Linec - Harald Langthaler z Pregartenu, vyučený kuchař a číšník, odstartoval před patnácti lety projekt pomoci nejchudším dětem v Bulharsku. Tehdy narazil na zprávu o postižených dětech v této zemi. Organizace humanitární pomoci mu zaslala listinu dětských domovů a on si z ní náhodně vybral. Byla to škola „lehce postižených", přičemž ono „postižení" spočívalo částečně v tom, že šlo o malé Romy, píše linecký deník OÖN. Půldruhého roku si dopisoval s vedoucí domova a pak se tam rozjel. Půjčil si od šéfa firemní autobus s tím, že jej podnik potřebovat nebude, když si řidič bere dovolenou, vyzvedl ze svého konta 25 000 šilinků, s pomocí přátel naplnil vozidlo darovanými věcmi a vyrazil.
Po léta pomáhá malým Bulharům.Dnes je z jeho iniciativy spolek „Pomoc dětem – Nikola Vapzarov", který v Dupnici a okolí provozuje tři secondhandy, bio-statek, vede integrační školní třídu, organizuje letní tábory, umožňuje operace, pomáhá při výstavbě kláštera a dětského domova, plánuje veřejné lázně – a dává tak lidem naději, práci a útulek, uvádějí OÖN.
Možné to je díky nesčetným darům. Až šedesát kontejnerů s prostředky pomoci vypravuje Langthaler ročně do Bulharska – od starého nábytku přes oděvy k pracím prostředkům, a především potraviny. Díky dárcům může například odměňovat potravinovými balíčky děti, které v integrační třídě nemají za měsíc žádnou neomluvenou absenci. „Nemusejí tak pracovat nebo krást," říká. Vypráví o děvčátku, které bylo v Bulharsku „orazítkováno" jako hluché, a on mu přesto umožnil operaci ve Welsu. „Dnes slyší a a má řečí jako vodopád," uvádí.
Před 15 lety bylo v „jeho" domově 144 dětí. Dnes jich spolek podporuje různými způsoby tisícovku. Langthaler posledních dva a půl roku žije v Bulharsku. Teď na Vánoce přijel domů navštívit přátele a rodiče – a hlavně aby dál organizoval pomoc pro „své děti" na Balkáně, uzavírá deník.

Méně insolvencí

Přes slabou konjunkturu byl letos počet insolvencí hornorakouských firem tak nízký jako naposledy v roce 1995, uvedly OÖN. Úpadek jich ohlásilo 656, celkové závazky poklesly meziročně o 39 procent na 336 milionů eur, počet dotčených pracovních míst o více než polovinu na 3000, a to ještě hlavně kvůli krachu drogerijního řetězce Dayli. Skokově ale vzrostl počet insolvencí v gastronomii a ve stavebnictví – úpadek ohlásilo 130 restauračních podniků, o 38 procent víc než loni, a 128 stavebních firem (plus 6 procent).
Privátních insolvenčních řízení zahájily letos hornorakouské soudy 1173, tedy standardní počet. „Ve skutečnosti by jich muselo být desetkrát až patnáctkrát víc, ale dlužníci se pořád ostýchají konkurz na sebe ohlásit," říká v deníku Otto Zotter, ředitel svazu pro ochranu dlužníků.

Fintilové

V Rakousku lidé letos za kosmetiku vydali kolem 1,5 miliardy eur. 80 procent obyvatel používá denně prostředky k hygieně a péči o pleť a vlasy, uvádějí OÖN. V posledních dvou letech obrat branže stoupá o jedno až dvě procenta, i když celkový objem prodaného zboží mírně klesá. „Hygiena a kosmetika se stávají stále víc malým luxusem všedního dne," vysvětluje Irene Szimaková, mluvčí společnosti Kosmetik transparent. Trend podle ní míří ke kvalitním a dražším produktům.
Největším segmentem je péče o vlasy a účes se 310 miliony eur. Za péči o pleť Rakušané vydávají skoro 300 milionů (z toho 115 za obličejové krémy), za parfémy, deodoranty a vody po holení zaplatí asi 237 milionů, za mýdla a koupelnové přídavky 210, za zubní hygienu 160 atd.
Každý den sahá po kosmetice 90 procent žen a dvě třetiny mužů. Zhruba 30 procent zůstává mnoho let věrných značkám. Pro 57 procent je nejdůležitějším aspektem volby cena.

Reprezentant hřešil

Fotbalový reprezentant Marco Reus (25) z Borussie Dortmund, německý fotbalista roku 2012, musí za řízení bez řidičského oprávnění zaplatit trest 540 000 eur. „Byla to hloupost," řekl záložník. Od září 2011 do letošního března měl řídit nejméně šestkrát, přičemž za každou jízdu mu v trestním příkazu napočítali tzv. denní sazbu za 90 dnů vězení. Ta se odvíjí podle příjmu delikventa. V případě Reuse vyšel státní zástupce z měsíčního platu 180 000 eur. Sankci hráč okamžitě akceptoval.
Podle PNP Reus nikdy řidičák nedělal. „Bohužel jsem se tehdy tak rozhodl a důvody si dnes sám neumím vysvětlit," řekl. Prý se teď chce přihlásit do autoškoly a zkoušky co nejdřív složit. Případ se provalil, když ho letos v březnu zastavila ve sportovním vozidle policie ke kontrole a zjistila, že nemá řidičský průkaz. Podle některých informací předložil padělaný holandský doklad, na který měl jezdit od roku 2009. Pak se ukázalo, že v minulých letech byl vícekrát vyfotografován při nedovolené rychlosti. „Poučil jsem se z toho a už se to nebude opakovat," ujistil Reus. „Dnes vím, že jsem byl příliš naivní."

Zakázali sbírky

Hornorakouský St. Wolfgang, známý tím, že na jeho adventní trhy smí jen Ježíšek, nikoliv Santa Claus, se nově „zviditelnil" zákazem organizovat hromadné dobročinné sbírky o čtvrtém adventním víkendu, a to pod pokutou až 14 500 eur, píše deník OÖN. Starosta Hannes Peinsteiner (ÖVP) to odůvodnil tím, že o uplynulém víkendu na vstupech k adventním trhům žádali o příspěvky „agresivní naháněči", kteří lidi obtěžovali. Starostu podporuje ředitel místní organizace turistiky Hans Wieser, podle něhož byly obavy, že „rybník přeteče", protože Wolfgangsee zaplavuje o víkendech čím dál víc „profesionálních sběračů darů".

Jak po rozchodu?

Pasovské biskupství připravilo „kurs nových cest", manželské, rodinné a životní poradenství speciálně pro lidi, kteří si neví rady po rozchodu s partnerem, píše PNP. Projekt "TrennungsWege" odstartuje v lednu pro celou diecézi děkanát v Simbachu.
Pomoc v životních krizích je ale v biskupství praktikována už dlouho. Devět poradenských míst pro všechny otázky kolem partnerství zpracovává ročně více než 1300 případů, kterým jeho spolupracovníci věnují na 9500 hodin pomoci. Biskupství na to věnuje ročně 650 000 eur. Tentokrát chce cíleně mířit na lidi, kterým hrozí rozchod, nebo kteří jeho následek těžko snášejí. Kurs s tématem „Co opouštím – a co si odnáším" bude probíhat po sedm večerů jednou měsíčně.