V krajském zastupitelstvu ubylo sukní. Letos usedne do lavic jenom devět žen z celkových 55 krajských zástupců. Před čtyřmi roky jich přitom byla jedenáctka čili celá pětina.

„To je špatné," reagovala na úbytek svých kolegyň náměstkyně hejtmana Ivana Stráská z ČSSD, která působí  v zastupitelstvu kraje již od roku 2000.

Levice fandí ženám

„Ze zkušeností, které mám už z obecních zastupitelstev,  dobře vím, že ženy do politiky jednoznačně patří. Jsou cílevědomé, pragmatické, nepozorují se a přitom jim jde o věc. Mužům v určité fázi už o věc nejde, ale o to, aby vyhráli  a mohli se křídlit, což ženy většinou nedělají," přidává postřeh politička.

Kompletní devítka nově zvolených jihočeských političek je z obou vítězných levicových stran, které ženy na kandidátce uváděly hned na druhém místě a poslaly je i do boje o senát.
Další, víceméně tzv. pravicové strany, mají své zastupitele pouze v kalhotách.

„Určitě je lepší, kdyby bylo v zastupitelstvu více žen," říká lídr strany KDU-ČSL Zdeněk Dvořák, který se s dalšími třemi kolegy do zastupitelstva prodral.

„Ze zkušeností ředitele Biskupského gymnázia v Českých Budějovicích totiž vím, že smíšený kolektiv je rozhodně lepší." Lidovci ale přitom měli první ženu na kandidátce až na devátém, a proto těžko volitelném místě.
„O pořadí rozhodovali členové na předvolební schůzi,    a proto starostka Benešova nad Černou Veronika Korchová byla devátá," dodává  Zdeněk Dvořák.

To zástupci TOP 09 – Starostové se pochlapili, neboť jejich první ženská kandidátka Lenka Horejsková, místostarostka Tábora, byla už pátá. Jenže strana se dostala do zastupitelstva o prsa, o pár hlasů, a s pětiprocentním ziskem  získala tři mandáty.

Jihočeši 2012 vyrukovali do voleb s Jitkou Fatkovou, ředitelkou turistické agentury Lipensko,  které ale přisoudili až jedenáctou, podle předvolebních průzkumů nevolitelnou příčku. Nakonec skončili překvapivě třetí, předhonili své rivaly z ODS a získali devět židliček v budově u zimního stadionu, kde kraj sídlí.

Tlumičky  vášní

„Určitě by víc žen v krajském zastupitelstvu prospělo," souhlasí lídr hnutí Luboš Průša. „Nešli jsme cestou povinných kvót, přesto jsme měli na kandidátce třetinu žen. Že se neocitly v čele, vyplývá z toho, že jsme se snažili upřednostnit výrazné osobnosti ze všech okresů, a těmi byli mužští kandidáti," vysvětluje.

„Ženy politiku oživují a zároveň uklidňují. Muži se před nimi často předvádějí a chovají se slušněji. Ženy přitom nejsou tolik vyhraněné, nemají takovou touhu po moci a tlumí vášně. Rádi bychom je viděli v čele výborů a komisí," dodává Luboš Průša z Jihočechů 2012, kteří skončili třetí.

Ženy na prvním místě kandidátky měly Suverenita – Blok Jany Bobošíkové (Marii Paukejovou) a Strana svobodných občanů (Evu Veselou). Potřebné hlasy ale nezískaly,  a do zastupitelstva kraje se proto nedostaly.