Občané zalarmovali nejprve městskou policii, která na místo vyslala dva specialisty na odchyt zvířat. Dorazila i hlídka Policie České republiky. „Když přijeli policisté, zvířata se polekala a zaběhla do Vltavy," popsala následné dění na okraji města policejní mluvčí Lenka Holická.

Na pomoc čtyřnohým turistům proto vyrazili hasiči. Jejich zásah už ale nebyl zapotřebí, protože losi se před příjezdem hasičů dostali z vody sami. Zvířatům se však nepodařilo přeplavat řeku, a tak se vrátila na levý břeh. „Zde se losi přiblížili ke strážníkům a policistům do vzdálenosti asi deseti metrů. Hlídky jim ale zabránily v dalším pohybu ve směru do města," vylíčil pokračování honičky za městskou policii Václav Sup.

Hlavní nebezpečí hrozilo třeba ze srážky s automobilem nebo z toho, že by zbloudilá zvířata zamířila dál k centru. Losi se pak otočili a odběhli stejným směrem, odkud se k městu dostali. „Pak se rozdělili. Jeden přešel E55 a zamířil na Včelnou, druhý šel opačným směrem," řekla k pohybu zvířat před 10. hodinou policejní mluvčí Lenka Holická. Následně zvířata zmizela policistům z dohledu.

Losi plavali ve Vltavě na okraji Budějovic

Hned z několika stran se v pátek do redakce Českobudějovického deníku sbíhaly informace o pohybu dvou losů u krajského města.

Už pár desítek minut potom, co zvířata zmizela z dohledu policistům u Stecherova mlýna, dostala redakce informaci od čtenářky Vandy Doudové. Poslala elektronicky fotografii, kterou pořídil její otec Václav Hrubý na silnici mezi Boršovem a obcí Homole. „Při jízdě automobilem zkratkou z Homol do Boršova mi přebíhalo přes cestu velmi impozantní zvíře. Nevypadalo to ani jako srnec, ani jako jelen, ani jako kráva a tak mne zaujalo. Zastavil jsem a vytáhl mobilní telefon," popsal své setkání s losem Václav Hrubý. „Zvíře běželo po polích směrem od řeky Vltavy do Černého Dubu.

Bohužel než jsem stačil zastavit a vyfotit ho, bylo už bohužel poměrně daleko a tak je fotka nekvalitní," posteskl si Václav Hrubý, ale zdůraznil, že setkání s losem byl stejně nevšední zážitek, protože ho ve volné přírodě předtím viděl pouze ve Švédsku. Čtenářova dcera Vanda Doudová se ale s losem setkala před několika lety mezi Doudlebami a Střížovem. „Já losa viděla před několika lety mezi Doudlebami a Střížovem, zdálo se mi, že to není možné a že mě šálí zrak. Ale potom psali v novinách, že k nám zabloudil a že ač tu běžně nežije při migraci sem občas zavítá," uvedla Vanda Doudová a připojila, že los tehdy vyběhl za soumraku z křoví jen pár metrů od ní. Podle myslivce z Komařic Oldřicha Tripese nyní losi migrují mezi Lipenskem a Třeboňskem, kde trvale žijí. „Je to překrásná zvěř," dodal.