Poprašek sněhu si dnes užila i Horská Kvilda.Poprašek sněhu si dnes užila i Horská Kvilda.Zdroj: Webkamera ČHMÚPrvní vločky začaly na Šumavě poletovat už v noci 2. listopadu, ráno kolem 7 hodiny pak hlásilo automatické čidlo na Blatném vrchu 5 cm sněhu, kolem 13 hodinu už to bylo 9 cm. „Sníh ráno ležel i na Boubíně, tam napadl centimetr sněhu a stanice Plechý hlásila dva centimetry,“ uvedl za Český hydrometeorologický ústav Pavel Zámečník s tím, že všechny zmíněné stanice leží ve výšce nad 1300 m.n.m. Sníh není v tomto období něčím neobvyklým. „Loni poprvé sněžilo v září,“ dodal Pavel Zámečník.

Kdo miluje sníh a už se třese, až vyrazí na túru ladovskou krajinou, má smůlu. Sněhové vločky nám dají ještě na pár dnů sbohem. Oteplit se má už v noci na sobotu 4. listopadu. „Srážky už budou jen dešťové a počasí bude proměnlivé. Chvíli přeháňky, ale vykoukne i sluníčko,“ uvedla za meteorology Eva Plášilová. Teploty můžeme v sobotu očekávat na Šumavě okolo 10 °C v nížinách až kolem 12°C.

Neděle si s počasím pohorší. Přidá se nárazový vítr a počasí bude spíše deštivé. Teploty na Šumavě do 8 °C v nížinách kolem 12°C. A v podobném duchu by se měl nést i následující týden. (ka)