VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Odpovědné firmy: O krajinu a přírodu je nutné se dobře starat

Dynín – Krmiva pro všechny druhy hospodářských zvířat a také například pro koně putují z rozlehlého areálu s mohutnými sily při hlavní silnici z Českých Budějovic na Prahu do celé republiky.

1.8.2013
SDÍLEJ:

Zemědělské služby Dynín hospodaří přibližně na 4800 hektarech zemědělské půdy.Foto: Foto: archiv firmy

Společnost Zemědělské služby Dynín, jež tady sídlí, se však nezabývá jen výrobou krmiv. Šetrně k přírodě i krajině hospodaří na rozlehlých pozemcích po celém kraji, chová drůbež i mléčný skot a dává práci lidem v malých jihočeských obcích, kde by se jinak pracovní uplatnění shánělo jen těžko. A to vše s cílem udržet zemědělskou a potravinářskou výrobu v jižních Čechách. Historii, náplň činnosti i strategii společnosti Zemědělské služby Dynín přibližuje v rozhovoru generální ředitel Ing. Petr Pokorný.

Opravdu je pro vás prioritou hospodařit a vyrábět v jižních Čechách i za cenu toho, že byste případně nevyužili nabídky směřovat činnost firmy tam, kde by to pro vás bylo výhodnější?
Naší prioritou je zůstat regionální firmou, ač obchodujeme s partnery po celé republice. Daří se nám to, stále nejvýznamnější část naší produkce realizujeme právě v jižních a jihozápadních Čechách. Tradice zemědělské prvovýroby je tady velmi silná, navíc tu jsou úrodné oblasti a především poctiví a pracovití lidé. Naším cílem je rovněž pokračovat ve spolupráci s regionálními podniky – dodavateli, odběrateli a zpracovateli, a to na principu vzájemné výhodnosti při zemědělském podnikání a výrobě potravin.
Výrobu potravin stále považujeme za strategické odvětví, i proto, že počet lidí pořád roste. Na druhou stranu výměra ploch, z nichž se potraviny dají získat, zůstává stejná. Proto je důležité se o krajinu, přírodu – tento základní výrobní faktor – dobře starat, aby bylo možné očekávat dostatečnou produkci i v budoucnu.

Cíle se vám daří naplňovat i díky bohatým zkušenostem. Vždyť historie vaší firmy sahá již do 60. let minulého století…
Ano, moje paměť potud sice nesahá, ale obilné silo stálo v Dyníně skutečně již v 60. letech. Vyrostlo na místě někdejšího hospodářského družstva, kde dříve stávaly i sklady. Přirozeně tady vzniklo místo, kde se obchodovalo se zemědělskými komoditami. V 70. letech bylo postaveno druhé, ocelové silo, mezi těmito budovami pak vznikla výrobna krmných směsí, kterou provozujeme dodnes, samozřejmě po potřebné technologické renovaci. Od roku 1994 fungují Zemědělské služby Dynín jako akciová společnost.

Spektrum činností firmy se ale neomezuje jen na výrobu krmných směsí.
Průmyslová výroba krmiv je jakousi nadstavbou výroby rostlinné. Pro výrobu krmiv využíváme produkty rostlinné výroby – obiloviny, luštěniny a olejniny. S komoditami, které jsou vhodné k potravinářskému využití (pšenice potravinářská, ječmen sladovnický, řepka), obchodujeme. Postupem času se firma Zemědělské služby Dynín stala vlastníkem několika zemědělských podniků, takže se nyní kromě výroby krmných směsí věnujeme také výkrmu brojlerů, konkrétně jde zhruba o jednorázovou naskladňovací kapacitu půl milionu kusů drůbeže.
V letech 2005 až 2009 jsme zakoupili další zemědělské prvovýrobní podniky. Zejména na Dynínsku a Lišovsku tedy provozujeme zemědělskou prvovýrobu rostlinnou i živočišnou. Hospodaříme přibližně na 4800 hektarech zemědělské půdy, navíc provozujeme čtyři mléčné farmy, v nichž chováme celkem asi tisíc kusů dojnic červeného i černého plemene. Ty vyprodukují na 20 tisíc litrů mléka denně.

