Na křtu šesté knihy o četnické pátračce spisovatel a bývalý kriminalista Ladislav Beran sliboval: „ S povídkami o četnících končím. Myslím, že jsem jim postavil dost velký pomník."

Naštěstí pro milovníky původních českých detektivek autor svůj slib nesplnil. Nakladatelství Moravská Bastei MOBA vydalo knížku Písecká četnická pátračka. Zahrnuje devatenáct tradičně výtečně napsaných povídek, které čtenáře zavedou do konce třicátých let minulého století a do míst, kde se scházela tehdejší písecká galerka. Takže v povídkách se objevují názvy hospod jako U Sulana, Na Radosti, U Tří lip nebo již zaniklá hospoda U Třech šiců. „Zahraje" si tady i před lety zbouraný hotel Vedamov ve Zvíkovském Podhradí. Asi už jen z vyprávění znají Písečáci Černou Máry, která byla častým hostem v kanceláři písecké pátračky.

Ladislav Beran řešení závažných, někdy drobných až úsměvných kriminálních činů opět svěřil do rukou štábního kapitána Votruby a jeho podřízených z písecké pátračky. Nováčkem v tomto kolektivu je štábní strážmistr Hřebejk. S tím má Votruba někdy trochu problémy vzhledem k jeho chování a výrokům, ale nakonec se společnými silami podaří případy dotáhnout do konce, ať již jde o mord v Hradební ulici nebo o sňatkového podvodníka Ervína Mrázka.
„Za novými povídkami jsou hodiny strávené v archivech a probíráním dobových novin a časopisů. Dovídal jsem se tady nejen o kriminálních případech První republiky, ale také o bohatém společenském a kulturním životě v Písku. Samozřejmě jsem také hovořil s pamětníky. Díky jim jsem se mohl zorientovat ve stovce píseckých hospod," uvedl Ladislav Beran.

Křest knihy Písecká četnická pátračka se uskuteční 27. srpna v 16 hodin opět v prodejně Elimu v Janáčkově ulici v Písku.

Kmotrou nové knihy Ladislava Berana Písecká četnická pátračka bude tentokrát prezidentka Bílého kruhu bezpečí Petra Vitoušová. „Je to moje kamaráda, která byla při psaní Aukce a natočila dokonce o mně v roce 1990 televizní film Detektiv," dodal písecký spisovatel a emeritní kriminalista Ladislav Beran k představení své knihy veřejnosti.

Účast opět přislíbili četníci z pražské pátračky při Policejním muzeu na Karlově. „Písecká pátračka bývala samozřejmě menší než pražská, sloužilo zde osm lidí. Na tak velký rajon, který sahal až k hranicím s Bavorskem, to nebylo mnoho. Mnozí z četníků, o kterých píši ve svých knížkách, mají předobraz v reálných postavách," uvedl Ladislav Beran.

Skutečnou postavou je velitel písecké pátračky štábní kapitán Votruba, od jehož vnuka získal Ladislav Beran četné fotografie, když ještě sloužil u četnictva. Dále například v Písku sloužil technik pátračky praporčík Číp.

S knihou Písecká četnická pátračka je spojena jedna zajímavost. „Původně se měla jmenovat Písecké četnické humoresky, ale nastal problém. Ozvala se Česká televize, že má na název četnické humoresky koupená práva s jakýmkoliv přívlastkem, takže jsem název změnil," vysvětluje spisovatel.
Nakladatelství MOBA Brno počítá s pokračováním četníků, které by mělo vyjít v prvním pololetí 2016 pod názvem 92. policejní revír zasahuje.

Pravidelní čtenáři detektivních povídek Ladislava Berana ani letos nepřijdou o předvánoční dárek. Písecké Nakladatelství J&M vydá knihu Zločin přijde o půlnoci tradičně s osvědčenými kriminalisty Studničkou a Machem.