Předchozí
1 z 14
Další

Věra Školková, mluvčí Městské policie České Budějovice

Městská policie navýšila o silvestrovských oslavách počty hlídek v ulicích.Městská policie - ilustrační foto.Zdroj: Deník/ Radka DoležalováStrážníci Městské policie České Budějovice postupují v souladu se zákonem o obecní policii, který jim ukládá povinnosti i oprávnění pro výkon jejich činnosti. Každý strážník se při výkonu své činnosti může dostat (a mnohdy dostává) do situace, kdy je oprávněn donucovací prostředky použít v souladu se zákonem o obecní policii. Strážníci Městské policie České Budějovice pravidelně absolvují v rámci fyzického výcviku i prakticko-teoretické školení, jehož účelem je získání potřebných znalostí a dovedností k aplikaci všech povinností i oprávnění v praxi. Noví strážníci absolvují 14 denní intenzivní školení, které je kromě výše uvedeného zaměřeno právě ke zvládnutí všech situací, se kterými se mohou setkat.

Milan Michálek, velitel strážníků Městské policie Strakonice

U nás pracují strážníci matadoři, kteří vědí, nebo by měli vědět, jak se chovat. Víceméně jim to říká i zákon o obecní policii. Zatím jsme nemuseli řešit tak vyhrocené situace, které byly odprezentovány v médiích, a pevně věřím, že náš tým zůstane i nadálU nás pracují strážníci matadoři, kteří vědí, nebo by měli vědět, jak se chovat.Zdroj: Deník/Petr Škotko

U nás pracují strážníci matadoři, kteří vědí, nebo by měli vědět, jak se chovat. Víceméně jim to říká i zákon o obecní policii. Zatím jsme nemuseli řešit tak vyhrocené situace, které byly odprezentovány v médiích, a pevně věřím, že náš tým zůstane i nadále bez ztráty kytičky. Bylo by fajn podotknout, že kluci na ulici to opravdu v některých případech nemají snadné. Provokatéři jdou mnohdy za hranu a ustát jejich provokace a udržet nervy na uzdě je nadlidský výkon.

Ivo Novotný, ředitel MP Prachatice

Ředitel Městské policie Prachatice Ivo NovotnýŘeditel Městské policie Prachatice Ivo NovotnýZdroj: Deník/Miroslav Fuchs

Na situace a zákroky, které se odehrály v Českých Budějovicích nebo Uherském Hradišti nelze strážníky předem připravit. Nikdy nikdo nedokáže odhadnout, jak se bude zákrok na místě vyvíjet . S kolegy jsme o případech mluvili a já doufám, že u nás v Prachaticích se nic podobného nemůže stát.

Petr Svoboda, velitel MP Tábor

Petr Svoboda, velitel MP TáborPetr Svoboda, velitel MP TáborZdroj: Archiv redakce

Informaci o incidentech mám, samozřejmě nevíme přesně, jak to probíhalo, nejsme zpraveni o těch zákrocích. Jsou ale pro nás inspirací, aby nedošlo k nějakému excesu. Jde o to si stále opakovat základní pravidla: ta věc má nějakou přiměřenou společenskou škodlivost, a podle toho je třeba se zachovat. Využívat výzvy, žádat o prokázání totožnosti. A všechny tyto výzvy by měly být jasně definované už na začátku startu toho samotného jednání. 

Říct: nedodržel jste to a to opatření, opakovaně ho vyzvat, aby si například nasadil roušku. Pokud to ten člověk odmítá, vyzvat ho k prokázání totožnosti. jasně mu říci, že je podezřelý ze spáchání přestupku a vysvětlit mu tu situaci. Pokud totožnost neprokáže, případně to odmítá, informovat ho, že může být předveden. 

Opakovaně mu situaci vysvětlovat, nabídnout součinnost, pokud například nemá občanský průkaz u sebe. Pokud ale vytrvale odmítá, můžou být použity i donucovací prostředky. Se strážníky toto probíráme, aby tam byla vždy přiměřenost toho zásahu. Každý strážník vždy musí sám posoudit, jaké opatření je v danou chvíli adekvátní. 

Důležité je nejít tomu zbytečně naproti, ale naopak se snažit udělat vše, co se dá. Opakovaně vysvětlovat. Ovšem pokud někdo spáchá přestupek a odmítá udat svoji totožnost, strážník ho musí předvést. Není dobré snažit se situaci řešit na ulici, ale předvést ho na policejní stanici. V krajním případě pak i za použití donucovacích prostředků, vždy by ale měl být zásah přiměřený. A především občanům předem říkat, co může následovat. Vždy je to ale na konkrétní situaci a posouzení toho strážníka.

