Strakonice si dělají švandu ze sochy dudáka na Velkém náměstí. Dávají mu různé přezdívky a z fotografování se stala soutěž o nejoriginálnější snímek.
V Táboře se chodí bát do podzemních chodeb. Stanislav Mašát ze Strakonic z Tábora pochází. „Za vidění stojí i granátová skála, kde se vyskytují drahokamy," láká návštěvníky.
V Českých Budějovicích nedaleko kamenné žáby na Piaristickém náměstí najdete i Adamovu lebku, která plní přání. „Co pro přání udělat se ale přesně neví, příběhy se různí, traduje se toho mnoho," vypráví Lucie z Volyně, která ve městě žije.

1: Iron Man, rudoarmějec nebo Strakonický bubák

Bronzová socha Švandy dudáka dostala od místních i od turistů mnoho jmen. Iron Man, rudoarmějec nebo Strakonický bubák. Má dokonce svoji stránku na sociální síti, probíhaly soutěže o nejvtipnější fotku, zvěčnila se s ním dokonce i Lucie Bílá při své poslední návštěvě Strakonic. Socha stojí na Velkém náměstí, na kruhovém objezdu ve tvaru dílku z motorového řetězu. Nebo na cukrářském piškotu, chcete-li. Kruhový objezd samotný svou slávou prorazil i v zahraničí tím, když do nedávna bylo možné na něj ve čtyřech směrech vjet, ale jen jedním vyjet. Z náměstí, kterému se často říkávalo ulice, se tedy rázem stala slepá ulice. Tlak obyvatelů nakonec způsobil, že vyjet se dá ve dvou směrech. Švanda dudák má na strakonickém Podskalí i svou milou, pískovcovou Dorotku.

2: Mohyla uprostřed města

Při rekonstrukci oblasti Bakaláře v Písku objevili archeologové mohylu starou asi 3500 let. Její stáří a zejména místo nálezu tří hrobových komor považují vědci za středoevropský unikát. A unikátní je i její uložení – nemusíte za ní do muzea, vidět ji můžete přímo na ulici. Je uložená do chodníku a překrytá sklem.

3: Alchymistova dílna v podzemí

V pět set let starých katakombách pod táborským náměstím si otevřel dílnu alchymista. Přátelí se s mumií a podobnými příšerami. Podzemí bylo zbudováno v 16. století. Tvoří jakýsi labyrint, ve kterém však lze jen těžko zabloudit. Pro veřejnost je zpřístupněna jen část podzemí.

4: Honzo, vstávej! Kolik je hodin?

Největší sluneční hodiny ve střední Evropě se nacházejí v Prachaticích v předpolí Dolní brány. Unikátní jsou nejen svojí velikostí, ale též řešením jako architektonické plastiky z kamenných bloků ze zbuzanského vápence a svým horizontálním umístěním.

5: Kamenná žába a konec světa

Žába na zdi klášterního kostela Obětování Panny Marie prý leze pomalu nahoru. Až vyleze, bude konec světa. Jiný příběh říká, že kdysi střežila ropucha poklad v kobce kostela. Vystrnadit se ji povedlo až prastarými zaříkadly. Aby se nemohla vrátit, vytesali ji z kamene a umístili na zeď kostela.

6: Když poledník je a zároveň není

O tom, že Jindřichovým Hradcem prochází 15. poledník východní délky, není pochyb. Kuriózní je však to, že ho nenajdete tam, kde je v dlažbě vyznačený. Prochází asi deset metrů odtud. Navíc poledník vyznačený dlažbou sleduje i jiný směr než je nutný směr ze severu na jih.