Blýskl se i 13letý žák ZŠ Týn nad Vltavou Malá strana Kryštof Kanda. Získal 1. místo za vozidlo vezoucí raketu, 1. místo za bojové vozidlo a 3. místo za letadlo. Z mistrovství Evropy ve Velké Británii si tento měsíc přivezl dvě stříbrné a dvě bronzové medaile, které vybojoval v konkurenci 40 účastníků jeho kategorie. Úspěchy prožívá celá rodina, z mezinárodního úspěchu se radoval i ředitel školy Miroslav Vašica, v ranějších dobách také modelář. Maminka Renata zavzpomínala, jak ve druhé třídě hledali pro Kryštofa zájmový kroužek – a dnes je jasné, že volba byla správná. Připomněla také, že v říjnu vzal známý jeho modely na soutěž do Holandska, kde letadlo ocenili zlatou medailí!

Pro vytáhlého školáka byla cesta přes kanál La Manche a prestižní soutěž velkým zážitkem. „Odehrávalo se to dva dny v obrovské hale. Dole měl každý svůj stůl s modely a něčím typickým pro svou zemi – já přivezl bábovku,“ připomněl si Kryštof v sobotu. Ve druhém patře byly umístěny soutěžní modely bez přístupu veřejnosti. „Hodnotitelé umisťovali k modelům lístečky, že jsme vyhráli nějaké speciální ceny nebo druh medailí a na základě těchto lístečků jsme pak dostávali medaile.“ Kryštof se pochlubil osmi výtvory, například autem s nádrží pro palivo do raket, autem převážejícím raketu, samostatnou raketou na odpalovací rampě, letadlem hellcat, ponorkou, italským bojovým vozidlem. „Měl jsem radost, protože jsem čekal maximálně tak jedno třetí místo,“ svěřil se.

Kryštofa prý baví víc modelářství než škola, tu ale nesmí zanedbávat. Dobré známky jsou podmínkou, aby si mohl užívat sestavování modelů i florbalu a fotbalu. Nejraději v současné době lepí tanky. Každodenně věnuje modelařině aspoň hodinu v pokojíku „uzpůsobeném chemické laboratoři“, jak říká maminka Renata, který mají společný s o rok starším bráškou. Modelářský kroužek navštěvuje v Týně a od září i v Budějovicích, tedy třikrát v týdnu.