Bylo by dobré, aby i média zapracovala na informování občanů: ano, máte právo na svůj názor, jsme v demokratické společnosti. Ale musíte také nést následky za to, co nedodržujete. Klidně se hlaste k tomu, že s něčím nesouhlasíte, ale prokažte svoji totožnost. Pak si to vyřiďte se svým právním zástupcem u správního orgánu, který to bude projednávat. Pak by to bylo naprosto čitelné a jasné. 

Velitel Městské policie Český Krumlov Jan Šítal

Velitel Městské policie Český Krumlov Jan ŠítalVelitel Městské policie Český Krumlov Jan ŠítalZdroj: Archiv MPNad každým tím kontroverzním zákrokem se zamýšlím a přehrávám si v hlavě, jak by měl v té chvíli strážník jednat. Následně to probíráme s kolegy i s panem starostou, který je náš vrchní velitel. Na podobné zákroky mám svůj názor. Byl bych velmi nerad, aby k něčemu takovému v Českém Krumlově došlo. Myslím si, že se ta situace dá řešit jinak. Postupovat hodně psychologicky a vyhodnotit si, co může nastat. Strážníci v Krumlově, když  upozorňují lidi, že nedodržují nařízení, to berou rozumně, k podobným exemplárním případům by dojít nemělo. V případě Českých Budějovic to šlo, podle mého osobního názoru, řešit trochu jinak. I když mě za to možná nebudou mít kolegové rádi. Své krumlovské kolegy upozorňuji, že osobně budu radši, když tomu člověku řeknou něco od plic a pak ho pošlou pryč, než aby použili fyzické donucovací prostředky. Takový extrém v případě nedodržování opatření ohledně pandemie si osobně nedovedu představit. Strážníci se musí snažit být za všech okolností nad věcí. Osobně se raději budu zodpovídat z toho, že strážník toho člověka nedokázal donutit k tomu, aby si roušku nasadil, než z obvinění, že dotyčného zpacifikoval takovým způsobem. Ovšem je nutno podotknout, že nikdo z nás na tom místě nebyl a opatření nerozporuji.

Martin Macháček, velitel Městské policie Písek

Ilustrační fotografie.Ilustrační fotografie.Zdroj: Městská policie

Strážníci prochází ze zákona pravidelným proškolováním, absolvují opakovaně zkoušky odborné způsobilosti a moc dobře vědí v jakých případech mají kompetenci použít donucovací prostředky. Je třeba si uvědomit i to, že při porušení vládních opatření má strážník pravomoc vyzvat toho dotyčného ke zjednání nápravy. Pokud výzvy neuposlechne, strážník má kompetence využít všech zákonných oprávenění, včetně použití donucovacích prostředků k tomu, aby zjednal pořádek.

Viděl jsem videa z Budějovic i Uherského Hradiště. Jedna věc je to, co se dostane do médií a druhá, jaký byl prvopočátek. V Budějovicích došlo k tomu, že policista zpacifikoval člověka, který se dopustil přestupku neuposlechnutí výzvy. Byl několikrát vyzván k tomu, aby si nasadil roušku a aby prokázal totožnost. Neusposlechl ani jednu výzvu a policisté proto měli naprosto jednoznačně ze zákona právo využít donucovacích prostředků. V žádném případě bych to nekritizoval, prostě konali svojí povinnost.

Pokud by se v Písku stalo to, co proběhlo v Budějovicích, byl bych jednoznačně na straně strážníků. Policista má zákonnou povinnost, neustále poučuje toho člověka o tom, co se stane v případě, když neuposlechne. Pokud nespolupracuje, tak není zbytí, tak musí být použito donucovacích prostředků. Policisté jsou přece od toho, aby zjednali pořádek.

Eliška Čermáková, mluvčí města Jindřichův Hradec

Eliška Čermáková, mluvčí města Jindřichův HradecEliška Čermáková, mluvčí města Jindřichův HradecZdroj: město J.H.

S podobnými incidenty se naši strážníci zatím nesetkali. Stát se ale může cokoli. Strážníci jsou ale školení na všechny možné situace a neobáváme se, že by to nezvládli. Přestupky týkající se nenošení ochrany úst řešíme ve většině případů domluvou nebo pokutou.

