Podle zemědělců mají být lidé však ohleduplní podobně jako v případě růžového jetele inkarnátu, který zaplavoval sociální sítě minulý rok.

Na valchování a ničení užitečných plodin se upozorňovalo už loni. Zájemci o perfektní snímek byli totiž schopni zemědělcům část úrody poničit. Jak konstatoval prezident Agrární komory České republiky Jan Doležal, focení samotné není problém, nájezdy bezohledných občanů naopak ano. Nejhorším stylem devastace je dle zemědělců trhání nebo dokonce vjezd automobilem.

Letos to vypadá, že situaci o poznání zlepšila a náš národ výzvu pěstitelů barevně kvetoucích plodin pochopil. Lidé se fotí na okraji pole a v místech, kde se rostlinám nepodařilo zakořenit. Vyšlapané cestičky jsou vidět minimálně.

Mák setý
Je jednoletá rostlina, pěstovaná už v mladší době kamenné, antickém Řecku či Egyptě. Čtyřčetné květy bývají bílé, růžové, fialové či červené a mají průměr kolem 10 centimetrů. Její plody jsou makovice, kterou mohou sloužit i jako pěkná dekorace ve floristice. Bílé mléko vytékající z nezralých makovic na vzduchu tuhne a mění se na pryskyřici hnědé barvy – opium, proto je pěstování máku v některých státech zakázáno. V Čechách se mák pěstuje jako zdroj potravinářského máku, používá se jako chutná náplň do buchet, závinů, na koláče a koláčky či jako sypání na rohlíky a další pečivo. Z máku se lisuje také olej.