VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Soused vozíčkář jel 24hodinovku v Dubaji

Linec - Gustav Engljähriger (46) z městysu Frankenburg (okr. Vöcklabruck) stanul jako první vozíčkář na nejvyšším stupni vítězů závodu 24 hodin v Dubaji – jel na BMW M235i o výkonu 333 koní ve švýcarském týmu Hofor-Raching. Dostalo se mu tak zápisu do Guinnessovy knihy rekordů, píší OÖN.

30.1.2018
SDÍLEJ:

Engeljähringer vpravo s týmem.Foto: Deník/repro

Engljähriger provozuje motosport od svých osmnácti let, popisuje list. To, že od autonehody v roce 1994 je na vozíčku, jeho vášeň pro závodění nezkrotilo. Vedle profesního života vedoucího spedice hledá otec dvou dětí v motoristickém sportu vyrovnání, uvádí deník.

Vůz, se kterým tým v Dubaji vyhrál, je vybaven jak pedály, tak ručním řízením. „Brzdu a plyn ovládám ruční pákou, ostatní piloti normálními pedály,“ popisuje. A že jeho styl je konkurenceschopný, prokazují časy na kolo – z pěti jezdců Hoforu byl třetím nejrychlejším, chlubí se.

Každý pilot řídí „bolid“ se špičkovou rychlostí až 260 km/h po dobu, než vyčerpá palivovou nádrž, tedy asi půldruhé hodiny. To je fyzicky i psychicky docela pěkně náročné, ale on prý má dobře trénované paže, vtipkuje Engljähringer. Pro závody trénuje na simulátoru a k mentální přípravě si v hlavě přehrává trať.

V březnu chce být na startu 24hodinovky v Silverstone. Absolutním vrcholem prý pro něho bude 24 hodin na Nürburgringu 10.-13. března. „S jakým týmem a v jakém autě, to ještě není jisté, rozhodne se to v příštím týdnu. Rozhodně prý ale Engljähringer bude také na slavném německém okruhu prvním vozíčkářem na startu,“ uzavírají OÖN.

Gottschalk to nám „východňárům“ dal!

Legenda televizní zábavy Thomas Gottschalk (67, soutěže Vsaďte, že… aj.), si v sobotu na twitteru, kde publikuje pod @herbstblond, sledovaným více než 100 000 lidmi, docela nejapně „zašpásoval“.

Napsal, že si nechal rozklíčovat geografický původ své DNA. Vyšlo mu prý, že má 52,2 procenta genetického odkazu z východní Evropy, 45,1 procenta ze severní a západní Evropy, 1,9 procenta ze severní Afriky a 0,8 procenta z Nigérie. K tomu přidal komentář: „S Afrikou je to jasné, ale přes padesát procent Východoevropanů?! Proto jsem jako dítě tak kradl…“

Byl to pro něho víkend jako na houpačce. V pátek převzal v Kölnu Německou televizní cenu za celoživotní dílo, přičemž prohlásil, že když tento ceremoniál není přenášen televizí, „je to přece absurdní“. (Cena sponzorovaná ARD, ZDF, RTL a Sat.1, je léta sporná kromě jiného kvůli údajně dískutabilním kategoriím, a televizní stanice proto její vyhlášení nevysílají – pozn. red. Deníku).

V sobotu vydal výše diskutovaný tweet a vedle 2200 „lajků“ sklidil bouři negativních komentářů. Jeden uživatel například napsal, že „rasismus už musí být opravdu salonní záležitostí, když na tento vlak naskočí samotný Gottschalk“. Další uvedl, že jde o tupý, hloupý, xenofobní výrok, jiný entertainerovi připsal stařeckou senilitu… Naopak se ho zastal muž, pro kterého je neuvěřitelné, kolik lidí už zase křičí „rasismus!“. „Nesmí se dneska udělat vtip o ,Ne-němcích´, aniž by byl člověk označen za rasistu? Vtipy o blondýnkách ale ještě jdou, nebo ne?! - Nemocná, duševně zmrzačená společnost…“

Gottschalk se k ohlasům nevyjádřil, zato berlínská administrátorka jeho twitteru Else Buschheuerová. Napsala, že uzavřela přístup dvěma lidem, kteří za příspěvek autorovi hrozili násilím nebo k němu vyzývali. „Máte všichni ještě všech pět pohromadě?! Má jít člověk za vtip zase do basy jako za časů NDR?!“ psala. A také jí se dostalo odpovědi od uživatele „KrawallBabo“: „Ok, Gottschalk je snad jen trošku přihlouplý, ale tahle Else má šarm a vtip voliče AfD (xenofobní ultrapravicová politická strana – pozn. red. Deníku),“ napsal. Další uživatel pak zmínku o base a NDR okomentoval: Dalo by se snad očekávat něco jiného, když kancléřka z bývalé NDR svýni metodami Stasi ničí spolkovou republiku?!