Petr Vlk, velitel Městské policie Plzeň

Petr Vlk, velitel Městské policie PlzeňPetr Vlk, velitel Městské policie PlzeňZdroj: Archiv DeníkuPro práci strážníka je vždy klíčové asertivní jednání, obzvláště teď v této době, která je pro každého z nás určitě nelehká. Strážníci jsou proškoleni, jak postupovat při zákrocích a jak zvládat konfliktní situace. V Praxi se setkávají s různým excesivním, někdy až provokativním jednáním jednotlivců, zpravidla je u těchto jednotlivců však ovlivněno alkoholem nebo jinou návykovou látkou. Důležitou roli v daných vypjatých situacích hraje zejména způsob asertivní komunikace. Pokaždé se snažíme reagovat na nastalou situaci a na okolnosti, které ji provázejí. Své povinnosti při ochraně života, majetku a veřejného pořádku jsme však připraveni plnit a v opodstatněných případech donucovacích prostředků použít.

Petr Wohlmuth, velitel Městské policie Rokycany

Petr Wohlmuth, velitel Městské policie RokycanyPetr Wohlmuth, velitel Městské policie RokycanyZdroj: Archiv DeníkuJiž od začátku tohoto nešťastného období volíme při kontrolách dodržování ochranných opatření dlouhé, trpělivé domlouvání před represí.  Do vyhrocených situací jsme se již dostali, k použití donucovacích prostředků však nedošlo v takovém rozsahu.  Pro úspěšné řešení takových situací neexistuje žádný, vždy fungující, vzor. Výsledek závisí na zkušenostech, výcviku strážníků, i na osobě, proti které je zasahováno a rozdílem může být drobnost.

 

Radovan Macák, velitel Městské policie Tachov

Radovan Macák, velitel Městské policie TachovRadovan Macák, velitel Městské policie TachovZdroj: Archiv DeníkuŠkolení o taktice zákroků strážníci prodělávají v rámci svých pravidelných školení před prolongačními zkouškami, což je klasicky jednou za tři roky, i během služby. Tachovská městská policie má písemnou smlouvu s Policií ČR, Krajským ředitelstvím policie Plzeňského kraje o výcviku strážníků. Jedná se jak o střelecký výcvik, tak o taktiku zákroků. Tento výcvik provádí policisté, kteří tento výcvik provádí i v rámci Policie ČR. Bohužel v roce 2020, kvůli covidovým opatřením, nebyl tento výcvik tak častý, jak bych si osobně představoval. Co se týká vlastních mediálně známých zákroků, tak strážníci samozřejmě ode mne dostali informace, co se stalo. Stejně tak zareagovala některá školící střediska - viz školení na prolongace, která rozeslala základní informace, jak se v podobných situacích chovat. Samozřejmě jinak celý průběh těch zákroků zatím neznám, tudíž bych je nerad jakkoliv komentoval. Ostatně ze své praxe vím, že vždy podobným zákrokům předchází určité jednání osoby, proti které je zásah veden. A věřte mi, že není žádný policista nebo strážník, který by jen tak bez ničeho provedl takový zákrok, když může předpokládat, že to někdo natočí. A samozřejmě k podobným zákrokům může dojít kdekoli, tedy i v našem městě. Ale doufám, že nebude potřeba, aby strážníci museli podobný zásah provést. Z mé strany je snaha strážníky vést k tomu, aby každou konkrétní situaci řešili jinak, než podobným zásahem. Ale vždy záleží na konkrétní situaci a konkrétním chování té osoby, proti které směřuje například přestupkové řízení na místě.

Luboš Steinbach, velitel Městské policie Klatovy

Nový velitel MP Klatovy Luboš Steinbach.Velitel MP Klatovy Luboš Steinbach.Zdroj: Deník / Milan KiliánSlužba u Městské policie je podmíněná tzv. prolongačními kurzy, který každý strážník absolvuje každý pátý rok. Jedná se o státní zkoušku ze zákonů, které ke své práci potřebujeme. Já jsem v roce 2020 navázal spolupráci se školícím zařízení TRIWIS Praha a budu 2x do roka pořádat školení (semináře) pro strážníky s lektorem Triwisu (seznámení se s novinkami v zákonech, osvěžení si stávajících vědomostí, dotazy na problémy, které plynou z výkonu služby). První školení proběhlo v únoru 2021. Já sám se strážníky jednotlivé zákroky, které vidím ve sdělovacích prostředcích konzultuji a obecně stanovuji způsoby řešení těchto situací. Jak vím, diskuse k medializovaným zákrokům probíhá i mezi strážníky.

Na otázku zda může k něčemu podobnému dojít v našem městě nejsem schopen odpovědět. Pochopitelně, že může, ale taky nemusí. Celkově si myslím, že město Klatovy závažný problém s nedodržován vládních nařízení nemá. Výjimky se pochopitelně najdou, ale není to kritické.

Marcel Vlasák, velitel Městské policie Karlovy Vary

Velitel Městské policie Karlovy Vary Marcel Vlasák.Velitel Městské policie Karlovy Vary Marcel Vlasák.Zdroj: MPKVNaši strážníci jsou dobře obeznámeni s mediálně známými případy takzvaného zakleknutí hříšníků. Samozřejmě jsme to společně probírali. Strážníci jsou pravidelně školeni, mají pravidelné tréninky, kde si cvičí různé situace, zaměřujeme se i na aktuální témata. Našim strážníkům jsem řekl, že pokud bude chtít někdo odejít bez prokázání totožnosti, tak ho strážníci nemohou nechat odejít. Pokud někdo porušuje zákon, tak se musí strážníkům zkrátka prokázat.

Lidem, kteří nařízení nedodržují, se snažíme nejdříve domluvit. Ne vždy to ale zabírá, rozdali jsme už mnoho pokut. A před měsícem už jsme museli řešit jeden menší konflikt. Šlo u muže z Plzeňska, který byl na nádraží se svou přítelkyní. Chodil zde bez roušky, popíjel na veřejnosti alkohol a ke všemu narušoval pořádek, vykřikoval vulgární výrazy. A protože neuposlechl výzev strážníků, jeden z nich ho nakonec hmaty a chvaty zpacifikoval, a tímto způsobem ho položil na lavičku. Až pak se muž zklidnil. Na místo přijeli i policisté. Přihlížející lidé nakonec zásah strážníků kvitovali.

Pavel Janošták, ředitel Městské policie Cheb

Automatický defibrilátor převzal do užívání chebský místostarosta Jiří Černý spolu s ředitelem Městské policie Cheb Pavlem Janošťákem.Pavel Janošták, ředitel Městské policie Cheb Zdroj: Město ChebStrážníci vykonávají své povinnosti na základě zkoušek z odborné způsobilosti na Ministerstvu vnitra ČR. Vedení Městské policie Cheb nastavilo od 1. června 2019 průběžné vzdělávání našich strážníků. Smyslem toho je dbát o řádný odborný rozvoj a edukaci strážníků v souladu s platnými zákony ČR a to zejména o prohlubování jejich profesní kvalifikace a průběžného odborného vzdělávání (teoretická část a praktická část). Cílem průběžného vzdělávání je připravovat strážníky v období mezi prolongačními kurzy, tj. každoročně v průběhu 5 let, na situace, se kterými se při své práci v terénu setkávají tak, aby byli schopni na místě posoudit, o jaký typ protiprávního jednání se jedná a byli schopni na základě tohoto svého vyhodnocení stanovit svůj další právní i taktický postup.

V oblasti prevence a vztahu k veřejnosti pak strážník může občanům poskytovat kvalifikované odborné rady, ale i od těchto občanů získávat odborně erudovanými dotazy poznatky, které mohou rovněž vést k objasnění protiprávních jednání a řešení mimořádných událostí.

Petr Kubis, velitel Městské policie Sokolov

Velitel strážníků Petr Kubis (vpravo), vedle něj starostka Sokolova Renata Oulehlová.Velitel strážníků Petr Kubis (vpravo), vedle něj starostka Sokolova Renata Oulehlová.Zdroj: Deník/Roman CichockiStrážníky pravidelně proškolujeme ve spolupráci s Policií ČR. Navíc strážníci absolvují každých pět let zkoušky z odborné způsobilosti. Každý zákrok je jiný a strážník na místě musí sám vyhodnotit, jak bude situaci řešit, kdy musí zvážit všechny okolnosti, které mají přímou souvislost s řešenou událostí. Strážníci samozřejmě v rámci plnění úkolů obecní policie provádějí zákroky v rozsahu svých oprávnění i v Sokolově a to v případech, které jasně stanoví zákon o obecní policii nebo jiný právní předpis.