VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kvůli filmu se v rybníčku na návsi musela zrcadlit tráva

Holašovice - /JIHOČESKÉ FILMOVÁNÍ/ Filmová adaptace opery Prodaná nevěsta vznikla v Holašovicích, obci proslavené barokními štíty domů. Místní vzpomínají na natáčení s láskou i po desítkách let. Někteří se účastnili jako komparsisté nebo poskytli svou nemovitost coby kulisu a pustili si štáb doslova až do světnice.

27.7.2013
SDÍLEJ:

Snímky z natáčení filmu Prodaná nevěsta v Holašovicích.Foto: archiv Blanky Mühlpeckové

„Pamatuji si, že jsme se měsíc ulili ze školy," usmívá se pekařka Milena Hálová, která tenkrát chodila do šesté třídy. „Filmaři při natáčení využívali nás děti z Holašovic, protože jsme byly pořád k dispozici a nemuseli jsme na plac jezdit," prozrazuje.

„Z lidí, kteří se filmování účastnili, si vzpomínám na rekvizitáře Smrže, který hrál na harmoniku, občas se rád napil a také se ve filmu dokonce i objevil.  Měli jsme ho rádi," říká Milena Hálová, která se tento týden má co ohánět, neboť peče tisíce koláčů na víkendové selské slavnosti. „Do natáčení jsem půjčila funkční kolovrat, ale vrátili mi pak jiný, který nebyl v pořádku," přidává se její kolegyně z pekárny Blažena Anderlová.

Snímky z natáčení filmu Prodaná nevěsta v Holašovicích.Na natáčení filmu rád vzpomíná i Václav Jílek  z Holašovic. „Nebyl jsem v komparsu, ale zajišťoval jsem různé technické věci a kulisy. Odstraňovali jsme věci, které by rušily, a pak to zase dávali do původního stavu. Hráli jsme si s hladinou rybníčku na návsi, aby měl správnou hladinu a zrcadlila se v něm  tráva. Film se mi asi před měsícem podařilo sehnat, tak jsem si ho se zájmem prohlédl, i když je dost špatné kvality. Barvy nebyly kvalitní a ve filmu je vidět, že i fasády domů jsou omšelé, ne jako teď. Když pak byla premiéra, naložili nás tady v Holašovicích do autobusu a odvezli do kina v Českých Budějovicích. Byla to velká sláva a ani jsme tenkrát nic neplatili," vzpomíná Václav Jílek.

Dodává, že ho mrzí, že film nedávali v České televizi. „Některé věci ale nebyly v pořádku. Přišli jsme z práce a měli chalupy předělený, třeba nám hřebíky zatloukli okna, což bylo drsné," říká Václav Jílek s tím, že ale za újmu dostali kompenzaci.

„Když vchází do stavení dohazovač, kterého hrál Čestmír Řanda, je vidět kovový držák na hasicí přístroj. Divím se, jak jim tenhle detail mohl utéct," vzpomíná s úsměvem Václav Jílek.  „Byl tady velký řetízkový kolotoč, který ručně točili chlapi. Na elektrické dráty ve vsi jsme natahovali girlandy. Vrata stavení tenkrát měla seschlá prkna,  což je ve filmu vidět. Dělal jsem v družstvu v pojízdné dílně. Moje maminka tenkrát pracovala jako krmička a ve filmu se objevila i prasnice se selátky, které měla na starosti," vzpomíná s úsměvem.  „Ještě před pár lety byly v naší hasičárně umělé trámy pomalované kytičkami, které zůstaly po tehdejším natáčení," dodává Václav Jílek.

Filmaři natáčeli také na dvoře holašovického stavení číslo 17 na návsi. „Dvůr nám tenkrát zasypali pískem, točili i v naší stodole, ve které  udělali interiér vesnické hospody," vzpomíná dlouholetá  čtenářka Deníku Blanka Mühlpecková.

„Docela nás to ale omezovalo, vždyť u nás natáčeli několik měsíců. Jinak filmaři byli příjemní lidé, byli jsme s nimi půl roku. Ve vsi jsme  museli sundat třeba televizní antény, aby nerušily natáčení. Loni se tady u nás byla podívat i představitelka Mařenky Vanda Švarcová, která má dceru stejného věku jako  my," vysvětluje.

Záběry z filmu Prodaná nevěsta.„Tady na fotografii jsou manželé Terezie a Petr Mrkvanovi z nedalekého  Jankova a také Anna Böhmová. Dneska už ale nežijí," dodává pamětnice u stolu  s černobílými fotografiemi.