Víkend plný zážitků pak Gottschalk zakončil pondělní diskusí s kardinálem Reinhardem Marxem, předsedou Německé biskupské konference, k 50 letům trvání katolické novinářské školy IFP, kterou moderátor absolvoval v roce 1974. Tweetu v debatě zalitoval a řekl, že to byl „hloupý vtip“, nic víc. „Nejsem a nikdy nebudu nepřítelem někoho - cizince, krajana, kohokoliv,“ hájil se.

Německé noviny v úterý dodaly, že Gottschalk za svým „vtipem“ stojí – z pošty jej totiž nevymazal…

Banka genetických otisků roste

V celoněmecké databance DNA, která už uložila kolem 1,2 milionu analýz dat, je zařazeno také více než 207 000 lidí a 46 000 genetických stop z Bavorska, píše PNP. Podle zemské kriminálky v Mnichově jde výhradně o pachatele trestných činů.

V uplynulých pěti letech přibylo v Bavorsku přes 36 000 stop. Kriminalisté z nich přiřadili 9435 ke konkrétním osobám, ve 3418 případech zjistili jejich spojení k jiným místům činu. Srovnávání DNA je nasazováno při vyšetřování vražd, znásilnění či sériových vloupání. Jedna srovnávací zkouška stojí asi 25 eur. DNA na nedopalku cigarety lze srovnat během jediného dne s otiskem podezřelého.

Země odsouzená k pokutě

Správní soud v Mnichově potrestal spolkovou zemi Bavorsko k peněžitému trestu 4000 eur za to, že neplánuje zákaz ježdění vozidel s naftovými motory v Mnichově, napsala PNP. Přijetí takové normy uložil hlavnímu městu bavorský správní soud, aby mohlo brzy dosáhnout povolené hranice množství oxidů dusíku v ovzduší. „Že veřejnoprávní korporace neuznává rozsudky, je něco zcela nového a nehodného,“ řekla předsedkyně senátu Martina Scherlová. Soud ale zamítl návrh Německé pomoci životnímu prostředí, aby vzal bavorskou ministryni životního prostředí Ulrike Scharfovou (CSU) do vazby do doby, než země předloží plány zákazu vjezdu. Důvodem nevyhovění návrhu je, že vzduch v Mnichově se od roku 2010 hodně zlepšil, a že rozhodnutí Nejvyššího správního soudu v Lipsku o právní přípustnost zákazu ježdění je očekávánio až na konec února.

Protože ale roční průměrná hodnota oxidu dusičitého stále ještě překračuje na mnoha úsecích vozovek hraniční normu, požaduje správní soud po městě vykonatelný koncept případného vyhlašování zákazu vjezdu, byť nikoliv již samotné přímé zákazy, vysvětlila soudkyně. V nyní platné vyhlášce k čistotě ovzduší takový koncept chybí, a „se všeobecnými blabla a půlstránkovými láryfáry“ se nedá nic udělat, kritizovala. Do konce května tedy musí země pro určité úseky silnic naplánovat a také zveřejnit zákazy vjezdu dieselů, jinak jí správní soud uloží další čtyřtisícovou pokutu. Tu by zemská vláda musela poukázat do vlastní kapsy…

Žalovaná země argumentovala, že zákazy vjezdu na některé úseky by jen přemístily dopravu do jiných ulic a dnes nejsou také prakticky vymožitelné. Město Mnichov zpochybnilo, zda soudy neporušují svými zákazy vjezdů proti vůli demokraticky zvolených vlád zásadu dělby moci. Právní zástupce Pomoci životnímu prostředí Remo Klinger mínil, že je naivní chtít pohnout zemskou vládu ke změně myšlení vyplácením pokut z jedné do druhé kapsy státní rozpočtu, když Bavorsko je prý vzpurné a bude zákazy vjezdu nadále drsně odmítat. Soudkyně ho ujistila, že se drží práva a zákona.

