Podle mluvčího ÖBB Maria Brunnmayra nemá „Desiro" na této trati žádnou budoucnost - od března tato lokomotiva nebude smět jezdit přes linecký železniční most. Problémem prý je, že čas od času musí do dílen některý ze strojů. Starou 5047 lze celkem bez problémů naložit na tahač a do depa dopravit, ale u Desiro by to bylo technicky složité a drahé, pokud vůbec možné. Pohoršení cestujících prý mluvčí chápe, ale dráze prý nezbývá než je prosit o porozumění.

„Toho je ale v Mühlviertlu málo," pokračují OÖN. „Je to ztráta komfortu o celé desetiletí zpátky. 5047 je z osmdesátých let, navíc odpadá dosud bezbariérový nástup pro vozíčkáře a kočárky…" Závěrem list připomíná, že vůbec celá budoucnost vedlejších tratí v Horních Rakousích po roce 2017 je nejistá. Rozhovory zemské vlády s ÖBB mají začít ještě v prvním pololetí roku.

Chytili slovenské zloděje

Policisté z Attnangu dopadli po pronásledování dva Slováky ve věku 23 a 26 let a 18letou dívku. Při útěku se dostali do slepé uličky a prchali dál pěšky. Jednomu podezřelému se podařilo zmizet.

Zadržení přiznali, že v Bratislavě odcizili auto, které opatřili českými poznávacími značkami a vyjeli s ním do Rakouska. V Rutzenmoosu si vyhlédli zaparkovaný traktor a odčerpali z něj naftu. O pár domů dál vnikli do domu a odcizili devatenáct bund. Při dalším vloupání je majitel přistihl a při útěku na Frankenmarkt je zastavila alarmovaná policie. Muži byli umístěni do věznice ve Welsu, dívka je stíhána na svobodě. Zajištěné věci z krádeží byly vráceny majitelům, píší OÖN.

Koblihy letí

Symbol masopustu, koblihy jako „absolutní klasika mlsání", vyvolávají hektiku i v rakouských pekárnách. „Jen v linecké cukrárně jich ve středu upekli přes 3600 kusů a produkce stoupá den ode dne," píše deník Volksblatt. „Za pár dnů budou muset k uspokojení poptávky dokonce nasadit noční směny. O masopustním úterý (4. března), při vrcholu ,koblihové mánie´, mají vyrobit dokonce kolem 36 000 koblih. Jak vedoucí pekárny Stephan Bauernfeind řekl, recept mají už třicet let stejný. Na rozdíl od stále většího počtu producentů, kteří smaží už předpřipravené komplety, aby ušetřili čas a práci, jsou u Jindraků jednotlivé pracovní kroky vedeny stále odděleně. Absolutní klasikou jsou dál koblihy plněné meruňkovou marmeládou, jen třetina produkce je s vanilkovou náplní."

Přilepší starým zemědělcům

Malé důchody asi 42 000 starých malozemědělců byly v Rakousku letos výrazněji zvýšeny než další penze. „Zatím co všeobecná valorizace důchodů činí 1,6 procenta, u této skupiny je tento vyrovnávací přídavek zvýšen o 2,4 procenta. Po odečtu tzv. fiktivního „výměnku" tak dostanou už za leden o 3,62 procenta víc, tedy výrazně nad inflaci. U jednotlivců je nově minimální penze 857 eur měsíčně," uvádí deník Volksblatt. Vylepšení dopadne na asi 15 procent těchto malozemědělců v důchodu v Horních Rakousích.  Do této refundace vloží spolkové sociální pojištění ročně asi 240 milionů eur, z nichž pětina poputuje do Horních Rakous.

„Double" místo originálu

Mytí hlavy je dvojité…  Městská rada v dolnobavorském Waldkirchenu rozhodla jednomyslně, že město zakoupí za 17 000 eur šest z devatenácti skulptur, které od jubilejního roku 2012 zdobí zdejší alej. „Při rozhodování ale grémium nevědělo, že jedno z vybraných uměleckých děl existuje dvojmo, a to zrovna to nejdražší, za 50 000 eur," píše deník PNP. „Zcela identická ,Myjící si hlavu´ od Bernda Stöckera z Trifternu totiž stojí také na náměstí v Burghausenu, a to od 21. dubna 2013 v rámci výstavy, která potrvá do letošního 21. dubna. Upozornil na to jeden ze čtenářů PNP.

Starosta Waldkirchenu Georg Riedl je velmi překvapen. Rámcově prý jim řekli, že originálů je mezi sochami šest, ale nevěnoval tomu patřičnou pozornost. Nikdy prý nepadla zmínka o tom, že právě ,Myjící si hlavu´  existuje dvakrát. „Nechce Stöckerovi podsouvat zlý úmysl, ale měl jim prý říci, že stejné jeho dílo je taky 45 kilometrů odtud, tedy v bezprostřední blízkosti. Kdyby prý o tom věděli, rozhodnutí rady by možná dopadlo jinak. Chce s grémiem proto věc ještě jednou probrat," uzavírá list.

Půllitry a starostové

Chce být starostou.Akce na facebooku "Socialbeergame", při níž uživatel této sítě pořídí své video, na němž vypije pivo na ex a  vyzve jmenovitě tři „přátele" k následování pod hrozbou „věčné hanby", když to neudělají (Deník informoval 4. února), nabyla kuriózní podoby. Dva kamarádi vyzvali k pivu na ex gastronoma Alexandera Wittmanna (34, Svobodní voliči), který se hodlá ucházet o úřad starosty města Tögingu (okres Altötting), a ten se při pití hned dvou půllitrů prý bezalkoholového piva rychle za sebou ve své restauraci "Kleemens" také kameře „vystavil". Vyzval k podobnému kroku své konkurenty Wernera Noskeho a Tobiase Windhorsta, ale oba „s díky" odmítli.

Deník PNP píše, že ke stejné akci vyzval své volební soupeře také Tobias Kalbitzer ze Schongau v Horním Bavorsku, kandidující za Alternativní listinu, a sklidil za to kritiku. Mladík s výraznými dredy, který sám sebe na facebooku představuje jako „mladého, angažovaného a odpovědného", se na videu představil v boxerských šortkách, košili, saku, kravatě – a s půllitrem, který na ex vypil. K následování nominoval protikandidáty z CSU, SPD a UWV, ale přinejmenším dva z nich už odmítli. Většina facebookových přátel za Kalbitzerem stojí, ale mnozí mají i výhrady, nad nimiž kandidát zapochyboval: „To mám být  tedy vinen tím, že mladí pijí?!"

Co je typický venkov?

Podle Herberta Daschiela z úřadu rozvoje venkova (ALE) Dolního Bavorska v Landau se pod tímto pojmem může skrývat mnohé, každý má o tom jinou představu. Proto také název fotosoutěže ALE ve spolupráci s muzeem v Bogenbergu na téma „Typický venkov? Dolní Bavorsko dnes" obsahuje otazník, píše deník PNP. Hledány jsou nejhezčí fotografie tohoto regionu a jeho lidí, momentky, portréty, inscenované výjevy atd. s výjimkou krajin a snímků budov. „V centru pozornosti mají být lidé, ti jsou motorem rozvoje venkova," říká
Daschiel.

Co je dnešní venkov?Technické hračičky jsou prý v soutěži méně důležité. Porota ocení zejména nápad. Autoři snímků mají krátce napsat, proč zachycenou situaci považují za charakteristickou pro život v Dolním Bavorsku. Každý může poslat maximální tři snímky.  Vítězové získají prémie až 500 eur a věcné ceny, nejlepší práce budou vystaveny v muzeu v Bogenbergu a následně při zemské zahradnické výstavě 18. až 20. července v Deggendorfu.

