Jedli vysokou 22 metrů z obce Munderfing v Innviertlu darovaly rakouské státní lesy. Současně s jejím vztyčením a zdobením světelnými řetězy LED začala i stavba stánků pro ježíškovské trhy a instalace svátečního osvětlení ulic vnitřního města. Vánoční strom bude městu slavnostně předán zástupci „mateřské“ obce 18. listopadu v 17 hodin.

Rakouská policie honila Čechy

S tímto vozem už český zloděj dál nemohl.Zdroj: Deník/repro

Honba dvou Čechů hledaných pro krádež vedla v pátek a v sobotu k divokým scénám v Dolních Rakousích, napsal linecký deník OÖN. Dvojice v autě s odcizenými značkami v pátek ráno ujela policii v St. Pöltenu a asi hodinu nato hlídce v Traismaueru. 19letého muže krátce nato zatkli ve městě. Jeho 25letý kumpán v jízdě pokračoval, prorazil zátaras na silnici a zranil při tom jednoho z policistů. Po mířené střelbě z poškozeného vozidla utekl a přes nasazení vrtulníku, služebních psů a zásahové jednotky Cobra zmizel.

V sobotu ukradl neuzamčené auto v Křemži na Dunaji a pokračoval v útěku. Když majitel vozidla ztrátu ohlásil, pátrání pokračovalo opět za pomoci vrtulníku. V Garsu v okrese Horn se stíhaný muž vyhnul dalším zátarasu, ale při jízdě po B34 poškodil obě pravé pneumatiky VW Caddy a znovu prchal pěšky. Ve zřejmě náhodně zvoleném domě se pokoušel hrozbou krátkou palnou zbraní donutit ženu – shodou okolností městskou radní! - k vydání klíčků od vozu. Když mu řekla, že žádné auto k dispozici nemá, utekl do lesa, kde byl za pomoci služebního psa dopaden.

„Dvojice je podezřelá z řady krádeží,“ uvedly OÖN. Přesný počet útoků a výše způsobené škody policie ještě zjišťuje. Muži byli převezeni do věznice ve Křemži na Dunaji.

Na snímku je vozidlo, v němž český podezřelý prchal.

S elektrošoky ve výzbroji

Od roku 2006 používá speciální zásahové komando bavorské policie v pilotním projektu distanční elektrické paralyzéry, tzv. tasery, nesmrtící zbraň na principu elektrického šoku, která vystřelenými elektrodami paralyzuje nervovou soustavu tak, že zasažený není v daném okamžiku schopen se bránit. Pasovský deník PNP popisuje její účinkování jako šípy na vodícím drátku střílené na tři až pět metrů, které pronikají asi centimetr hluboko do těla. Je jimi přiveden elektrický impuls vysokého napětí, který působí na nervovou a svalovou soustavu. Ve všech asi čtyřiceti případech nasazení se zbraně osvědčily, uvedlo ministerstvo vnitra.

O dalších plánech policie s tasery informoval v Norimberku ministr vnitra Joachim Herrmann. „Taser bude i v budoucnu nasazen jen za zcela vymezených podmínek a při vhodných příležitostech.“ řekl. Užívány by měly být v obdobných situacích jako střelné zbraně. „Policejní odbory záměr podporují. Bavorští Zelení kritizují, že zdravotní rizika taserů podle nich ještě nebyla dostatečně prozkoumána.

Od poloviny příštího roku má být tasery vybaveno na zkoušku dalších třináct komand zásahové policie nákladem asi 90 000 eur – jedna tato zbraň stojí asi 1400 eur. Ministr vnitra specifikoval, že její použití bude možné jen při zásahu čtyřčlenného týmu speciálně proškoleným a trénujícím mužem – ostatní ze skupiny mají zasaženého protivníka zajistit během asi pěti sekund, během kterých se nemůže hýbat.

Referendum proti uhelné elektrárně

Občané Mnichova hlasovali v neděli v plebiscitu o elektrárně na černé uhlí na severovýchodě města. Pro její odstavení před původně stanoveným termínem se vyslovilo 60,2 procenta voličů. Rozhodli tak o tom, že druhý blok elektrárny přestane dodávat proud už koncem roku 2022, a ne až v roce 2027 nebo 2029, jak energetická společnost plánovala.