Krmiva vyrábíte jen z plodin, které si sami vypěstujete?
Produkce na naší ploše nám rozhodně nestačí k tomu, abychom získali potřebné množství suroviny pro výrobu krmných směsí. Ročně vyrábíme asi 100 tisíc tun krmných směsí, a to jak v Dyníně, tak také v Trhových Svinech, kde produkujeme speciální krmné směsi pro skot. K tomu ročně potřebujeme až 80 tisíc tun obilovin.
Z našich zdrojů jsme schopni pokrýt asi 20 procent tohoto množství, další suroviny tedy kupujeme od našich obchodních partnerů především z jižních a západních Čech a jižní Moravy, ale i z ostatních částí republiky.

Krmné směsi, které vyrábíte, jsou určeny výhradně pro hospodářská zvířata?
Ano. Perličkou jsou krmné směsi pro koně, ty lze ale považovat spíše za hobby záležitost. Produkujeme krmivo hlavně pro koně, kteří mají sportovní využití. K propagaci naší firmy slouží i to, že vlastníme několik koní, kteří se věnují parkurovému skákání. V letošním roce se naše jezdkyně Hana Pokorná umístila ve dvojici s hřebcem Channel na 15. místě z celkových 28 účastníků v nejtěžší kategorii obtížnosti na Mistrovství České republiky.

Vyvážíte vaše produkty také do zahraničí?
Nikoliv, naši výrobní kapacitu máme plně vytíženou na třísměnný provoz a i tak pokrýváme hlavně tuzemskou poptávku. Do zahraničí vyvážíme jen obchodní zboží jako je řepka, sladovnický ječmen nebo potravinářská pšenice. Naše primární orientace však směřuje na regionální firmy, regionální zpracovatele.

S kolika zaměstnanci to všechno zvládáte?
V dynínském provozu pracuje asi 75 lidí, v dalších našich podnicích je to kolem sta zaměstnanců. Často je tomu tak, že mnoho jiných pracovních příležitostí ve vesničkách, kde podnikatelsky působíme, není. Pro to, abychom zvládli potřebný objem produkce, musíme být vybaveni dobrou technikou, dobrými stroji. Práce je tak pro naše zaměstnance poměrně náročná, ale i zajímavá, protože musejí zvládnout moderní zařízení. Na druhé straně mají zaručen solidní příjem díky velké produktivitě práce, které díky těmto strojům docílí.

Sháníte aktuálně další zaměstnance?
Ano, při počtu lidí, které zaměstnáváme, se nutně potýkáme s jejich fluktuací – někdo odchází do penze, další se stěhuje a mění zaměstnání, ženy nastupují na mateřskou dovolenou… Některé pracovní pozice tedy poptáváme prakticky po celý rok.

Jak náročné je podnikat ve vašem oboru s ohledem na platnou legislativu nebo objem dotací, které je možné na zemědělskou činnost získat?
S tím, jak rostou naše zkušenosti v oboru, bychom měli říkat, že podnikání relativně dobře zvládáme. Na druhou stranu se potýkáme s novými a novými legislativními předpisy, které nám vše komplikují. Máme ale štěstí na kolegy, kteří se v dané problematice dobře orientují, a tak vše společně zvládáme. Co se týká předpisů EU a evropských dotací, pracujeme v sektoru zemědělské prvovýroby, kde jsou nyní pravidla nastavena tak, že dotace z EU tzv. na plochu jsou určitým nástrojem, jak udržet ceny potravin na relativně nižší úrovni tak, aby byly pro spotřebitele dostupné.
Bez ohledu na to zažíváme turbulentní doby, kdy surovinové zdroje, které jsou významnou součástí námi vyráběných krmných směsí, se stávají předmětem spekulací kapitálových fondů. Kvůli tomu se ceny těchto komodit někdy významně zvyšují.
To vše zdražuje vstupy, výrobu krmných směsí, tím pádem i náklady na živočišnou výrobu… Potravinová vertikála a podnikání ve výrobě potravin tedy není snadné, zvlášť v konkurenci zahraničních dodavatelů nadnárodních obchodních řetězců, které nemusejí plnit tak striktní kvalitativní podmínky při výrobě jako producenti a zpracovatelé v České republice. Na druhé straně lze konstatovat, že potravinářské výrobky z domácí produkce dosahují špičkové kvality a vřele je všem spotřebitelům doporučuji.

