Tři skulptury, které byly součástí projektu Zemské výstavy, nechal kvůli negativní reakci veřejnosti odstranit převor Justin Berka. Píšou o tom úterní Lidové noviny.

Sochy měly na nádvoří stát až do listopadu, kdy Zemská výstava, která se koná ve dvou rakouských a dvou českých městech, trvá. "Na adresu kláštera přišlo už během prvních dvou výstavních dnů tolik negativních reakcí, že se pan převor raději rozhodl sochy odinstalovat," uvedl kurátor výstavy a vyšebrodský historik Jiří Franc.

Expozice ve Vyšším Brodě se pro veřejnost otevřela v pátek 26. dubna. V neděli pak sochy z nádvoří kláštera zmizely. Veřejnost si prý stěžovala na to, že díla v lidech evokují hrůzy nacismu. Klášter podle France přitom nechtěl nijak propagovat Hitlera. "Chtěli jsme naopak upozornit na pohnutý osud vyšebrodských cisterciáků během války," uvedl Franc.

Trojice soch - Rozsévač, Veslař a Afrodita, které zakoupil Adolf Hitler, byla v letech 1939 až 1945 umístěna právě ve vyšebrodském klášteře, odkud nacisté vyhnali mnichy a z klášterní budovy udělali skladiště uměleckých předmětů z celé Evropy.

Po válce se umělecké předměty, které Hitler zabavil Židům či ukradl na okupovaných územích, vrátily z velké části původním majitelům. Díla, která patřila přímo Hitlerovi, pak byla odvezena na české zámky a do galerií. To se týkalo i těchto tří soch, které od 50. let zdobily zahradu hlubockého zámku. Když historik a badatel Jiří Kuchař v roce 2009 zveřejnil, že jde o součást Hitlerovy osobní sbírky, sochy zmizely v útrobách sousední Alšovy jihočeské galerie.