Pětičlennou afghánskou rodinu, kterou 
v autě vezli Němec a Němka, na hraničním přechodu Dolní Dvořiště v sobotu krátce po půlnoci zadržela hlídka jihočeských policistů z odboru cizinecké a dopravní policie.

Událost nastala při kontrole vozu Nissan Primera, německé registrační značky, který přijel z Rakouska. Řidič německé národnosti i jeho spolujezdkyně a zároveň majitelka automobilu měli podle policejního mluvčího Jiřího Matznera doklady v pořádku. „Jiná situace nastala u jejich pěti spolucestujících z Afghánistánu. Mladá žena 
s manželem a třemi dětmi kontrolou neprošli, vstoupili na území republiky bez platných dokladů a nelegálně. Celá rodina byla převezena do zajišťovacího zařízení," uvedl mluvčí s tím, že policisté využijí readmisní dohody s cílem rodinu vrátit do Rakouska.

Německé občany, kteří afghánskou rodinu doprovázeli, policisté obvinili z trestného činu organizování a umožnění nedovoleného překročení státní hranice. Pondělní soud je potrestal vyhoštěním na osmnáct měsíců. Do dvou dnů musí opustit republiku. „Ukázalo se, že opatření poblíž hraničních přechodů fungují," doplnil Jiří Matzner.