Nepředpokládal jsem, že ODS tak výrazně neuspěje. Zdá se, že nejen pro jihočeské voliče je opravdu špatnou značkou.  Ne že bych se před volbami domníval, že ODS zvítězí, na to jsou protivládní nálady příliš silné, ale považoval jsem tah ODS nominovat na kandidátku matadory jihočeské politiky ODS, kteří pamatují slavné doby, kdy jižní Čechy „patřily" ODS, za dobrý tah k nalákání voličů. Vzpomeňme si, že například v roce 2004 ODS na jihu zvítězila v v krajských volbách s výsledky 44% odevzdaných hlasů! V posledních letech však kromě osobních úspěchů Tomáše Jirsy  (ve volbách do Senátu v roce 2010) a úspěchu Jana Zahradníka (v komunálních volbách v roce 2010) ODS prohrála na jihu Čech všechno.

Ztrácela ve volbách, ztratila výrazné osobnosti, které se ve volbách staví dokonce proti ní a mají úspěch, ale co je pro ODS nejhorší, ztratila důvěru voličů ODS, kteří zůstávají pravicovými voliči, ale volí jiné strany. Po těchto volbách si již jihočeská ODS nemůže hrát na to, že je obětí mediálního spiknutí, a že tvářit se, že se nic neděje ji pomůže.  Pro Jihočechy 2012, tvořené mimo jiné také renegáty z ODS musí být velkou satisfakcí, že ODS ve volbách předstihli.  Komunisté se těmito volbami vrací na své pozice z let 2004 a 2000. Letos získali úplně stejně, jako v těchto dvou krajských volbách, vždy přes 19 %.  ČSSD udržela své pozice, obhájila vítězství ,  a zdá se, že jí nic nestojí v cestě k hejtmanskému křeslu na další čtyři roky.

Na svém zůstává i KDU – ČSL. Pokud  by se nerozštěpila  a neměli bychom dnes TOP 09, mohla hrát v jihočeské politice výraznější roli. Co je dobrou zprávou, kterou si voliči nadělili sami sobě, je, že samotná velká koalice ODS a ČSSD již v kraji nestačí. 
Z dlouhodobého hlediska všude v demokraciích velké koa-
lice vedly k nárůstu preferencí stran protestu, extrémistům, k degradování politiky založené na hodnotách 
v politiku okupování funkcí a politiku korupce. K rezignaci na program a myšlenky. Jak dobře věděl již Charles de Montesquieu, tam kde je vylhaná stabilita a zdánlivý pořádek, tam není místo pro demokracii.

A k účasti voličů v krajských volbách? Účast 38,59 není nižší, než je průměr v těchto volbách, dokonce je vyšší než předvídaly všechny průzkumy, ale samozřejmě, bylo by lepší, pokud by voliči nejen více chodili k volbám, ale vůbec účastnili se politického života. Zejména pokud jsou nespokojení. Jak ostatně říkal již zmiňovaný francouzský klasik: „Ani tyranie vládce v oligarchii, není tak nebezpečná jako apatie občana v demokracii".

SALIM MURAD, autor je politolog.