Chlapec ve svém volném čase pořádně pomáhá na statku rodičů a sám by chtěl být také zemědělcem a mechanikem zemědělských strojů. Trošku napnutý prý je, „protože Izrael je přece hodně daleko od nás a já jsem kromě toho ještě nikdy neletěl“.

K této poctě se dostal tak, že v příštím roce uplyne 200 let Tiché noci, a pořádající hornorakouská televize ORF vyzvala hochburské hasiče, kteří akci betlémského světla už 20 let podporují, aby nominovali dítě k letošní cestě pro tento symbol, vysvětluje list. Volba padla na Tobiase, jehož spolehlivosti a cílevědomosti si ve sdružení vysoce cení.

Tisíc eur za mechanika

Za sehnání učně nabízí 1000 eur.Zdroj: Deník/repro

Šéf steyrské firmy E-Mobility Rainer Aichinger nabízí tisíc eur za „dohození“ kvalifikovaného mechanika jízdních kol, který v jeho podniku zůstane alespoň rok, napsaly OÖN. Normální cestou prý žádného nenašel, na trhu práce nejsou… „Branže prožívá léta boom, segment e-kol razantně roste, ale učební obor mechaniků není,“ říká. „Ničemu neslouží, když všichni chtějí jen studovat a žádný si už nechce ušpinit ruce.“ Ve firmě založené v roce 2010 zaměstnává šest lidí na plný úvazek a pět na částečný. Tři pracují v dílně, ostatní v prodeji, poradenství a servisu. (www.emobility.co.at)

Michael Nendwich, ředitel svazu výrobců sportovních potřeb, potvrzuje, že poptávka po pracovních silách je obrovská. „Znám třicet obchodníků, kteří by okamžitě zaměstnali lidi. Problém je, že je aktuálně nikdo nevychovává. Když učební obor mechaniků jízdních kol neexistuje asi dvacet let, iniciovali jsme před čtyřmi roky obor sportovních techniků – potřeba firem byla 80-120 učňů za rok. Škola měla být v Riedu. Technika bicyklů, fitness vybavení a lyžařských vázání je stále komplexnější, práce v oboru je celoroční, ale Zaměstnanecká komora a odbory záměr zablokovaly kvůli údajnému smíchávání dělnických a zaměstnaneckých práv…“

Plné peněženky sousedů

Podle studie Evropské centrální banky nosili Rakušané u sebe loni průměrně 89 eur a byli tím v eurozóně na třetím místě, píší OÖN. Na špici byli Němci s průměrem 103 eura, Lucemburčané s sebou „tahali“ 102 eura. Průměr eurozóny byl 65 eur. Nejméně hotovosti v portmonkách měli Portugalci (29), Francouzi (32) a Litevci (41).

V hotovosti nejčastěji platili Malťané (92 % transakcí), Kypřané (88) a Španělé (87), Němci takto odbývali 80 procent nákupů. U „seveřanů“ to bylo výrazně méně – Nizozemsko 45 %, Estonsko 48, Finsko 54 %. Eurozóna měla průměrně 79 %. V průměru eurozóny byly platby v hotovosti v obchodech 12,38 eura. Na Kypru, v Lucembursku a v Rakousku to bylo mezi 18,60 a 17,80 eury.

Zabavili už 304 výherní automaty

Jak sdělil rakouský ministr financí Hans Jörg Schelling na interpelaci Zelených, úřady letos provedly už 304 kontroly výherních automatů (loni za celý rok 140). Se 641 provozovateli bylo zahájeno správní řízení (loni 514), se 416 trestní (loni 199).

Ještě výrazněji stoupl počet konfiskovaných ilegálně umístěných a provozovaných „beden“. Letos jich bylo v Horních Rakousích už 920 (loni 303). Volksblatt uvádí pro srovnání, že v Dolních Rakousích bylo zabaveno „jen“ 232 automatů, ve Vídni 263. Suma uložených pokut se z loňských 6,35 milionu eur zvýšila na 15,6 milionu.

V Horních Rakousích smí být v provozu podle udělených licencí celkem 1176 automatů elektronicky připojených na spolkové výpočetní centrum.

Bacha!

Potkal srnku…Zdroj: Deník/repro PNP

O neobvyklé nehodě se zvěří se zvláštní škodou mluví podle PNP policie z Hauzenbergu. Ve čtvrtek kolem 16.50 hodiny na B389 vběhla 19letému řidiči peugeotu z Untergriesbachu (okr. Pasov) před auto srnka a zůstala viset mrtvá v roštu chladiče. „Řidiči se nic nestalo, ale na autě vznikla škoda ve výši kolem 1000 eur,“ dodává PNP.