Až skončí ražba tlakové štoly, budou do ní navrtány otvory, kterými proteče poslední zbytek vody. Ta se drží v nejhlubším místě nádrže, kde hloubka dosahovala do 16 metrů a dno tu pokrývá třímetrová vrstva sedimentu. Zcela na suchu má Jordán být na konci měsíce. Jeho hladina již poklesla o deset metrů.
Pak se již naplno rozjede bagrování. „První bagrování začalo u provizorní hrázky. Až vytěžený sediment dostatečně proschne a bude transportovatelný, odveze ho firma na skládku," říká za investora manažer projektu Karel Hotový. První nákladní auta s bahnem by podle něj mohla na cestu vyrazit koncem listopadu. Případné deště ale mohou termín posunout.
Velká pozornost je teď zaměřena na pyrotechniky. „Než se naplno začne s bagrováním, musíme mít stoprocentní jistotu, že munice už nikde nebude. Víme, že v bahně ještě jsou nějaké předměty, ale nevíme jaké, protože jsou ve velké hloubce, " ujišťuje starosta Jiří Fišer.
Jordán jistě již nevydá očekávaný vlak, zato o obávané letecké pumě dosud neřekl poslední slovo. A to ani v případě archeologických nálezů. Také archeologové z muzea tak budou v době bagrování stále ve střehu.
Munice v Jordánu
Přes 100 granátů
65 torz střelných zbraní
15 kusů dělostřelecké munice
1 protipěchotní mina
3 protitankové střely
4 kg trhaviny TNT
50 kg různé pěchotní munice
81 nebezpečných předmětů (zapalovače, dýmovnice, světlice nebo rozbušky)