Lenora – Poslední pečení v obecní peci v Lenoře v letošním roce se vydařilo. Teď čekají pekaře Augustina Sobotoviče a jeho tým téměř čtyři měsíce volna.
U pece se i přes mrazivé dopoledne, ale konečně s bílou pokrývkou, sešlo dost milovníků lenorských dobrot. Ti si vyslechli povídání o tradici pečení od Mistra Velké lože pecařské Augustina Sobotoviče. Vzpomněl i na to, jak se peklo v historii, tedy v dobách kněžny Eleonory. „V této peci se krom chleba pekly, buchty, koláče, a to i svatební," dozvěděli se přítomní od pekaře s tím, že tradici pečení on sám udržuje po panu Mrázovi. „Ten mě všemu naučil, a tak mohu s pečením na břehu Teplé Vltavy pokračovat," řekl Augustin Sobotovič.
V sobotu se v Lenoře se tradičně pekly dalamánky, houstičky a výborné česnekové placky a jako poslední šel do pece chléb. Již tradičně se o posledním pečení starají o dobrou zábavu Kůrovci z Kašperských Hor, kteří i v sobotu zahráli píseň lenorského skláře Andrease Hartauera Na Staré Šumavě, který složil tuto nepsanou Šumavskou hymnu právě v Lenoře.
Lenorské pečení chleba bude opět pokračovat v dubnu, a to již třináctým ročníkem. Pekaři a milovníci lenorských dobrot se setkávají vždy poslední sobotu v měsíci. První pečení roku 2015 by se tak mělo uskutečnit 25. dubna.

Ladislav Beran