List Donaukurier připomněl, že první šampionát World Beard and Moustache Association byl v roce 1991 v Höfenu v Černém lese. Další proběhly mj. v Norsku, Švédsku, USA, Británii a naposledy v roce 2019 v Belgii. Mistrovství 2021 bylo kvůli koroně v Novém Zélandu.

Divočákovi bylo také horko

Kdoví, jak dlouho se koupalo…Kdoví, jak dlouho se koupalo…Zdroj: DKDivoké prase o váze 40-50 kilogramů v bazénu na privátním pozemku v Neuenhagenu u Berlína zaměstnalo hasiče a policisty. Objevili je obyvatelé v sobotu ráno. Hledalo nejspíš ochlazení, ale nedokázalo samostatně vylézt na souš. Lidé z místa a hasiči nechali přitéct do bazénu víc vody a pak prase vytáhli pomocí žebříku a lovecké smyčky. Vypadalo po záchraně velmi vyčerpaně, dalo si pauzičku a pak prchlo do lesa. Akce trvala asi půldruhé hodiny. "Nevěděli jsme, že prase může plavat tak dlouho," řekl mluvčí jednotky.

Na 20 000 Rakušanů bez domova

V Rakousku bylo v roce 2021 asi 20 000 lidí bez domova. Dvě třetiny z nich byli muži a skoro 60 % ve Vídni.

"Velká část uváděla jako hlavní příčinu jejich bezdomovství problémy ve vztazích nebo rodinné potíže," uvedla Statistik Austria, která se zeptala několika stovek dotčených. OÖN k tomu podotýkají, že oba tyto důvody je obtížné rozlišit. Dvě třetiny dotazovaných byly v této fázi u příbuzných nebo přátel, ženy častěji než muži. Ženy jako alternativu nejčastěji hledaly nouzové ubytování, muži se uchylovali na ulici nebo do zahradních chatek či kempingů.

"Malá Amerika" v Linci.
Od sousedů: Nejstarší Linečanka je z Kaplice

Skoro šest procent dospělých, kteří prožili fázi bezdomovství, je už opět hlášeno v domácnostech. Odhadem je to 300 000 až 440 000 osob.

Nebezpečné kutilství

V Rakousku se loni při domácích pracích zranilo kolem 12 000 osob tak,že museli být ošetřeni v nemocnicích - to je 33 lidí denně, napsal Volksblatt. 84 % postižených byli muži, 32 % z nich bylo starších 60 let. 41 % se zranilo při pracích ve sklepě nebo v zahradě. 26 % zraněných z pádů připadalo na žebříky.

65 % úrazů postihlo ruce, zápěstí a prsty, 14 % nohy a jejich klouby. 85 % loni zraněných nemělo žádné ochranné prostředky.

Lassie dostala cenu

Vrátila se…Vrátila se…Zdroj: DKFilm Lassie - nové dobrodružství přinesl psu Banditovi a režiséru Hannesi Olderdissenovi Zlatého vrabce v kategorii dlouhých filmů na festivalu médií pro děti v Geře a Erfurtu. Porotu tvořilo 29 dětí ve věku od 9 do 13 let, které letos udělovaly sedm "Vrabčáků". Lassiino dobrodružství je zvlášť nadchlo, "protože bylo napínavé od první do poslední minuty," uvedlo hodnocení. Režisér byl oceněn zvláštní cenou durynského premiéra, dotovanou 1500 eury.