V úvodu jste zdůraznil nutnost dobře se starat o zemědělskou půdu, aby byla schopná produkovat dostatek potravin pro stále se zvyšující počet lidí. Jak tedy o půdu pečujete vy?
Půda je jedním z našich základních výrobních prostředků. V našem zájmu je tedy zvyšovat její úrodnost, a ne ji takzvaně vybičovat a pak ji odevzdat vlastníkovi zpět zbavenou úrodnosti a „obohacenou" o plevel.
V souladu s naším principem živočišné výroby vracíme půdě úrodnost aplikací statkových hnojiv, nikoliv jen těch umělých. Samozřejmostí je také vhodný osevní postup střídáním vhodných předplodin, dodržování zásad protierozních opatření a další opatření, která vedou ke zvyšování hodnoty půdního fondu. Jedině tak zachováme kvalitu půdy jako nástroje dlouhodobě udržitelné výroby kvalitní zemědělské produkce.

Autor: Martin Tröster

1.8.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 17 000 Kč

Prodavači smíšeného zboží prodavač/ka. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17000 kč, mzda max. 18000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Do prodejny Don Pealo ve Strakonicích v OD Prior přijmeme zaměstnance na HPP. , Směny 8 hod. ranní od 6:00 odpolední do 19:30 , pracovní víkend 1x za 3 týdny. , Požadujeme: bezúhonnost, příjemné vystupování, flexibilitu., Nabízíme: stabilní zaměstnání, mzdu 17 - 18 000 Kč, stravenky 80 Kč, zaměstnanecké slevy. dovolená navíc, příspěvek na dovolenou, vánoční bonusy, Posílejte mailem životopis. Budete pozváni k výběrovému řízení na dostal@peal.cz.. Pracoviště: Peal a.s. prodejna don pealo strakonice, Na Ohradě, č.p. 2, 386 01 Strakonice 1. Informace: Pavel Dostál, +420 727 819 544.

Výroba - Výroba Strojírenští technici technologové, 19 000 Kč

Strojírenští technici technologové, normovači technolog. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 19000 kč, mzda max. 21000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracovní poměr na dobu určitou s možností prodloužení, možno absolvent, strojní obor, orientace ve výkresové dokumentaci, Aj,Nj výhodou. Pracoviště: Čz a.s. - pracoviště strakonice, Tovární, č.p. 202, 386 01 Strakonice 1. Informace: Marie Pichlíková, +420 383 342 238.

Technika a elektrotechnika - Technika a elektrotechnika Projektant ve 18 100 Kč

Řídící pracovníci v oblasti projektování (kromě ve stavebnictví) projektový manažer/ka. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18100 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích, Fakulta rybářství a ochrany vod, přijme pracovníka na pozici, PROJEKTOVÝ MANAŽER/KA, Náplň práce:, Zajišťování úkolů spojených s řešením národních a mezinárodních projektů/grantů – spoluúčast na přípravě projektových žádostí (zejména příloh, analýz a studií proveditelností);, Zajištění komplexního procesu administrace dotace – zpracování monitorovacích zpráv, žádostí o platbu, vypořádání připomínkovacích řízení, změn projektů, přehledů, řešení nesrovnalostí, zajištění publicity, vedení dokumentace a evidence projektů apod.;, Monitorování a vyhodnocování aktuálních dotačních výzev;, Monitorování a vyhodnocování aktuálních dotačních podmínek a pravidel – odpovědnost za jejich dodržování;, Plánování čerpání rozpočtu v souladu s aktivitami projektu – monitoring čerpání rozpočtu; projektu a jeho aktualizace, koordinace zpracování účetních dokladů v souladu s požadavky na projekt apod.;, Administrativní podpora řešitelů projektů – příprava podkladů pro finanční a technické řízení projektů;, Další činnosti související s realizací tuzemských a mezinárodních projektů – např. komunikace s manažerem přiděleným poskytovatelem dotace apod., Požadujeme:, SŠ/VŠ vzdělání (ekonomického směru výhodou);, Aktivní znalost anglického jazyka slovem i písmem (min. na úrovni B1);, Znalost problematiky strukturálních fondů, případně dalších mezinárodních, tuzemských grantových schémat výhodou;, Organizační schopnosti, koncepční a analytické myšlení, schopnost týmové spolupráce, Spolehlivost, samostatnost, komunikativnost, aktivní přístup k řešení problémů a vysokou flexibilitu;, Řidičský průkaz sk. B – aktivní řidič/ka;, Velmi dobrou znalost práce na PC, MS Office (Word, Excel, PowerPoint, Outlook);, Trestní bezúhonnost., Nabízíme:, Zajímavou práci v mezinárodním kolektivu;, Příjemné pracovní prostředí v mladém týmu a nově zrekonstruovaných prostorách fakulty;, Možnost osobního i profesního rozvoje (jazykové a zaměstnanecké kurzy);, Možnost zajištění ubytování;, Další zaměstnanecké benefity (5 týdnů dovolené, stravenky, zvýhodněné mobilní volání či bankovní služby u partnerské banky, MS Office zdarma pro soukromé využití)., Uvažovaný nástup: říjen 2018 Pracovní úvazek: 1,0 Mzda: 18 100 – 25 000 Kč měsíčně (dle Mzdového předpisu JU). Místo výkonu práce: MEVPIS FROV JU, Na Valše 207, 389 01 Vodňany, Strukturovaný životopis, motivační dopis a kopii dokladu o nejvyšším ukončeném vzdělání zasílejte na e-mail mprusova@frov.jcu.cz nebo na adresu Fakulta rybářství a ochrany vod JU, Ing. Mirka Průšová, Na Valše 207, 389 01 Vodňany, nejpozději do 7. 9. 2018., Více informací na http://www.frov.jcu.cz/cs/home-button/uredni-deska/volna-pracovni-mista. Pracoviště: Mevpis frov ju, Na Valše, č.p. 207, 389 01 Vodňany. Informace: Mirka Průšová, .

Výroba - Výroba Obsluha strojů 100 Kč

Obsluha zařízení ve slévárenství (taviči, slévači) operátor lití a ostřiku. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 100 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: POŽADAVKY: vzdělání vyučení, Práce v riziku hluku, MZDA: 100Kč/hod. + příplatky, VÝHODY: dotované stravování ve firmě, příspěvek na penzijní připojištění, sick days, věrnostní odměny, firemní oblečení a další zaměstnanecké benefity, KONTAKT: telefonicky Pavlová Vladislava, tel.: 739246303. Pracoviště: Aluprogress a.s., Písecká, č.p. 1329, 386 01 Strakonice 1. Informace: Vladislava Pavlová, +420 739 246 303.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Peloton mezinárodního závodu Okolo jižních Čech vloni zavítal do celé řady míst na území kraje a nejinak tomu bude i letos.

Okolo jižních Čech - seriál Deníku, 2. díl hejtmanka kraje Ivana Stráská

Ilustrační foto.

Bouře přišla do lesů města Tábor

Kempy jsou plné, jihočeské moře láká.

Lipensko – Nárůst hostů v některých kempech je až dvacetiprocentní. Někde dokonce musejí zájemce o přenocování odmítat.

Za lásku na dvou kolech dal celé stavební spoření

Strakonice – Do batohu vzal dvě tatranky, pití a se svojí kráskou Jawa 350 ISDN se postavil v sobotu na start takzvané malé šestidenní. Start i cíl - Strakonice. Čtyřiasedmdesátiletý František Horák už jede závod s oficiálním názvem Soutěž Šumavou letos podruhé.

Dobršská brána oživí tvrz či hostinec

Dobrš – Do obce Dobrš na Strakonicku se sjede 31 hudebníků z deseti zemí světa.

Stříkačky stříkaly u Stříbrných stěn a cizinci kopali bezbranného: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve středu 15. srpna 2018.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT