Před mimořádným rizikem varují meteorologové takřka na celém území ČR. Doporučují používat repelenty, nevstupovat volně do listnatých a smíšených lesů, pohybovat se pouze po zpevněných cestách. Večer a ráno by měla být samozřejmostí prohlídka těla, případně odstranění klíšťat. Obzvlášť vysoké riziko, že se potkáme s parazitem, hrozí v listnatých a smíšených lesích, v porostech křovin s bylinným patrem, kde se udržuje optimální vlhkost po celý den. Klíštěti se také daří na okrajích vodních toků a ploch, v parcích, zahradách a na neudržovaných pastvinách.

Nejlépe klíšťatům svědčí teplé a vlhké prostředí. A přesně takové podmínky slibuje nadcházející víkend. „V sobotu bude většinou oblačno, místy slabé přeháňky nebo bouřky. Nejvyšší denní teploty vystoupají na 20 až 23 °C, na horách naměříme 16 až 19 °C. V neděli bude jasno až polojasno, odpoledne při přechodně zvětšené kupovité oblačnosti ojediněle přeháňky nebo bouřky. Nejvyšší denní teploty dosáhnou hodnot 21 až 25 °C," předpovídá pro jižní Čechy Eva Plášilové z českobudějovické pobočky Českého hydrometeorologického ústavu.

Čapí pár se na budově řečické školy opět usadil po dlouhých dvanácti letech.
Řečickou školu po letech osídlili čápi. Kolemjdoucím předvádí milostný tanec

Ideální podmínky nejen vyrazit ven. Libovat si budou i klíšťata. Čím vyšší je jejich předpokládaná aktivita, tím je větší riziko, že nás klíšťata nakazí některou nemocí, které přenáší. Jihočeští hygienici už nyní evidují řadu takových případů. Napočítali již 90 nahlášených a potvrzených případů lymeské boreliózy a prozatím pouze dva případy klíšťové encefalitidy. Na začátku sezony hygienici registrují o více než dvě desítky případů lymeské boreliózy více než vloni. „Ve dvacátém kalendářním týdnu loňského roku bylo v kraji potvrzeno sedmašedesát případů, letos již devadesát. V týdnu přibylo deset nově potvrzených případů. Nejvyšší výskyt je nyní na Českobudějovicku (25 případů), Táborsku (23), Českokrumlovsku (14) a Jindřichohradecku (12). Na Prachaticku je 9 potvrzených případů, Strakonicko má 5 případů a na Písecku jsou hlášeny 2 případy,“ komentovala data za končící týden ředitelka Krajské hygienické stanice Jihočeského kraje Kvetoslava Kotrbová. „Co se týče klíšťové encefalitidy, letos jsou evidovány zatím dva nahlášené a potvrzené případy onemocnění, a to na Strakonicku a Prachaticku. Vloni bylo v kraji v tomto období 6 případů," doplnila.