V sobotu a v neděli se i na jihu Čech zaměří policie a BESIP na telefonující řidiče. Václav Kovář, dopravní expert a krajský koordinátor BESIP, k dopravně bezpečnostní akci přibližuje: „Kampaň Nepozornost zabíjí je zaměřená na nevěnování se řízení, což je nejčastější příčina dopravních nehod. Jde hlavně o telefonování – 60 procent řidičů užívá při jízdě mobil. Kromě držení mobilu i samotný hovor zaujme řidiče natolik, že se nemůže stoprocentně věnovat řízení,“ upozorňuje Václav Kovář.

Jaký hrozí postih
- používání mobilního telefonu za volantem je na českých silnicích zakázáno od roku 2002
- řidiči mohou za jízdy telefonovat pouze při využití zařízení handsfree
- policista může odebrat 2 body a na místě udělit pokutu 1000 korun. Ve správním řízení se pak pokuta zvýší na 1500 až 2500 korun

Seriózní průzkum podle něj prokázal, že průměrné telefonování odvádí pozornost řidiče stejně, jako by byl ovlivněn 0,8 promile alkoholu v krvi.
Soustředění šoféra je rušeno i hovorem se spolucestujícími. Ne nadarmo jsou autobusy nemluvte za jízdy s řidičem.

„S policií jsme už bezpečnostní kampaně dělali, například Zastav jízdu smrti. Myslím, že díky ní držíme nehodovost a chování řidičů v průměru republiky.“ míní dopravní expert a krajský koordinátor BESIP Václav Kovář.

Přiznali v průzkumu
- kolem 60 procent řidičů za volantem telefonuje, ale jen těsně přes 44 procent používá handsfree
- přes 30 procent při jízdě smskuje nebo chatuje
- 16,8 procenta fotí nebo natáčí videa
- dvě třetiny řidičů se chovají za volantem stejně, i když vezou děti

Řidič jakéhokoli dopravního prostředku se musí plně věnovat řízení. Ví to každý držitel řidičáku. V praxi se ale chováme jinak, což dokládá statistika.V Jihočeském kraji každý třetí řidič za volantem esemeskuje nebo chatuje. Na jihu Čech bylo v roce 2016 za nesprávný způsob jízdy, konkrétně používání mobilu, postiženo 3084 řidičů, o rok později 2936 a od začátku letošního roku do konce dubna takto zhřešilo 1045 občanů. Většina případů byla řešena na místě blokovou pokutou do 1000 korun.

Mluvčí jihočeské policie Milan Bajcura připouští, že při dopravních nehodách se těžko prokazuje telefonování jako příčina karambolu. „Používání hovorového zařízení, což kromě mobilních telefonů jsou i vysílačky, se dokazuje vizuálně. Když policista vidí telefonujícího člověka za volantem, ihned ho staví. V případě zachycení této činnosti záznamovým zařízením, tedy bez přítomnosti policisty na místě, jde o oznámení o přestupku příslušné obci s rozšířenou působností, která ho řeší ve správním řízení,“ doplňuje Milan Bajcura.

AKCE LETNÍ PRÁZDNINY

Ode pátku do neděle pokračuje celostátní akce Letní prázdniny. Policisté v hojném počtu budou na mnoha místech kraje provádět komplexní kontroly. „Pátek odstartuje největší nájezd na chorvatské a italské pláže. A nás bude například zajímat, v jakém technickém stavu mají dovolenkáři vozidla, s nimiž vyjíždějí do zahraničí. Kromě jiného budeme také kontrolovat alkohol, pátrat po hledaných osobách,“ předesílá Milan Bajcura. Šoféři budou dokládat, jak jsou na cestu připraveni, např. mají-li povinnou výbavu předepsanou v daných zemích. „Vozit tažné lano není u nás povinné, ale v Chorvatsku ho nemáte a dostanete pokutu. Nebo vesty – u nás stačí jedna pro řidiče, v Chorvatsku ji musí mít každý cestující,“ jmenuje mluvčí a podivuje se, proč toto nařízení neplatí i u nás. A musí být po ruce, tedy nikoli uložené v kufru.