Jarní parforsní hony jsou v Česku v podstatě raritou. "Jde o imitaci honů na lišku, které byly klasickou kratochvílí feudálních představitelů dřívější doby. Dnes je to regulérní sportovní disciplína, ale u nás ne zcela obvyklá. Jezdí se asi jen na čtyřech místech po celé republice a přijíždí sem i účastníci z okolních evropských států," přiblížil spoluorganizátor akce Václav Filištein a dodal, že v evropských zemích je pro tyto účely pouze několik smeček speciálně vycvičených honebních psů od malých bíglů po foxhoundy.

Požár ubytovny v Houžné u Lenory.
V Houžné u Lenory shořela ubytovna. Hosté vyšli z domu bez zranění

Na rozdíl od klasického honu jezdci při honu parforsním nepronásledují živé zvíře, ale pouze pachovou stopu, kterou za sebou zanechává vodič. "Stopa je směsicí rybích výtažků. Akce je spíše o požitku z projížďky krajinou a zážitek. Jediný, kdo ví, kudy se pojede jsou dva vodiči, které následují psi a ostatní účastníci honu. Celá trasa má přes 20 kilometrů a trvá s přestávkami dvě až tři hodiny," popsal Václav Filištein. Organizátoři ale museli trasu zkrátit vzhledem k počasí a podmáčenému terénu. "V zásadě se musí přebrodit potok v místě, které je k tomu vhodné, bohužel z potoka se nám stala 50 metrů široká řeka, kterou by nepřekonali psi ani koně. Museli jsme proto trasu zkrátit na polovinu, aby to pro koně bylo bezpečné. Řada z nich totiž v bahně ztratí podkovy a zvíře pak nemá potřebnou stabilitu," vysvětlil spoluorganizátor akce. Během honu dělají jeho účastníci krátké přestávky pro vykoupání psů i drobné občerstvení. Tyto pauzy vyplňuje hudba imitující loveckou atmosféru, jako jsou lesní rohy.

Akce u Netolic se už od samého začátku před patnácti lety pravidelně účastní také známý herec a milovník koní Václav Vydra, který je zároveň velkým propagátorem parforsních honů v Česku. "Těchto jarních honů je u nás málo, jsou pouze dva a čtyři podzimní. V Německu i Rakousku je tato tradice daleko větší a nevykořeněná. U nás ji přetrhla éra komunismu a konce šlechtických rodů. Je to krásný sport v terénu s koňmi i psy, který vřele každému doporučuji alespoň zkusit," vzkázal zájemcům Václav Vydra.

Zámeček na Prachaticku.
Jak znáte tvrze, hrady, zříceniny, zámky a zámečky? Určíte je podle fotografií?

Jarního honu u Netolic se každoročně účastní až 40 jezdců, kvůli nepříznivému počasí ale byla letošní účast poloviční.