Autor: Vladimír Majer

30.1.2018 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Seřizovači 18 000 Kč Seřizovači a obsluha číslicově řízených strojů obsluha konvenční vrtačky. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 22000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Výhodou min. vyučení ve strojírenském oboru. Manuální zručnost, samostatnost, spolehlivost, čtení výkresové dokumentace., Pracovní poměr na dobu určitou s možností následného prodloužení na dobu neurčitou, VÝHODY: 5 týdnů dovolené, příspěvek na stravování či stravenky, příplatek za odpolední směnu a další firemní benefity, KONTAKT: Ing. Nosková Tereza, tel.: 383312524, e-mail: noskova@biso.cz. Pracoviště: Biso-keibel s.r.o., 386 01 Strakonice 1. Informace: Tereza Nosková, +420 383 312 524. Výroba - Výroba Seřizovači 21 000 Kč Seřizovači a obsluha číslicově řízených strojů obsluha obráběcího stroje - frézař. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 21000 kč, mzda max. 24000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Výhodou min. vyučen ve strojírenském oboru. Praxe v oblasti obsluhy obráběcích strojů, manuální zručnost, spolehlivost, čtení výkresové dokumentace., Pracovní poměr na dobu určitou s možností následného prodloužení na dobu neurčitou, VÝHODY: 5 týdnů dovolené, příspěvek na stravování či stravenky, příplatek za odpolední směnu a další firemní benefity, KONTAKT: Ing. Nosková Tereza, tel.: 383312524, e-mail: noskova@biso.cz. Pracoviště: Biso-keibel s.r.o., 386 01 Strakonice 1. Informace: Tereza Nosková, +420 383 312 524. Výroba - Výroba Ostatní zpracovatelé masa, ryb a příbuzní 15 800 Kč Ostatní zpracovatelé masa, ryb a příbuzní pracovníci ostatní zpracovatelé masa. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15800 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Jedná se obalící práce, KONTAKT: Mykola Kostan, tel.: 608885206. Pracoviště: Královský styl s.r.o.- pracoviště vodňany, Radomilická, č.p. 886, 389 01 Vodňany. Informace: Kostan Mykola, +420 608 885 206. Gastronomie - Gastronomie Číšník, servírka 20 000 Kč Číšníci a servírky číšník/servírka. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 22000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Zájemci jazykově zdatní dostanou přednost, KONTAKT: Jarmar Karel, tel.: 777793700, e-mail: soudekvodnany@seznam.cz. Pracoviště: Karel jarmar, Mokrého, č.p. 22, 389 01 Vodňany. Informace: Karel Jarmar, +420 777 793 700.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Pravidelně ve středečním tištěném vydání vašeho regionálního Deníku budeme postupně představovat prvňáčky ze základních škol okresu.

Nepropásněte! Prvňáčci ze ZŠ Radomyšl 17. října!

Ilustrační foto.

V budějovickém babyboxu našli holčičku, dali jí jméno Ivanka

Požár lyské Kovony a hromadná nehoda v tunelu: prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve dnech 15. a 16. října 2018.

Jihostroj první zápas vyhrál

České Budějovice - Volejbalisté Jihostroje odehráli první domácí extraligový zápas v této sezoně. Soupeřem jim bylo Aero Odolena Voda.

Parkovací zóny přivedly na radnici desítky občanů

České Budějovice – Nejen několika tisíc obyvatel budějovického Pražského předměstí se týkala debata, která se konala v úterý na radnici v krajském městě. Vedení Budějovic představilo občanům projekt dalšího rozšíření zón s placeným parkováním. Má k němu dojít v příštích měsících.

Bojový tanec před kavárnou Barmeo

Strakonice – Pomalované tváře a mimika, která by vyděsila každého nepřítele.

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Komunální volby do zastupitelstev obcí 2018 (5. a 6. října 2018)
Seznam kandidátů, jak se volí v komunálních volbách, zpravodajství, výsledky komunálních voleb 2018 a přehled možných koalic v zastupitelstvu vaší obce. Volby do magistrátu a zastupitelstva krajských měst (Praha, Brno, Plzeň, Ostrava, České Budějovice, Jihlava, Hradec Králové, Pardubice, Olomouc, Ústí nad Labem, Karlovy Vary, Liberec, Zlín)

Senátní volby 2018 (1. kolo 5. a 6. října 2018, 2. kolo 12. a 13. října 2018)
Aktuální složení Senátu, seznam kandidátů do Senátu, výsledky senátních voleb 2018 pro volební obvody: Sokolov, Chomutov, Rokycany, Domažlice, České Budějovice, Praha 12, Praha 4, Praha 8, Praha 2, Litoměřice, Teplice, Jablonec nad Nisou, Mladá Boleslav, Benešov, Chrudim, Náchod, Svitavy, Třebíč, Břeclav, Brno-město, Prostějov, Šumperk, Opava, Ostrava-město, Karviná, Vsetín, Zlín.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT