Výsledky vyplývají z průzkumu, který společnost SANEP vypracovala exkluzivně pro regionální Deník.

V rámci průzkumu tazatelé od 27. října do 10. listopadu oslovili 563 respondentů, kteří představují reprezentativní vzorek obyvatel Jihočeského kraje ve věku 18 až 69 let.

Jestliže by se strany zastoupené v budoucí koalici domluvily v tom smyslu, že křeslo hejtmana získá vítěz voleb, pak by do něj znovu usedl Jiří Zimola (ČSSD).

Podle hejtmana nejsou výsledky průzkumu vypracovaného pro Deník překvapivé.

„Obecně odráží situaci v celé republice. Zajímavý může být stejně vysoký podíl preferencí pro KSČM a hnutí ANO a také ústup pravicových stran, které jsou v jižních Čechách poměrně silně etablovány," zmínil Jiří Zimola. „Do voleb je ale ještě daleko a mnohé se může změnit, ČSSD rozhodně neusíná na vavřínech a nadále hodlá plnit sliby, které voličům před minulými volbami dala."

Listopadový průzkum.

Podle krajské předsedkyně hnutí ANO Radky Maxové výsledky průzkumu naznačují, že Jihočeši volají po změně. „ANO 2011 kandiduje v krajských volbách poprvé. Tudíž to, že nás lidé ve výzkumu nominovali mezi současné koaliční levicové strany, které kraji vládnou, považuji za dobrou zprávu. Pro mě tento průzkum signalizuje, že ne vše na kraji je v pořádku a lidé v jižních Čechách volají po změně ve vedení svého kraje. A to je dobrá zpráva. Tato chuť po změně a podpora voličů nás bude velice motivovat v krajských volbách," uvedla Radka Maxová.

Spokojenost s výsledkem průzkumu vyjádřil českobudějovický zastupitel za KSČM Ivan Nadberežný. Tedy zástupce strany, jež se po loňských krajských volbách domluvila na koaliční spolupráci s vítěznou ČSSD.

„Náš výsledek v průzkumu odpovídá tomu, že v Českých Budějovicích i v kraji si udržujeme dlouhodobě poměrně dobrou pozici. Potěšila by nás ještě vyšší podpora občanů, ale máme rok na to, abychom pro ně pracovali a získali ještě více jejich hlasů," poznamenal Ivan Nadberežný.

Čtvrté místo ve volbách podle průzkumu obsadí Jihočeši 2012. „Určitě nás těší, že se naše preference pohybují kolem dvanácti, dvanácti a půl procenta," sdělil předseda hnutí Pavel Hroch. „Naznačuje to, že bychom se pravděpodobně podíleli na sestavování koalice. Rádi bychom se ale i s ohledem na patnáctiprocentní zisk v minulých krajských volbách dopracovali k podobnému výsledku, za cíl si klademe přeskočit komunisty, jejichž oblíbenost 26 let od revoluce mě stále překvapuje," dodal.

Podle místopředsedy KDU-ČSL Jana Bartoška je cílem křesťanských demokratů „rozbití rudé koalice, která teď našemu kraji vládne". „Volební průzkumy je třeba brát s rezervou, protože rozhodující jsou volby. KDU-ČSL se v krajských volbách bude tradičně opírat o své dlouholeté a úspěšné komunální politiky a věřím, že jsme schopni atakovat hranici 10 procent," řekl.

Jak jsme volili v roce 2012V krajských volbách v roce 2012 zvítězila ČSSD s 27,99 % hlasu, druhá je KSČM s 19,37 %, 14,57 % hlasů získali Jihočeši 2012, až na čtvrtém místě je ODS se 12,56 % hlasů. Na pětiprocentní hranici dosáhla i KDU ČSL (6,43 %), rovných 5 % získala koalice TOP 09 se Starosty a nezávislými.