Tentokrát to bude v rámci Mistrovství České republiky, což znamená, že se kromě různých cestovních vozů můžeme těšit i na populární formule a „placky“, tedy sportovní prototypy.

Ve startovní listině najdeme v této špičkové kategorii vozy známých značek Dallara, Osella, Norma či Ralt, mezi cestovními auty bude k vidění hned několik Mitsubishi Lancer Evo, ale také krasavci jako Ferrari 430GT3 či Nissan 350Z.

Co se týče jezdců, nepřehlédneme známá jména jako Petr Vojáček, Jaromír Malý či Josef Michl, kteří dlouhá léta reprezentují naši zemi i v rámci evropského šampionátu. K hlavním favoritům budou patřit lídr domácího šampionátu Miloš Beneš i jeho velký soupeř David Komárek, na stupně vítězů se budou chtít prosadit také další závodníci včetně dvou dívek. Chybět nebude ani nestor domácího motorsportu Miroslav Adámek, startující s historickým vozem NSU TT.

Závody na Libínské Sedlo budou letos jednodenní, nakonec se totiž nepřihlásilo tolik jezdců, aby bylo pro ně i pro diváky atraktivní zdolávání vrchu po oba dva dny. O to však bude program pestřejší a nabitější.

V sobotu brzy po šesté hodině ranní začnou techničtí komisaři provádět technickou přejímku startujících vozů. Jejich motory poprvé důkladně zavrčí v 8 hodin, kdy je na pořadu první tréninková jízda.

V průběhu dne se pak stihnou hned dva závody mistrovství republiky, z nichž každý zahrnuje dvě měřené jízdy. První z „ostrých“ závodů zahájí o půl dvanácté, druhý bude odpolední a začne až v 15.50 hodin. Zajímavostí je, že také vyhlášení výsledků (spojená s předáváním pohárů úspěšným jezdcům) budou s ohledem na regule šampionátu dvě, přičemž to první proběhne v pauze mezi oběma závody.

Vstup pro diváky bude zdarma, pořadatelství se letos ujal PAMK Klatovy, který má bohaté zkušenosti zejména s pořádáním Rallye Šumava Klatovy a Historic Vltava Rallye. Ředitel závodu Jiří Valenta říká: „Rád bych pozval k trati závodu všechny fanoušky motorsportu. Myslím, že jim nabídneme velice atraktivní podívanou, i pro nás se zkušenostmi zejména z rallye, budou průjezdy některých prototypů opravdovým zážitkem. Závody automobilů do vrchu jsou tak starou disciplínou, jako automobily samotné, i proto jsem rád, že se pořádají na tak půvabném místě, jakými jsou město Prachatice a Libínské Sedlo nad ním. Vážíme si podpory pana starosty města ing. Martina Malého, který nad závodem převzal záštitu a společně s ním doufáme, že nám i fanouškům bude v sobotu přát i počasí!“

Karel Špaček