Vydíral „Big Bena"

Muž, který chtěl sexvideem vydírat herce Ottfrieda Fischera (60), známého i české televizní veřejnosti z detektivního seriálu Big Ben, byl v Mnichově odsouzen ke třem letům a osmi měsícům vězení. Protože ale seděl tři roky v turecké vydávací vazbě a každý den v istanbulské base se počítá za jeden a půl dne v německém vězení,  zůstal na svobodě, píše PNP.

40letý číšník v dubnu 2010 opakovaně volal na Fischerův mobil a požadoval 150 000 eur za kopii videa, na němž má být filmový „Páter Brown" v akci se dvěma prostitutkami. Originál skončil u reportéra bulvárního Bildu, který si odkazem na jeho obsah „vynutil" exkluzivní interview s hercem. Byl obviněn z útisku, ale v prvním stupni obžaloby zproštěn.

Číšník byl rychle odhalen. Byl zatčen v Itálii a po propuštění z vazby zmizel v Turecku, kde ho dopadla tamní policie. Před mnichovským soudem jeden z vyšetřovatelů označil jeho jednání za relativně chaotické a také obhájce připomínal, že jednal zcela bez konceptu. Obžalovaný se doznal a po dohodě stran soud vynesl zmíněný rozsudek. PNP dodává, že v době pokusů obviněného už Fischer vydíratelný nebyl, protože jeho aféra byla všeobecně známa.

Koupili si text hymny

Autor hymny v lineckém parku.Země Horní Rakousy získala zpět rukopis hornorakouské hymny od dědiců autora Franze Stelzhamera.

Vláda před lety nařídila důkladné přezkoumání toho, jak se do majetku země dostaly za války  věci, které předtím byly nacisty protiprávně odňaty původním vlastníkům. K tomu patřily i archiválie hornorakouského zemského archivu institutu Adalberta Stiftera z odkazu autora zemské hymny básníka Franze Stelzhamera.

Deník OÖN píše, že Artur Töpfer (1882-1951), židovský lékař a sběratel umění, byl v roce 1938 donucen prodat soubor rukopisů a autografů z dědictví Franze Stelzhamera. Töpfer pak mohl v roce 1939 emigrovat s manželkou a dvěma dcerami do USA. Sbírka přešla do vlastnictví Hornorakouských zemských muzeí a později byla předána Stifterovu institutu. V rámci restitučního zemského výzkumného projektu byl soubor nalezen.

Prostřednictvím pátrání židovské kulturní obce byli nalezeni dědicové Artura Töpfera. Paralelně s pátráním byly opatřeny tři znalecké posudky k hodnotě souboru a dědicové žijící v Izraeli a v USA byli ochotni památku prodat zemi Horní Rakousy za 60 000 eur.  „Děkuji dědicům, že byli přes tragický osud svého předka připraveni jednat se zemskou vládou o mimosoudním vyrovnání a umožnili tak zpětný odkup památky zemí Horní Rakousy," řekl hejtman Josef Pühringer.

To je čtenářka!

V devíti čte dvě knihy denně.Devítiletá Melissa Lexová si loni vypůjčila z farní a městské knihovny ve Viechtachu 620 kni! „Tím vede roční statistiku s téměř dvěma knihami na den," chválí deník PNP. Na druhém místě je čtenářka, která zvládla 412 knih, třetí si jich půjčila 392.

Má ráda Pumuckla, knížky o koních a zvířatech vůbec, příběhy o rytířích, Snoopyho – a obecně knihy, kde je hodně obrázků. Už tolik se jí nelíbí čtení o dinosaurech a mořských pannách, protože „ti prý vůbec nejsou". Vedoucí knihovny Johanna Englmeierová poznamenává, že Melissa čte „napříč regály" – často prý sáhne po knihách, které se na listině nejčastějších výpůjček neobjevují…