Studenti, kteří chtějí zůstat v anonymitě, ministra financí ztvárnili ve své instalaci jako ukřižovaného s přelepenými ústy a s cedulkou na krku, na které je napsáno "Kradu za vás za všechny". Instalace visela ve veřejném prostoru jen několik hodin. Odstranili ji strážníci a odvezla úklidové služba. Českobudějovickému deníku se podařilo neznámé autory najít a udělat s nimi rozhovor.

Nedaleko českobudějovického krajského soudu se na mostě v sobotu 6. května brzy ráno objevil Andrej Babiš.Zdroj: Deník / Radka Doležalová

Co vás vedlo k vytvoření instalace?

Reagovali jsme na události posledních dní v politice. Ty pro nás byly poslední kapkou. Cítili jsme potřebu se k tomu vyjádřit, a to hlavně mimo internet, kde už intenzivní debata probíhá. Chtěli jsme to přenést i do reálného světa.

Co chcete vyjádřit?

Děsí nás majetkové nejasnosti Andreje Babiše, ale ještě mnohem více jeho touha po moci. Cesta k ní vedená přes mrtvoly. Andrej Babiš je muž,
který si myslí, že z pozice své moci a bohatství může cokoliv a bez ohledu na pravidla, jako jsou i základní demokratické principy.

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) a ministr financí Andrej Babiš (ANO).
Rozhodnutí premiéra Sobotky podat demisi Jihočechy překvapilo. Co na to říkají?

Proč je na vaší instalaci vyobrazen ministr jako ukřižovaný?

Je to zkrátka absurdní. Stejně jako jeho vlastní stylizace do téhle role. Bohužel je tahle učebnicová propagandistická praktika tak dobře zvládnutá, že mnoho lidí mu to ublíženectví opravdu věří. A to je podle nás kámen úrazu. Andrej Babiš může být leckým, ale ublíženým otloukánkem rozhodně není.

Studenti v Českých Budějovicích zvolili jako protest proti ministrovi financí Andreji Babišovi netradiční instalaci jen několik desítek metrů od budovy Krajského soudu.Zdroj: Deník / Radka Doležalová

Jaký byl další osud instalace?

Městská policie ji sundala už dopoledne a ještě před oběhem si pro našeho mučedníka prý přijela odpadová služba. Snažili jsme jim volat, abychom si mohli ukřižovaného Babiše uchovat. Počítali jsme s tím, že dlouho viset nebude. Ale přesto úplně nerozumíme, proč došlo k odstranění. Technicky jsme všechno zajistili tak, aby instalace nebyla nebezpečná, ani nijak nepřekážela provozu. Je trochu paradoxní, že zrovna dnes začala výstava Umění ve městě, která město stojí nemálo peněz. My jsme přispěli naší instalací zdarma a přesto není žádoucí. Zdá se, že pro uměleckou instalaci s jiným názorem není prostor.

Chystáte ještě něco dalšího na toto téma?

Nad tím jsme zatím ještě nepřemýšleli, celá tahle akce byla spontánní. Sledujeme ale chystané protestní akce v Praze a dalších městech a rádi bychom přenesli tuto aktivitu i do Budějovic.

Proč jste se k instalaci nepřihlásili vašimi jmény a raději zůstáváte v anonymitě?

Anonymitu jsme zvolili pro úspěch akce. Nechceme ji spojovat s konkrétními lidmi. Za nás je to vyjádření nějaké skutečnosti, která existuje bez ohledu na nás. Koneckonců mučedníka ze sebe dělá Babiš, ne my. Snad bychom jej i požádali o licenci na "Babiš mučedník", ale nechceme od něj účtenku.

Studenti v Českých Budějovicích zvolili jako protest proti ministrovi financí Andreji Babišovi netradiční instalaci jen několik desítek metrů od budovy Krajského soudu.Zdroj: Deník / Radka Doležalová

Manifest studentů, kteří vytvořili instalaci:

*Babiš není žádný mučedník!*

Ministr financí Andrej Babiš se namísto toho, aby vysvětlil zásadní nesrovnalosti ve svém podnikání, brutální zásahy do svobody médií a další stále se objevující kauzy, staví do role oběti. Přitom právě on je tím, kdo bez skrupulí válcuje své protivníky často nevídanými prostředky. Veřejnost nesmí podlehnout Babišově demagogii a mediální zdatnosti jeho poradců namísto hodnocení faktů. Andrej Babiš není žádným mučedníkem, a "všecim, kteří kradnú" jde hrdě v čele.

Budiž toto památníkem jeho falešné ublíženosti, nekalých her a bezostyšných lží.

Střet Bohuslava Sobotka a Miloše Zemana kvůli demisi
Ohlasy Jihočechů na ostrý konflikt Zemana a Sobotky na Hradě

Tiskový mluvčí jihočeské policie Jiří Matzner k případu řekl: "Policie přijala oznámení od občana, kterého dílo na mostě pohoršovalo. Proto policie dílo zajistila a zatím věc hodnotí jako přestupek. Autoři díla se mohou přihlásit na policii a podat vysvětlení svého uměleckého záměru. Hrozí jim pořádková pokuta."