Řešením by podle něho mohlo být omezení provozu klubových lokálů třeba na jeden až tři dny v týdnu, a pro zbytek času se pokoušet dostat členy oddílů a spolků do hostinců. Obce by měly mít za povinnost zprostředkovávat takovou dohodu mezi hospodskými a organizacemi od fotbalistů přes metanou či tenis třeba k hasičům.
Hingsamer oceňuje příklad ze St. Ägidi v okrese Schärding, kde obec koupila místní hostinec za 600 000 eur. „V zásadě je ovšem třeba se ptát, jestli je to úkolem samosprávy, a jisté je také, že každá obec nemůže koupit každou restauraci," říká. Sám má ale dobrou zkušenost. Ve své obci Eggerdingu koupil jako starosta v roce 1992 společenský sál vyžadující rekonstrukci. Udělali zkušenosti různé, ale dnes jejich zařízení slouží dobře a mají v něm za rok přes padesát akcí.
Ve dvoutisícovém Grünbachu v březnu restaurace zavřela a další hospoda Seidl má otevřeno jen přes týden a o víkendu zavírá. „S našimi akcemi a oslavami tak bohužel musíme k sousedům," lituje starosta Stefan Weißenböck. Aby se lidé mohli sejít alespoň po mši, organizuje fara svačinkové posezení se samoobsluhou. Trvalé uspokojivé řešení to ale podle starosty ovšem není a Grünbach dál hledá nájemce pohostinství v místě. V Sighartingu v Innviertelu už se to povedlo. Obec před pěti lety opravila za 1,8 milionu kuchyni a sál v místním zámku a znovu může pořádat nejrůznější akce. Zařízení má teď rok stálého nájemce.
1070 běženců za měsíc
V Horních Rakousích zajistili v červenci 1070 ilegálně přicestovalých uprchlíků. V červnu jich bylo 429, píší OÖN. Jen v noci na čtvrtek přibylo kolem 130 běženců ze Sýrie, Afghánistánu a Iráku – převaděči je jednoduše „vypustili" z aut podél dálnice A8 ve směru na Německo a ujeli.
Obdobné je to v Dolním Bavorsku. Ve čtvrtek v poledne zadržela policie mezi A3 a Mettenem v okrese Deggendorf skupinu asi 100 azylantů. Ještě nikdy nebylo tolik běženců zadrženo tak daleko od rakouských hranic, poznamenává PNP. „Tento rozměr je nový," připouští mluvčí dolnobavorského policejního prezídia Michael Emmer. „Jak byli uprchlíci do země dopraveni, není jasné – zda autobusy, malými transportéry nebo auty, všechno je možné. Jisté je jen, že po převaděčích není ani stopy," pokračuje deník. Skupina se prý mohla v místě objevit v souvislosti se zřízením nového záchytného střediska v tělocvičně mettenského církevního gymnázia. Rovněž ve čtvrtek v poledne zadrželi 39 dospělých s osmi dětmi a deset mladistvých bez doprovodu u Steinbachu v okrese Straubing.
Vzhledem k beznadějnému přeplnění centrálního záchytného střediska v Mnichově vyhlásil primátor Dieter Reiter (SPD) ve čtvrtek večer nouzová opatření, když během 24 hodin.do města dorazilo více než 700 uprchlíků. Hasiči, technická pomoc a různé dobrovolnické organizace začali stavět stany.
V celém Německu napočítali za červenec 79 000 migrantů, jen v Bavorsku rekordních 30 000. Odhaduje se, že do SRN přijde letos na 450 000 cizinců. Úřady momentálně zpracovávají 290 000 žádostí o azyl, z toho 90 000 v Bavorsku. Stát prioritně řeší urychlení vracení běženců z Balkánu, kterých je asi 90 000, z toho z Albánie 30 000. Přitom kvóta uznávání důvodů k poskytnutí azylu je u občanů této země 0,1 procenta, píše PNP.
Praxe pro studenty práv
Studující práva z celého světa se v pátek sešli k "Nuremberg Moot Courtu", „soudní soutěži" v Norimberku. „V historickém sále 600, kdysi dějišti procesů s válečnými zločinci, nastoupí proti sobě 18 týmů v simulovaném soudním řízení. Jde v něm o pokusy na lidech a o systematické vyhlazování náboženských menšin," píše PNP. „Mnoho účastníků pochází ze států, ve kterých je porušování lidských práv na denním pořádku, například z Libye. Na startu jsou také tři německá družstva – z Erlangenu, Pasova a Marburgu. Každá skupina musí jednou převzít roli obhajoby, jednou roli žalobce, předkolo je vyřazovací k. o. systémem. Výkony studentů posuzují zkušení soudci jak co do obsahu, tak rétoriky. Mnozí členové jury mají zkušenosti z praxe - působili například při procesech s válečnými zločiny za balkánských válek," uvádí list.