„Točilo se u nás tady na dvoře pivo, které měl rád i rekvizitář pan Smrž. Hrával na harmoniku, bydlel v hotelu naproti českobudějovického nádraží. To jsme se nasmáli, když nám vyprávěl, jaké tam byly lehké ženy," vzpomíná Blanka Mühlpecková.

„Chodil ke mně na becherovku, ale jakmile režisér Václav Kašlík zavelel, tak byl na placu a v pořádku," pokračuje Blanka Mühlpecková         s tím, že natáčení se účastnil i režisérův syn.

„Někdo ze štábu chtěl tenkrát koupit i náš dům, nabízel  nám nějaký milion, což byla za komunistů velká cena, ale kdepak," dodává Blanka Mühlpecková s tím, že ve stavení na holašovické návsi se narodil už její muž a jeho předkové.

Jejich stavení na holašovické návsi se neobjevilo jen v Prodané nevěstě. Vznikl tady i film Stříbrná paruka podle knihy Adolfa Branalda. „Před pár týdny tu natáčel také Zdeněk Troška Babovřesky 2. Mám jeho filmy ráda, jsou to letní komedie," dodává Blanka Mühlpecková.

Scéna s májkou se nedařila. Tanečník nahoru lezl devětkrát

Záběry z filmu Prodaná nevěsta.Chasu, která se většinou objevuje jen v pozadí, si v adaptaci Prodané nevěsty zahráli členové jihočeského souboru písní 
a tanců Úsvit. Museli přitom zvládnout taneční výstupy 
a zároveň správně otevírat ústa na český i německý text. Opera se totiž natáčela ve dvou jazykových verzích.

Na filmování si dodnes vzpomíná Václav Podlipský. „Dělali jsme vlastně křoví, jen občas nás kamera zabrala bokem. Každá scéna se musela předem nazkoušet, ale nebylo to těžké. Lidé ze štábu například řekli, že se bude tančit polka, a věděli, že my to umíme a není třeba víc vysvětlovat," vypráví.

V Holašovicích strávil asi pět dnů. Filmaři každé ráno tanečníky vyzvedli v Českých Budějovicích a odpoledne je zase odvezli zpět. Scény vznikaly na návsi, dvoře statku 
i uvnitř filmové hospody.

Členové souboru Úsvit si na natáčení vzali své vlastní kroje. Nakonec je ale na plátně předvedli jen zčásti. „Štáb chtěl univerzálnější kroj a my měli doudlebský. Tak nám oblečení doplnili věcmi z barandovského fundusu," doplňuje Václav Podlipský.

Prodaná nevěsta byla jeho první zkušeností s filmem. Překvapilo jej přitom, jak při natáčení všechno dlouho trvá a jak se neustále na něco čeká. Kromě toho si vzpomíná na složitý vznik scény, v níž hlavní roli hrála májka. „Jeden 
z tanečníků na ni měl vylézt, nahoře něco utrhnout a shodit to dolů. Tak si to dvakrát zkusil, což už samo o sobě byl dost náročné, a jelo se naostro. 
V tom se najednou na návsi objevil traktor. Při dalším pokusu byla nějaká technická porucha na kameře, pak byl špatný filtr a tak dále. Pokazilo se to asi osmkrát a když tanečník lezl na májku podeváté, měl už toho opravdu dost," vypráví Václav Podlipský.

Snímky z natáčení filmu Prodaná nevěsta v Holašovicích.Jako člen souboru Úsvit se natáčení zúčastnil také dlouholetý redaktor Deníku Vladimír Majer, který tehdy hrál na dudy a klarinet. „Jenom jsme předstírali, že hrajeme na nástroje. Hudba tam byla dodaná až později ve studiu. Točilo se ale rovnou pro dvě verze – českou a německou. Hlavní hvězdy se přitom měnily, komparz zůstával stejný," komentuje.

Výsledný film podle svých slov asi nikdy neviděl, dodnes si ale vzpomíná například na natáčení scény velké rvačky 
v hospodě. „Měli jsme něco házet a aby to budilo dojem pěkné bitky, mlátili se tam představitelé židlemi. Ty ale byly 
z polystyrenu," dodává.

Prodaná nevěsta mu však přinesla i jednu nepříjemnost. Při filmování přišel o svůj klarinet, krásný starý nástroj, který kdysi dostal darem od kapelníka. „Rekvizitáři mi ho nějak ztratili. Asi ho zamíchali mezi svoje věci a už jsem ho nenašel," vysvětluje.

