pracovnice. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: POŽADAVKY: střední znalost NJ, práce na PC, organizační a komunikační schopnosti, zkušenosti v oblasti účetnictví výhodou, Vhodné pro uchazeče z Volyně a blízkého okolí, KONTAKT: POUZE E-MAILEM. Rachač Václav Ing., e-mail: rachac@t-online.de, nejdříve zaslat životopis!. Pracoviště: Ing. václav rachač - wara, V Maninách, č.p. 500, 387 01 Volyně. Informace: Václav Rachač, .

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Učitel20 000 Kč

Učitelé všeobecně vzdělávacích předmětů na středních školách Učitel-učitelka anglického jazyka - aprobace pro SŠ. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Zaměstnanecké výhody: stravenky. Bližší informace poda paní Ing. Alena Lachoutová, tel: 603 831 964, e-mail: reditel@trivisvodnany.cz. Pracoviště: Trivis - soukromá veřejnoprávní akademie, vodňany, s.r.o., Palackého, č.p. 81, 389 01 Vodňany. Informace: Alena Lachoutová, +420 383 382 134.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič skupiny B12 200 Kč

Řidiči osobních a malých dodávkových automobilů (kromě taxikářů a řidičů dopravy nemocných a raněných) řidič pečovatelské služby - rozvoz obědů. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč, mzda max. 16800 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Řidič pečovatelské služby - rozvoz obědů, , Požadované vzdělání:, - základní - střední, - řidičský průkaz min. sk. B, - praxe v řízení dodávky vítána, - bezúhonnost, , Náplň práce:, - rozvážení obědů dodávkou typu tranzit, - nakládka a vykládka jídlonosičů, - údržba vozidla a parkovacích prostorů, vedení dokumentace k jízdám, , Platové podmínky:, - odměňování podle zákona 262/2006 Sb., NV 564/2006 Sb., NV 469/2002 Sb. v platném znění , - týdenní pracovní doba - 40 hod / úvazek celý, - platová třída: 4, - platový stupeň dle doby započitatelné praxe, - platové rozpětí - nástupní plat: 12 200 Kč - 16 800 Kč , - možnost získání osobního ohodnocení po 3 měsících, , Nabízíme:, - příplatek na stravování a na penzijní připojištění, - 5 týdnů dovolené, , Nástup: v průběhu února 2018, , Kontakt:, Životopis je možné předat osobně nebo zaslat poštou na personální oddělení ředitelství MěÚSS Strakonice, Jezerní 1281, 386 01 Strakonice nebo e-mailem na vera.mrackova@muss.strakonice.eu , Dotazy na tel. 383 312 274, 722 095 729 - Bc. Věra Mráčková - personalistka MěÚSS Strakonice. Pracoviště: Městský ústav sociálních služeb strakonice, Jezerní, č.p. 1281, 386 01 Strakonice 1. Informace: Věra Mráčková, +420 383 312 274,722 095 729.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Čtyři osobní automobily se srazily u Kaplice. Dopravní nehoda se stala poblíž křižovatky u Penny marketu.
7

OBRAZEM: Čtyři osobní automobily se srazily na E 55 u Kaplice

K smrti dobrý bylo poslední představení letošního Štítu města Prachatice. Výsledky porotci vyhlásí v sobotu 24. února večer.
32

Publikum pobavili i Vodňanští a jejich K smrti dobrý

Jelen Standa na smrt nemusí. Odstěhuje se do Lán

Šumava, Kvilda - Jelen Standa se stěhuje z Návštěvnického centra ve Kvildě do obory na zámku v Lánech.

Debata o parkování začala kritikou současného stavu ulic Luční a Bezděkovská

Strakonice - Přes tři desítky lidí poměrně živě diskutovalo v úterý 20. února se zástupci radnice o možnostech parkování v ulicích Luční a Bezděkovská.

Strakoničtí policisté pátrají po ženě

Strakonice - Kriminalisté pátrají po ženě na kterou vydal Obvodní soud pro Prahu 1 příkaz k zatčení pro podezření ze zločinu Podvodu spáchaného ve spolupachatelství.

Policisté stále hledají neznámého střelce

Táborsko - Již čtyři měsíce uběhly od události, při které došlo ke zranění muže ze Stoklasné Lhoty zbloudilou střelou. Policisté stále čekají na výsledky expertiz, provoz střelnice tím však trpí.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT