Soud ve Freiburgu posuzuje, zda občané mohou vlastními značkami apelovat na řidiče, aby zvolnili rychlost. Okresní hejtmanství v Kostnici to označilo za nepřípustné a pohrozilo pokutami. Tři občané to zažalovali.

Christian Kronenbitter (66) z obce Öhningen-Schienen postavil dvě značky na svém pozemku u průjezdní silnice s dvojitou S-zatáčkou, po níž zejména o víkendu jezdí mnoho motorkářů. Profesionální pendleři se prý značek nedrží, ale hosté v turistickém místě dávají víc pozor.

Další žalobce Erich Maier z Moos-Iznangu říká, že mu jde také o ochranu proti hluku. Ani jeden z nich značky neodstranil. Organizace ochrany životního prostředí a spotřebitelů DUH argumentuje, že soukromně instalované značky se výrazně liší od úředních dopravních.

Předseda senátu dal jednoznačně najevo, že většina z asi 30 ručních značek skutečně zmizí. Pokuty v této věci zatím okresní úřad neudělil. Michael Greineck z dopravního dozoru řekl, že případ berou jako "informativní dopis" obyvatelům. Řidiči si ale stěžují, že asistenční systémy v autech na třicítku na značkách reagují.

Soud posléze žaloby občanů na úřad zamítl.

Močení ve tmě do moře neobtěžovalo

Noční močení do Baltu nebylo porušením předpisů ani obecným obtěžováním. K tomuto závěru došel úřední soud v Lübecku v případu z léta 2022, kdy hlídka pořádkového úřadu přistihla močícího muže, který stál zády k pláži. Chtěla od něho pokutu 60 eur za "obtěžování veřejnosti hrubě neslušným jednáním". To ale soud neviděl. Muž ve tmě byl k poznání jen schematicky a nikdo se jeho jednáním necítil obtěžován. U moře na rozdíl od hor nebo kraje lesa není jiná možnost se někam s potřebou uchýlit než otočit se k možným divákům zády. Odůvodnění končilo skoro poeticky: "Člověk nemá mít pod širým nebem méně práv než srnec v lese, zajíc na poli nebo tuleň v pěně Baltu…"

Letní dny trvají

Rekordní hodnoty tzv. letních dnů v říjnu do 10. 10. v Rakousku budou podle Geosphere Austria ještě pokračovat, napsal Volksblatt.

Eisenstadt měl celkem sedm dnů s nejméně 25 stupni Celsia (dosud tři dny), na letišti v Salcburku jich měli pět (nejvíc tři). Štýrské meteostanice Bruck/Mur a Bad Radkersburg překonaly s osmi letními dny rakouský říjnový rekord sedmi dnů z Windischgarstenu v roce 1942.

3. října 2023 zapsali v Langenlebarnu (Dol. Rak.) nový rakouský říjnový rekord 30,3 stupně, v Horních Rakousích a Solnohradsku staré zemské rekordy ve stejný den vyrovnali (28,6 ve Weyeru a 28,3 na letišti Salcburk). Nový celorakouský rekord padl 8. října v Bad Radkersburgu ve Štýrsku se 28,1 stupně. Od čtvrtka se podle meteoslužby na západě a jihovýchodě Rakouska vrátí teploty nad 20 stupňů, v pátek až 24 stupňů.

Kosovská čest a pomsta

51letý Kosovan z Vídně vtrhl v pátek dopoledne s palicí do obchodu v Braunau a začal rozbíjet bez rozmyslu vybavení. Zaměstnancům se podařilo ho z krámku vytlačit a informovat 32letého majitele. Když na příjezdu vetřelce poznal, zezadu ho přejel. 30letý syn Kosovana pak začal jeho vozidlo otloukat.

Zasahující policisté museli majitele několikrát zadržovat při pokusech napadnout vetřelce. Oba kohouti si uštědřili zranění a hlídka je předběžně zajistila. 51letý útok palicí přiznal a za důvod uvedl chování majitele obchodu, který prý pošpinil čest jeho syna.

Vraždu prý přiznal spoluvězni

Před rokem zemřela násilnou smrtí 23letá studentka medicíny Hanna W. z Aschau (okr. Rosenheim). Šest týdnů poté zatkli 21letého Sebastiana T., vyslýchaného nejprve jako svědek. Vyšetřovatelům se jako takový přihlásil sám. Od listopadu je ve vazbě, 12. května byl obžalován z vraždy a nyní stojí před soudem v Traunsteinu.

Státní zástupce ho viní z toho, že jako jogger v oné noci dívku sledoval, ze sexuálních motivů ji přepadl na parkovišti lanovky a těžce zraněnou vhodil do Bärbachu, který ústí do Prienu.

Koncem května našla kolemjdoucí v řece mobil oběti. "Vyšetřovatelé jej podle soudu dokázali přečíst, relevantnost záznamu pro projednávanou věc bude prověřována při procesu," napsal volně přístupný in.Franken.de. Podle zjištění se Hanna ještě pokoušela zavolat rodičům na pevnou síť krátce před smrtí, ale ve 2.32 hovor neprošel. GPS-data telefonu za tři minuty už nemohla být jednoznačně určena, protože podle policie byl její mobil ve vodě.

Policie vyslechla mj. asi 700 účastníků oné zábavy v Eiskelleru. Našla i měsíce hledaného majitele hodinek značky "Holzkern", nalezených v okolí činu. Zastavily se ve 2.39 hodiny. Prokázalo se, že se skutkem nemá nic společného. V Německu a v Rakousku bylo prodáno na 1800 těchto hodinek. V blízkosti těch nalezených u Aschau byl také dívčin prsten, který měla i na zmíněné diskotéce, a její bunda.

Obžalovaný se dosud k činu nevyjádřil stejně jako jeho rodina.

Jak šla tragédie

Dívka slavila v klubu „Eiskeller“ a brzy ráno 3. října odcházela domů, kam měla asi 900 metrů. Tam ale nedošla - kolemjdoucí její mrtvolu našel několik hodin poté v řece Prien, asi o deset kilometrů níže.

Hlavní líčení u soudu je rozepsáno na 27 termínů do 22. prosince. Vyslechnuto má být 61 svědků a šest znalců. Spis má už 20 000 stran.

Dnešní třetí den jednání trval jen čtvrt hodiny. Předsedkyně senátu vyzvala obžalovaného, že má poslední příležitost se k věci vyjádřit, později mu prý doznání nebude nic platné. Státní zástupce nato prohlásil, že T. během své vazby skutek přiznal spoluvězni v cele. Ten to řekl svému advokátovi, který pak kontaktoval státní zastupitelství. V pondělí byl jeho mandant vyslechnut na protokol.

Obhájci pak požádali soud o umožnění rozhovoru s obžalovaným, a proces byl odročen.

Uškrtil matku, aby zabránil očkování bratra

V Hofu soudí ode dneška 20letého muže za uškrcení 54leté matky v březnu v jejím bytě v Thiersheimu (okr. Wunsiedel). Při návštěvě ji udeřil pěstí do obličeje a škrtil ji potahem polštáře, který zauzloval. K ujištění, že je mrtvá, ji ještě dvakrát střelil do hlavy z kuše.

Žalobci vycházejí z toho, že trpí bludnými představami a je přesvědčeným odpůrcem očkování, které prý zruinovalo i jeho život. Činem chtěl zabránit očkování jedenáctiletého bratra, který je nemocný ADHS, proti covidu. Po činu sám zavolal záchranné složky, které mohly už jen konstatovat ženinu smrt. Syna zatkli a vzali do vazby. Bude souzen soudem pro mladistvé.

Zavalený Slovák v jámě

Na staveništi v Paltingu (okr. Braunau) byl v pondělí ve 12.30 hodiny při práci ve výkopu vedle okresní silnice zavalen 43letý Slovák. Sestoupil do šachty, kde chtěl namazat těsnění roury a umístit ji. Stál vedle ní, když se zem sesula a zavalila ho, popisuje DK. Navíc došlo k havárii potrubí a výkop zalila voda. Tři kolegové a hasič muže s pomocí bagru vytáhli, Červený kříž a lékař ho animovali. Vrtulník ho dopravil na univerzitní kliniku v Salcburku, jejíž mluvčí dnes dopoledne řekl, že se nachází ve velmi kritickém stavu. Sanitky přepravily na úrazovou kliniku dva jeho kolegy, 53letého z Riedu a 41letého Slováka.

Místo neštěstí v Paltingu.Místo neštěstí v Paltingu.Zdroj: Zdroj: DK

Kam na řízečky

Průměrný Rakušan sní za rok na 30 vídeňských řízků. Gourmet magazín Falstaff zjišťoval u svých online čtenářů, v jaké restauraci Horních Rakous dostanou na talíř ten nejlepší. Ve 14denním hlasování vyhrál hostinec Notmühle, rodinný podnik v Altenbergu. "Řízek je naše vizitka, náš ,podpisový´pokrm," říká šéfkuchařka Ingrid Hörschlägerová. "Jím jsme známí už po desetiletí."

Na druhém místě skončil jako loni restaurant Josef na Landstrasse v Linci, který řízky podává s bramborovým ,ptačím´ salátem za 17,69 eura. Třetí je Das Bräu z Nussdorfu na Attersee, kde řízek z telecího hřbetu, s brambory s petrželí a brusinkami stojí 27,90 eura.