Ročně takto hledají desítky dětí.

Policie v úterý prověřovala informace o pohybu dívek získané od občanů reagujících na zveřejněnou výzvu. Podle Jana Horáka, kriminalisty jihočeské policie, který se zabýval pátráním, hledají policisté v kraji ročně přes stovku dětí z kategorie častých „útěkářů“. „Tohle byl ale trochu jiný případ a takových řešíme dvacet až třicet ročně,“ doplnil Jan Horák.

Děti prý z domova utíkají ve dvou hlavních vlnách – na konci a na začátku školního roku. „Před prázdninami to bývá kvůli známkám, před začátkem školy pak kvůli obavám z nového kolektivu, třeba když žáci nastupují na střední školu. Někdy to bývá i tak, že se v minulém školním roce stalo něco špatného. A když se děti mají do školy vrátit a postavit se situaci, utíkají před tím,“ vysvětlil krajský pátrač. V pubertálním věku prý z domova utíká více děvčat než chlapců. „Je to tím, že holky dříve dospívají. Bývá za tím láska, poznávání, může se stát, že utečou za starším mužem, který je může vylákat i na nějaké drogy,“ řekl Jan Horák.

Ilustrační foto
Kateřinu a Kristýnu hledali po tři dny

V pátrání po pohřešovaných policistům v posledních letech pomáhají počítače. Ty mohou být paradoxně důvodem, proč děti odejdou z domova. „Často komunikují přes počítač a neumějí se s dalšími lidmi bavit napřímo. Když se vyskytne nějaký problém, není v jejich silách řešit ho z očí do očí,“ vyprávěl policista.

Když se dítě, které je zvyklé na pravidelný režim, nevrátí včas domů, neměli by rodiče podle Jana Horáka s kontaktováním policie otálet. „Pokud například dítě přijíždí pravidelně ze školy autobusem v půl čtvrté, ale jednoho dne nepřijede, nezvedá telefon a nikdo ho neviděl ani v autobuse, je lepší nás zavolat okamžitě. Pohřešované děti jsou v naší práci prioritou, i pouhá hodina hraje v pátrání velkou roli,“ zdůraznil Jan Horák.

V Jírovcově ulici v Českých Budějovicích stavbaři zahájili v srpnu 2017 práce na záchytném parkovišti. Hotové má být do konce roku 2017. Parkoviště vzniká v prostoru bývalých kasáren jako součást projektu na rozšíření zón s placeným stáním ve městě.
Bagry už v budějovické Jírovcově ulici zahájily akci