„Záchranáři na místě vyhodnotili, že nepřístupné místo, na kterém se zraněný muž nachází, je z hlediska transportu rizikové a nešlo by jej bezpečně pěšky dopravit do sanitního vozu vzdáleného stovky metrů,“ uvedla mluvčí jihočeských záchranářů Zuzana Fajtlová.

Na místo byl proto pro tak zvaný technický zásah povolán vrtulník. „Po příletu nad místo události bylo letečtí záchranáři spolu s těmi pozemními lokalizovali a zjistili, že terén čítá vzrostlý les, svah, křoví a úzké stezky svažující k potoku,“ popsala mluvčí místo zásahu. Na místě se tak záchranáři rozhodli, že záchranář a lékař musí ke zraněnému slanit z vrtulníku z výšky třiceti metrů.

Zdroj: Poskytl svědek události

„Muže ošetřeného a zajištěného pozemní posádkou umístili do vakuové matrace a transportní sítě a vrtulník jej společně s leteckým záchranářem v podvěsu pod vrtulníkem transportoval k místu mezipřistání,“ dodala Zuzana Fajtlová. Teprve po bezpečném přistání na přístupném místě byl zraněný muž naložen na palubu vrtulníku a převezen do českobudějovické nemocnice.

Dopravní hřiště na Václavském Předměstí v Písku.
Smlouva je uzavřena. Město koupilo dopravní hřiště, které začne znovu fungovat

Mluvčí záchranářů na závěr připomněla, že možnost využití technických zásahů s podvěsem vrtulníku Letecké záchranné služby Jihočeského kraje je pro pacienty v podobných případech nejen komfortnější, ale také bezpečnější možností evakuace a transportu.