Dodává, že soutěž má právě studentům z konfliktních zemí pomoci posílit respekt k základním lidským právům v jejich mateřských státech.
Omezí výrobu pervitinu?
Bavorsko a Sasko chtějí společně postupovat a dosáhnout celoevropského ostřejšího dohledu nad legálně dostupnými základními přípravky k výrobě pervitinu, napsala PNP. „Droga je většinou vyráběna v České republice a jako její překladiště slouží příhraničí Bavorska a Saska," řekl bavorský ministr spravedlnosti Winfried Bausback při návštěvě saského kolegy Sebastiana Gemkowa. „Je nasnadě, že proti tomu něčeho dosáhnout můžeme jen společně," dodal.
Prostý obchod s chlorefedrinem není trestný. Protože jako jiné základní látky má také legální užití, nemohl by být generálně zakázán, řekl Bausback. Gemkow v té souvislosti informoval, proč se v Lipsku nekonal proces s loňským zajištěním asi 2,9 tuny této chemikálie, z níž by se dalo vyrobit 2,3 tuny pervitinu. 33letý obchodník s léčivy Peter-Philipp F. měl podle obžaloby objednat a zakoupit ve Švýcarsku 4,1 tuny chlorefedrinu deklarovaného pro celní sklad. Následně měl chemikálii oficiálně nechat zničit v Hamburku, ale je podezření, že tam nechal likvidovat podobně vypadající posypovou sůl zakoupenou v Baumarktu… Efedrin pak ve skutečnosti předal českým výrobcům „crystalu". Banka, která vytušila praní špinavých peněz, přivedla policii na jeho stopu. Podle některých informací došlo na konto F. 890 000 eur a značně přibylo i jeho matce.
Okresní soud v Lipsku nakonec hlavní líčení přerušil a obviněného propustil z vazby. Jak i náš list uvedl, mimo jiné není jasné, zda byla látka v Čechách skutečně užita k výrobě drogy, když prosté obchodování s ní zakázáno není, jak zmínil výše i ministr Bausback…
Ministři obou sousedních zemí chtějí nyní přes spolkové ministerstvo zdravotnictví a protidrogového pověřence dosáhnout toho, aby tato chemikálie přišla na evropský seznam látek, jejichž legální užívání je speciálně hlídáno, uvádí PNP.
Film o Hoenessovi
Před asi půldruhým rokem poslal Okresní soud v Mnichově bývalého prezidenta FC Bayern Mnichov Uliho Hoenesse za zkrácení daně ve výši 28,5 milionu eur na tři a půl roku do vězení. Veřejnoprávní televize ZDF bude 27. srpna jako hlavní večerní program vysílat dokumentární drama „Uli Hoeness – Patriarcha", píše PNP. Dotočené scény podle poznámek soudní zpravodajky se střídají s rozhovory a archivními dokumenty z pohnutého života známého fotbalového funkcionáře, uvedl list. Hoenesse v dotáčkách hraje herec Thomas Thieme.
„Hoenessova rodina v dokumentu slovo nedostává, ale zato sportovní reportéři, bývalý fotbalový manažer Reiner Calmund, soudní zpravodajka Süddeutschen Zeitung Annette Ramelsbergerová či bývalý prezident Německého fotbalového svazu Theo Zwanziger. Ten citoval větu svého předchůdce Egidia Brauna o Hoenessovi: Má erotický poměr k penězům…," uvádí pasovský list.
Rekordně horký červenec
Červenec 2015 je celorakousky o tři stupně teplejší než dlouholetý střed, řekl pro OÖN klimatolog úřadu pro meteorologii Robert Klonner. Dosavadním rekordem bylo plus 2,7 stupně z roku 2006. Například ve všech zemských hlavních městech byly střední teploty, při kterých se sčítají denní a noční data, extrémně vysoké. V Klagenfurtu, Innsbrucku a v Linci byl červenec vůbec absolutně nejteplejším měsícem od začátku měření.
Celorakousky napršelo o 20 procent pod mnoholetou střední hodnotu (1981-2010). Na jihu země přitom spadlo o 25 až 70, místy i o sto procent víc vody než v průměrném červenci, ale severně od Alp o 50 až 70 procent méně než je střed. Ve Zwettlu je například od začátku roku o 39 procent méně srážek než v dlouholetém průměru.
Za červenec napočítali v Rakousku přes 420 000 blesků.
Ministryně porodila
Poprvé v bavorské historii porodila úřadující ministryně. Šéfová resortu zdravotnictví Melanie Humlová (39) přivedla v pátek na svět svého druhého syna Jeremia, oba jsou v pořádku, zaznamenala PNP. Když se jí před třemi roky narodil prvorozený Emanuel, byla ještě „jen" státní sekretářkou. „Mateřskou pauzu si nevezme, pouze omezí ,přespolní´ termíny a úřadovat z ministerstva bude dál. Pro zasedání vlády v úterý se ale omluvila," uvádí list.