Referendum vyvolalo více než 52 000 signatářů petice „Pryč od černého uhlí“, tedy výrazně víc než potřebných 34 000 podpisů. Kritizovali především emise oxidu uhličitého, kterých prý elektrárna vypouští mnohem víc než všechna motorová vozidla v Mnichově dohromady. Poté s uspořádáním plebiscitu formálně souhlasila i rada města. „Aby byl platný, muselo by v něm hlasy odevzdat alespoň deset procent z více než milionu oprávněných,“ napsala PNP. V tomto případě bylo kvórum splněno, volební účast byla 17,8 procenta. Už před víkendem odevzdalo hlasy kolem 94 000 občanů korespondenčně.

Lyžování bude dražší

Ve 28 lyžařských regionech stojí v letošní zimě jednodenní karta víc než 50 eur, zaznamenal linecký Volksblatt ze zjištění portálu Skiresort.de. Nejdražší je oblast Kitzbühel/Kirchberg v Tyrolích, kde dospělí zaplatí za den lyžování 55 eur. 53 eura chtějí v Söldenu a Ischglu v Tyrolsku, v Arlbergu ve Vorarlbersku a Saalbachu/Hinterglemmu (Solnohradsko-Tyrolsko). V těchto obrovských areálech je délka tratí mezi 133 a 304 kilometry, uvedl Volksblatt s tím, že cenově výhodnější oblasti disponují ovšem jen výrazně kratšími sjezdovkami. Cenovým „benjamínkem“ v Rakousku je Hochlecken v okrese Gmunden se čtyřmi kilometry tratí, kde zájemci zaplatí 17 eur za den.

Vždyť ten Texas je daleko…

Detektivní a policejní seriály mají asi největší sledovanost i v Česku, protože je takřka celodenně nabízejí snad všechny televizní stanice. Jinak tomu není ani v Německu, jak svědčí čerstvý případ.

V neděli od 20.15 „vyšetřovala“ na veřejnoprávní ARD hlavní komisařka Charlotte Lindholmová ve svém 25. pokračování seriálu Místo činu nazvaném Případ Holdt brutální únos bankéřovy manželky. Během filmu, kolem 20.30, zařadila stanice „spěšnou zprávu“ - modrý běžící pás s textovým sdělením o střelbě v kostele v Texasu, kde zemřelo podle prvních informací kolem 20 lidí. Současně s pásem režie zmenšila vysílaný formát detektivky. Později „spěšnou zprávu“ opakovala. O jejím zařazení na obrazovky během filmu rozhodl druhý šéfredaktor ARD-Aktuell Marcus Bornheim.

„Mnoho diváků se touto zprávou z reálného světa cítilo rušeno ve svém vychutnávání krimipořadu a svůj hněv vyjádřilo na facebookové stránce ARD,“ napsala pasovská PNP. Připojila jednu z reakcí – divák sděluje, že ona zpráva měla „úroveň bulváru“ - (v Německu) nehrozilo žádné akutní nebezpečí a v USA je střelba bohužel na denním pořádku. Podobně další lidé mínili, že událost nebyla natolik významná, aby ospravedlňovala takové sdělení, navíc prý místo onoho činu je přece příliš vzdálené… Mnoho dalších hlasů na facebooku a twitteru naopak postup stanice schvalovalo.

ARD v komentářích k ohlasům opakovaně upozorňovala na opakování „Místa činu“, která mohou být sledována bez přerušování, a tým sociálních médií této stanice se za „spěšné sdělení“ omluvil. „V pondělí dopoledne ale tuto omluvu odvolal,“ pokračuje PNP a cituje Sabine Knottovou z programového ředitelství stanice v Mnichově, že „příslušná kolegyně z týmu médií byla k popuzeným divákům příliš vstřícná“ - tak daleko prý v ARD nejdou, aby se omlouvali. „Jsou zkrátka mnozí, kteří reagují velmi vznětlivě, když se Místo činu odchýlí od obvyklého běhu,“ řekla.

Pasovský list doplňuje, že v neděli se dívalo na Případ Holdt 10,22 milionu televizních fandů kriminálek, tedy sledovanost byla vynikajících 28,1 procenta. Přes deset milionů si tento pořad zapnulo naposledy 2. dubna. Tentokrát to bylo hlavně díky starším divákům, protože 14-49letých toto Místo činu vidělo „jen“ 2,6 milionu (sledovanost 20,9 %), což je u tohoto seriálu „relativně normální“, dodala PNP.