Do Českého Krumlova jste zavítala v rámci akce své nadace Krása pomoci. Na pomoc komu se vaše nadace zaměřuje a ze které dosavadní pomoci máte největší radost?
Krása pomoci vznikla před šesti lety a od začátku se věnuje pomoci seniorům. Podporujeme hlavně moderní sociální služby pro seniory jako osobní asistence, pečovatelská služba, máme projekty, které podporují terénní pečovatelskou službu, dobrovolnictví v domácnostech 
a zařízeních pro seniory. Vše jsou to projekty, které podporují péči o seniory doma, aby služby chodily za seniory, snažíme se upozorňovat na to, že senioři jsou naši plnohodnotní spoluobčané, že bychom si jich měli vážit, být k nim ohleduplní a starat se 
o ně. Já sama jsem z domova vedena k tomu, že se o starší členy rodiny musíme postarat. Také proto jsem založila nadaci pro pomoc starším lidem.

A z čeho máte největší radost?
Nově jsme otevřeli kontaktní místo pro seniory, což vzniklo z potřeby, že se na nás obrací buď sami senioři nebo jejich rodiny. Chtějí se dozvědět něco víc o tom, zdali mohou získat nějaký příspěvek na bydlení nebo nevědí, jak řešit svoji životní situaci, potřebují pečovatelku a podobně. A toto kontaktní místo jim v tomto ohledu pomáhá. Radost mi udělala i naše nová osvětová kampaň, kterou jsme nyní natočili. Ta nyní poběží od srpna letošního až do ledna příštího roku velmi intenzivně jak v tisku, tak televizích. Kromě osvěty by se měla zaměřit i na téma samoty. Kolikrát totiž stačí už jenom ten zájem, úsměv, dotaz, jestli senior nepotřebuje s něčím pomoci.

Neváhala jste ani na okamžik 
a hned jste Českokrumlovskému deníku slíbila darovat kabelku pro Kabelkový veletrh na pomoc talentovaným dětem. Bylo těžké se pro některou z kabelek rozhodnout?
Ano. A to z toho důvodu, že jich mám několik. Například jednu velmi oblíbenou ještě 
z doby Miss World, se kterou jsem nalétala pár tisíc kilometrů či mil. Takových kousků já si moc vážím, ne proto, že by byly nějak extrémně drahé nebo značkové, ale pro to, co se mnou zažily. Ještě vybírám, která z těch kabelek to bude.

Jaký máte k darované kabelce vztah a při jaké příležitosti jste si ji pořídila, kde s vámi byla 
a jak se osvědčila?
Vybírám mezi třemi kabelkami. Každou z nich jsem pořídila někde jinde ve světě. Všechny jsou cestovní, jedna je pro společenské příležitosti, na všechny mám moc hezké vzpomínky. Věřím, že udělají radost dál i někomu.

Vzpomínáte si na svoji úplně první kabelku?
Vzpomínám. Byla to kabelka tuším, že značky Puma v kombinaci tmavě modré a bílé. Byla to taková sportovní kabelka, kterou jsem nosila ještě na střední škole jako prvačka. Byla hodně šik. Měla jsem ji každé léto a hodně jsem si ji oblíbila.

Naše čtenářky, které nám darovaly spoustu kabele a z nichž některé přiznaly, že kabelky jsou jejich vášní, bude jistě zajímat, jak jste na tom v tomto ohledu vy? Kolik kabelek máte, také je milujete?
Kabelka je pro ženu důležitou věcí. Mám je ráda, ale nejsem na ně, jak se říká, ulítlá. Spíš mám ráda něco jako módu třicátých let, kdy byla kabelka nedílnou součástí patřící ke klobouku a rukavicím. Kabelka musí splnit svoji funkčnost, ale zároveň musí být elegantní. Funkčnost je na prvním místě, čili vyhledávám i větší a objemnější kabelky, protože třeba při cestování za prací je taková kabelka zkrátka praktičtější. Ale i takový požadavek se dá spojit s elegancí. Dnes je na trhu v nabídce spousta možností. A některé mé kamarádky si kabelky i samy upravují. Mám doma třeba i několik starých síťovek a někdy použiji při cestách i ty. Dnes se hodně nosí různé retro věci.

Při sbírání kabelek na Kabelkový veletrh se často ukazuje, že mnoho kabelek u žen skončilo nevyužito ve skříni. Neměla byste radu, jak při nákupech postupovat a co vymyslet, aby ženy své kabelky nakonec opravdu využily?
Myslím, že každá kabelka má svoji životnost a že jsou někdy kusy, které člověk prostě nechce dát za žádnou cenu ať jsou v jakémkoliv stavu. Máme k nim zkrátka takový vztah díky vzpomínkám a určitým životním situacím, kdy je opravdu nechceme dát z ruky. Pár takových vzpomínkových kabelek mám. Pokud ale nějaká žena už kabelky využít nechce, tak doporučím nějaké charitativní bazary a aukce. Ať taková věc pomáhá dál.

Po Českém Krumlově jste kroužila v Senior taxi. Navštívila jste Krumlov už dříve?
Zdaleka jsem v Českém Krumlově nebyla poprvé. Po Praze a Opočnu, kde jsem vyrůstala, je Český Krumlov jedním z nejkrásnějších míst České republiky. To místo zbožňuji, jezdím sem každý rok, letos jsme tu strávili 
i víkend a dokonce si sjeli vodu. Patří to prostě k létu, jak říkám k českému létu, protože během roku si cestování do zahraničí užiji až až.

Je čas prázdnin a dovolených. Dáváte přednost hotelu nebo kempování?
Asi obojímu. Taková kombinace mi vůbec nedělá problém. Teď mě čeká i víkend pod stanem.

Excelovala jste jako tanečnice 
v pořadu Star dance. Věnovala jste se tanci někdy dříve?
Pokud se tomu dá tak říci, pak ano, na základní škole. Tam jsem asi tři roky navštěvovala Základní uměleckou školu v Opočně. Ale latinskoamerickým tancům jsem se nikdy nevěnovala. Takže v souvislosti se Star dance to byla má úplně první profesionální příprava, kterou jsem dostala. A byla to krásná, ale tvrdá dvouměsíční práce. A pokračujeme dál, dokonce teď připravujeme s mým tanečním partnerem Janem Onderem předtančení na Mistrovství světa 
v latinsko-amerických 
a standardních tancích. To je pro nás obrovská čest.

Na co se nejvíc těšíte v nejbližší době?
Toho je tolik… Čeká mě několik osvětových projektů a už zmiňovaná osvětová kampaň. Čeká mě také fotografování a natáčení vzniku mého kalendáře. K tomu budeme točit i klip. Křest bude někdy na podzim. A teď se mi to krátí, mám před sebou poslední volný víkend a pak mě čeká cestování a fotografování kampaní pro kosmetickou značku a natáčení filmu.

JANA BAYEROVÁ, ZDENĚK ZAJÍČEK