Prožít dobu, kdy vznikaly vltavíny, brodit se řekou, stát se archeologem a ocitnout se na vojenském cvičišti. To všechno chce svým návštěvníkům brzy nabídnout Městské muzeum 
v Týně nad Vltavou. Na podzim by tu měla začít rozsáhlá rekonstrukce. Záměr schválilo zastupitelstvo a město získalo evropskou dotaci.

O opravě se uvažuje již dlouho. „Posledních deset let muzeum neustále volá po tom, že je nutná modernizace. A netýká se to jen výstavní části, ale i samotné budovy. Jsou tu špatné elektrorozvody, podlahy a především chybí jakékoli vytápění," popsala vedoucí muzea Martina Sudová.

Po třiceti letech

Zásadní proměna čeká třicet let starou stálou expozici, která zachycuje historii Vltavotýnska. Tvůrci zachovají její chronologické řazení, ale obohatí ji o řadu moderních prvků. „Návštěvníci dnes chtějí být vtaženi do děje, mít prožitek. Chceme jim proto například v jednom sále nabídnout možnost přenést se do doby, kdy vznikaly vltavíny. Bude tam šero, uslyší zvuk letícího meteoritu a výbuch," vysvětlila Martina Sudová.

V archeologické expozici vyroste dvoumetrová mohyla, do níž lidé vstoupí a uvidí prastaré nálezy. Ve středověké části by se měl ústředním motivem stát týnský poklad. Ten se nyní vystavuje pouze příležitostně, protože je třeba zmodernizovat stávající zabezpečení. „Jsou to dva silně zlacené tepané poháry, dva ozdobné pásy a mince. Poklad byl nalezen v 70. letech v domě 
U Modré hvězdy a je to skutečně vzácná renesanční práce," dodala vedoucí muzea.

Následující místnost se promění ve vojenský tábor Velký Depot, který stával 
u Týna od 18. století a nyní je 
v muzeu zmiňován jen krátce. Návštěvník bude mít dojem, že se ocitl přímo na cvičišti, chybět nebude vojenský stan, dělo a autentická zvuková kulisa.  Nejvíce 3D efektů tvůrci využijí v části věnované voroplavbě. Lidé se tu díky nim budou brodit řekou a budou se moci projet na modelu voru.

Připomínka slavného rodáka Alfréda Radoka bude mít podobu divadla a významným osobnostem se bude věnovat 
i poslední část expozice. 
V místnosti stylizované jako stará školní třída najdou návštěvníci dotykové knihy 
a budou si v nich moci přečíst životopisy a další informace.

Ostatních částí muzea se rekonstrukce dotkne jen po technické stránce. Práce by měly trvat do léta příštího roku, do té doby bude budova pro veřejnost  zavřená.

Za 27 milionů

Předpokládané celkové náklady jsou asi 27 milionů korun. Přestože většinu pokryje evropská dotace, na nedávném zastupitelstvu vzbudila akce poměrně velkou debatu. Podle podmínek ROP totiž musí město nejprve vše zaplatit z úvěru a až poté mu bude zpětně vyplacen příspěvek.

Někteří zastupitelé to nechtěli riskovat. „Osobně nemám nic proti modernizaci muzea, ale čerpáním úvěru zatížíme nové zastupitelstvo, které nastoupí příští rok po volbách. Částečně jim tak svážeme ruce, což se mi zdá nefér," uvedl Jaroslav Bezpalec.

Martina Sudová však argumentovala tím, že dojde k obrovskému zhodnocení budovy a šance se nemusí opakovat. „Příležitost na takové finanční prostředky se naskytne jednou za patnáct let. Navíc když do toho nepůjdeme teď, stejně budeme muset za pár let sáhnout do vlastní kapsy a přijdeme o přidanou hodnotu 
v podobě modernizované expozice," řekla. Zastupitelstvo tedy nakonec záměr schválilo.