Podle předsedy místní organizace ANO 2011 Jiřího Svobody se politici dohodli i na rozdělení křesel v městské radě. "ANO by získala pět míst včetně primátora, ČSSD čtyři křesla včetně pozice statutárního náměstka a KDU-ČSL i ODS po jednom radním," upřesnil pro Českobudějovický deník Jiří Svoboda, jenž se tak s největší pravděpodobností stane staronovým primátorem Budějovic.

Z funkce byl odvolán koncem června na návrh ČSSD spolu se třemi svými náměstky. Po odchodu několika přeběhlíků tehdy koalice tvořená ANO 2011, Hnutím Občané pro Budějovice, TOP 09 a KDU-ČSL neměla dostatek mandátů pro to, aby své politiky ve funkcích podržela.

Významnější posun v jednáních, která trvala celé prázdniny, přinesl až uplynulý víkend. „Jednali jsme v neděli, schůzka byla konstruktivní," zhodnotil Jiří Svoboda. Doplnil, že všichni zúčastnění museli slevit ze svých nároků, nicméně vznik nové koalice se po nedělním jednání jevil jako nadějný. Rozhodující byla ještě stanoviska místních organizací ANO 2011 i ČSSD coby dvou nejsilnějších článků koalice.

Nového primátora by zastupitelé mohli zvolit na svém zasedání již příští týden v pondělí. Koalice složená z ANO, ČSSD, ODS a KDU-ČSL by se opírala o těsnou většinu 23 hlasů ve 45členném zastupitelstvu.

Podrobnosti přineseme ve středečním vydání Českobudějovického deníku