Odvede je od počítačů?

Vyjde mu experiment?Linec - Daniel Wenger (43), vyučený gastronom a bývalý technik datové podpory, si splnil sen a otevřel v Ebelsbergu v Linci obchod "Games, Toys and more". Zájemci si tu mohou prohlédnout na 2500 deskových her, 400 z nich si v obchodě přímo otestovat a půjčit. U třinácti stolů si mohou zahrát proti sobě. Wenger jim vysvětlí pravidla a pomůže jim v prvních krocích. Komu se hra zalíbí, může si ji zakoupit. „S konceptem spojit hru s prodejem zaplňuje podle vlastních slov mezeru na rakouském trhu," píše deník OÖN.

K filozofii své nabídky říká, že sektor stolních her stále roste, a má to za důležité – lidé se musí při komunikaci u nich dívat do očí. „Je třeba odejít od počítačů!" říká. Svůj přestup od IT k tomuto podnikání označuje za trochu riskantní krok, ale je si prý jistý, že se svým velkým výběrem her přiláká do Ebelsbergu fandy z celého Rakouska.

Některé jsou originály, které jsou u našich sousedů jen málokdy k vidění, například hry z Anglie či „pizzarollery" ve formě kosmické lodi Enterprise. Hry stojí od sedmi do 1160 eur. „Ty nejdražší jsou ovšem raritami ze dřeva," říká Wenger. Při prodejně si otevřel i malý restaurant – přesně podle římského hesla „chléb a hry", dodávají OÖN.

Kamera pomoci nemůže

„Policista může v případě nouze pomoci, kamera ne," říká linecký místostarosta Detlef Wimmer (FP) v deníku OÖN k diskusi o videostřežení, které lidovci navrhují zavést zatím na pěti zastávkách hromadné dopravy ve městě (náš list informoval). Dohady vyvolaly zmnožené případy útoků především na ženy v minulém týdnu.

Svobodní jsou v zásadě také pro kamery, ale účinnější by podle nich byla větší přítomnost policie v ulicích. „Spoléhat se jen na videoostrahu je vytíráním zraku," dodává Wimmer, která má za nutné rozšíření stavu policistů v Linci nejméně o sto mužů. Jasně proti kamerám jsou SPÖ, Zelení a Neos. Opakovaně argumentují, že svoboda jednotlivce nesmí být ohrožena.

„To je postoj, kterému Wimmer nechce rozumět s poukazem na osm tisíc kamer, které střeží zastávky a vozidla vídeňských dopravních podniků," pokračuje deník. Podobná výbava v oblasti veřejné dopravy by byla vedle rozšíření stavu policie smysluplná i v Linci. Také Martin Hajart, předseda klubu ÖVP, vidí dobré důvody k videostřežení ze zkušeností jiných měst. Kromě Vídně je udělali i ve Štýrském Hradci. Akty vandalství na zastávkách a v tramvajích či autobusech by to redukovalo i v Linci, míní Hajart.

Z restaurantu Zur Brücke.Restaurant solidarity

Hostinec a kavárna "Zur Brücke" v centru Vöcklabrucku zaměstnává lidi znevýhodněné na trhu práce. V tomto týdnu přidává další solidární akci. Od pondělka do pátku servíruje produkty fair-trade – mimo jiné saláty ze stonků palmových listů a merlíku chilského, zázvorové a kokosové polévky, curry zeleninu s jasmínovou rýží, merlíkové nudle s jehněčím, pesto ze sezamového oleje či čokobanánové muffíni, jak popisuje vedoucí Hans Brandstätter.

OÖN vysvětlují, že fair-produkty jsou dováženy z asi 45 rozvojových zemí. „Tento obchod vylepšuje životní podmínky mnoha lidí a mění společnost v dotčených zemích," uvádí Ursula Maringerová. „Podporuje demokratizaci, trvale udržitelné hospodaření šetřící životní prostředí a zavádění minimálních standardů v zemích třetího světa." Kdo toto zboží kupuje, přispívá podle ní k tomu, že malí zemědělci a producenti v nevyvinutých zemích dostanou fairové ceny a dlouhodobé odběratelské vztahy."To je nejefektivnější forma boje proti chudobě," dodává Maringerová.

Soud podržel odstupy větrníků

Bavorský ústavní soud konstatoval, že minimální odstupy věží větrných elektráren od obydlí prosazené CSU neodporují bavorské ústavě, napsala PNP. Soud tak odmítl stížnost opozice. Stanovením vyššího odstupu je sice prostor pro tato zařízení znatelně omezen, ale ne odstraněn, řekl soud. Stejně tak není napadená norma orientována jen na nejefektivnější využití technických možností – nesmějí být omezovány ani elektrárny nižší než 200 metrů, i když nemusejí být snad optimálně rentabilní. Soud tak nepřisvědčil žalobě, že tzv. pravidlo deseti výšek věže jako minimálního odstupu od domů by prakticky znemožnilo další výstavbu. Ostatně výjimku i teď mohla povolit obec, píše PNP.

Ztratil se pohřební vůz

Polský pohřební vůz s mrtvolou ženy je od neděle postrádán v Mnichově, uvedla PNP. Podle mluvčího policie ale nejde o krádež. Vyšetřovatelé daleko spíš vycházejí z toho, že řidič jednoduše zapomněl, kde vozidlo i „s obsahem" odstavil.

Muž měl mrtvou převézt z Itálie do Polska. V neděli si chtěl udělat u mnichovského Hlavního nádraží přestávku, ale později nemohl parkoviště najít. Bezradně se obrátil na polskou pohřební firmu, která nakonec vyrozuměla policii v Mnichově. Ta požádala občany města o pomoc při hledání pohřebáku s bílými žardinkami. Podle policie byl řidič „spíše nekooperativní", možná prý byl ve hře i alkohol…

Produkt krvesmilstva?!

Úřední soud v Karlsruhe odmítl trestní příkaz proti advokátovi Davidu Schneider-Addae-Mensahovi z Karlsruhe, který bavorského ministra vnitra Joachima Herrmanna (CSU) nazval v dopise „obdivuhodným produktem incestu". Udělal tak v reakci na ministrův výrok v televizní talkshow, kde zpěváka Roberta Blanca označil za „báječného negra". Herrmann na advokáta podal trestní oznámení pro urážku. Soud uzavřel, že toto vyjádření je kryto svobodou názoru. Podle státního zastupitelství není rozhodnutí úředního soudu pravomocné.