O účasti Úsvitu na natáčení se zmiňuje i souborová kronika. „Abychom správně otvírali ústa jak na češtinu, tak na němčinu, museli jsme text umět v obou jazycích… Holašovice byly vyšperkované, štíty opravené a kde nebyly, tam se postavily kulisy, po vesnici samé girlandy, okolo návsi boudy jako o pouti, na návsi mlat pro tanec, z hasičské zbrojnice se stala hospoda. Byla tam i stará střelnice, kolotoče a jiné atrakce… Točilo se nám dobře… a pak, když bylo slavnostní promítání v Budějovicích, udělalo nám to dobrou propagaci," píše se zde.

Autor: Radek Gális, Andrea Zahradníková

27.7.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Gastronomie - Gastronomie Barman, výčepní 16 000 Kč

Barmani barista. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 16000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Jedná se o obsluhu v kavárně, Kontakt: výhradně na e-mail! požadavkem je zaslat životopis! , e-mail: elkost@elkost.cz. Pracoviště: Elkost plus strakonice, s.r.o., Havlíčkova, č.p. 1289, 386 01 Strakonice 1. Informace: Kontakt, .

Výroba - Výroba Montážní dělník 20 500 Kč

Montážní dělníci elektrických, energetických a elektronických zařízení operátor elektromontáže. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20500 kč. Volných pracovních míst: 6. Poznámka: Náplň práce:, předmontáž dílů pro sestavy, montáž elektro výrobků dle výkresů či elektronických návodek, výroba kabelových svazků, svařování ultrazvukem, , Požadavky:, Odborné vyučení, , Pracovní poměr na dobu určitou 1/2 roku s možností prodloužení , , Zaměstnanecké výhody: , Prémie od prvního měsíce, závodní stravování, příspěvek na odpolední směnu, příspěvek na dopravu, příspěvek na dovolenou a Vánoce, příspěvek na penzijní připojištění/doplňkové penzijní spoření a další firemní benefity. Pracoviště: Vertiv czech republic s.r.o., 387 01 Volyně. Informace: Iveta Narovcová, +420 383 312 100.

Gastronomie - Gastronomie Pomocníci v kuchyni 75 Kč

Pomocníci v kuchyni pomocný pracovník v kuchyni + úklid. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 75 kč, mzda max. 85 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracoviště: Jídelna u Mlsouna, Pomocné práce v kuchyni + úklid a mytí nádobí, VÝHODY: stravování, KONTAKT: telefonicky nebo osobně v době 8:00-16:00h. Jícha Petr, tel.: 603 287 652. Pracoviště: Petr jícha - provozovna blatná, tř. J. P. Koubka, č.p. 86, 388 01 Blatná. Informace: Petr Jícha, +420 603 287 652.

Výroba - Výroba Seřizovači 15 000 Kč

Seřizovači a obsluha ostatních obráběcích strojů (kromě dřevoobráběcích) seřizovač. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 18000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: POŽADAVKY: vyučení ve strojírenství (nejlépe mechanik-seřizovač, provozní zámečník...), praxe alespoň 1 rok, KONTAKT: 383342408. Pracoviště: Čz řetězy, s.r.o., Tovární, č.p. 202, 386 01 Strakonice 1. Informace: Ladislava Frčková, +420 383 342 359.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Peloton mezinárodního závodu Okolo jižních Čech vloni zavítal do celé řady míst na území kraje a nejinak tomu bude i letos.

Okolo jižních Čech - seriál Deníku, 2. díl hejtmanka kraje Ivana Stráská

Ilustrační foto.

Bouře přišla do lesů města Tábor

Kempy jsou plné, jihočeské moře láká.

Lipensko – Nárůst hostů v některých kempech je až dvacetiprocentní. Někde dokonce musejí zájemce o přenocování odmítat.

Za lásku na dvou kolech dal celé stavební spoření

Strakonice – Do batohu vzal dvě tatranky, pití a se svojí kráskou Jawa 350 ISDN se postavil v sobotu na start takzvané malé šestidenní. Start i cíl - Strakonice. Čtyřiasedmdesátiletý František Horák už jede závod s oficiálním názvem Soutěž Šumavou letos podruhé.

Dobršská brána oživí tvrz či hostinec

Dobrš – Do obce Dobrš na Strakonicku se sjede 31 hudebníků z deseti zemí světa.

Stříkačky stříkaly u Stříbrných stěn a cizinci kopali bezbranného: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve středu 15. srpna 2018.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT