Odbyt aut stoupl

V červenci se v Rakousku zvýšil počet nově přihlašovaných aut o 8,7 procenta. Odbyt tedy stoupl po pěti hubených měsících podruhé za sebou – v červnu o 4,7 procenta, píší OÖN. List si povšiml, že Rakušané začali upřednostňovat silné vozy. Zatím co v roce 2010 bylo uvedeno do provozu 22 332 aut s více než 171 koňmi, loni jich bylo 33 073, tedy skoro o polovinu víc. Také letos v červenci tento segment posílil o 16,4 procenta.
U aut mezi 144 a 170 koňmi stoupl v minulém měsíci odbyt dokonce o 72,3 procenta na 3528 kusů, od začátku roku o čtvrtinu na 20 137 automobilů. Za sedm měsíců bylo v Rakousku uvedeno do provozu 188 550 osobních aut, což je ale pořád o 1,5 procenta méně než loni. 45 procent jich bylo vyrobeno v Německu, z toho 31 603 značky VW, která tak vede v oblibě před Opelem, Škodou a Hyundaiem. Co do zemí původu Německo následují Francie 12,6 %, Česká republika 10,8 (20 415 kusů), Španělsko 5,2, Japonsko 4,4 atd. Desáté je Slovensko s 1,7 procenta na trhu (3252 vozidel). 57,8 % nově registrovaných aut má naftový motor, 1,8 % alternativní pohon. Z „exotů" bylo u sousedů prodáno 30 Bentley, 16 Ferrari, 16 Lamborghini, 56 Maserati, pět zájemců si koupilo Aston Martin – a padesát Ladu.

Horko ničí kukuřici i u sousedů.Horko „žere" úrodu

Extrémní sucho vede k výpadku úrody i v Dolním Bavorsku. U kukuřice jsou ztráty odhadovány až na 80 procent, píší PNP. Zemědělci žádají pomoc od spolkové vlády a navrhují, že by mohli něco dostat z nevyužitých miliard vyčleněných na odstraňování následků povodní. Na snímku dolnobavorský prezident svazu zemědělců Gerhard Stadler (vlevo) a okresní předseda Ludwig Danner (vpravo) posuzují úrodu Helmuta Stockera.

Zkrátit dávky běžencům?

Německý ministr vnitra Thomas de Maiziere požaduje přezkoumat dávky poskytované uprchlíkům, napsala PNP. Jako mnoho jeho evropských kolegů je názoru, že jsou v Německu velmi vysoké. „To znamená, že potřebujeme debatu o evropském standardu lidské důstojnosti a podpor," řekl. Upozornil na to, že platby žadatelům o azyl podle německého zákona jsou stejně vysoké jako měsíční plat policisty v Kosovu nebo v Albánii. Přitom tyto částky nemohou být libovolně redukovány, protože německý Ústavní soud rozhodl, že sociální dávky, tzv. Hartz IV, jsou limitní normou v otázce lidské důstojnosti – a to platí i pro azylanty, uvedl ministr. Přesto si myslí, že je možné poskytovat běžencům víc věcné podpory a prověřit výši kapesného. V záchytných centrech by neměli dostávat tolik hotovosti a už vůbec ne na měsíce dopředu, protože tyto prostředky stejně končí u převaděčů, řekl.

Moc neonacistů do Braunau nepřijelo.Neonacistů nic moc

Maďarští pravicoví extrémisté Blood & Honour přijeli k „večerní procházce" (k nostalgické fašistické túře, napsal list OÖN) do Hitlerova rodiště Braunau, jak ohlásili (Deník informoval). „Sedm dospělých a jedno dítě navštívili Hitlerův rodný dům, udělali fotografie a v malém mikrobusu odjeli do Bavorska," píší OÖN. Jak sdělil Raffael Schöberl z antifašistického spolku Braunau proti pravicovému extrémismu, doprovázela je policie a sledovalo asi 30 antifašistů, kteří s nimi do kontaktu ale nepřišli. Během jejich pobytu ve městě nedošlo k žádnému střetu, skupina byla velmi nenápadná, řekl Schöberl. Na svém webu ji spolek označil jako „sesbíraný houfek ubohosti". Rakouští policisté doprovodili „bloody" daleko za hranice.

Kdo dostane zlato z jezera?

Jak jsme informovali, v Königsee našla 16letá turistka při koupání zlatou cihlu o váze asi půl kilogramu a v ceně kolem 16 000 eur, se seškrabaným identifikačním číslem. Policejní potápěči poté prozkoumali celé jezero, ale nic dalšího nenašli. „Tím spíš tady nic neobjeví ani případní amatéři," řekl mluvčí policie a opakoval upozornění na zákaz koupání v jezeře. Na „zlatokopy" v místě také orgány chystají „hony", které zatím odložil nedostatek personálu, píše PNP.
Pokud nález nepochází z trestné činnosti, bude předán úřadu ztrát a nálezů. Pokud si jej vlastník nevyzvedne do půl roku, měla by mít nálezkyně nárok na nálezné, uvedl mluvčí policejního prezídia Jürgen Thalmeier. Zatím je jisté, že zlato z jezera nepochází z žádného zjištěného zločinu v poslední době.

Neškodné vosy?

Hornorakouský biolog Martin Schwarz objevil hned pět dosud neznámých druhů vos dokonce ve vlastní zahradě, v Kirchschlagu v Mühlviertlu. „Jedná se o několik milimetrů malé vosičky z čeledi lumkovitých (Ichneumonidae), a ne o ,normální´ ,pruhované´ vosy, které mnozí označují za nebezpečné či obtížné," píší OÖN. „Dr. Schwarz lidi v té souvislosti uklidňuje. Lumkovití nebudují žádná hnízda, která by museli bránit. Nemají ani typické vosí žihadlo. Bodnutí od nich je ,ďobnutím´, které člověk pociťuje jen krátce. Každé píchnutí trnu od růže je nepříjemnější, ujišťuje Schwarz."
Vysvětluje, že lumkovití jsou „loupeživými parazity". Samičky hledají vhodného hostitele, kterými jsou nejčastěji larvy a kukly nejrůznějšího hmyzu, ale také pavouci a jejich vajíčka. Vosička vloží kladélkem většinou jedno vajíčko na tělo nebo do těla hostitele a vylíhnutá larva jej pak sežere. Biolog dodává, že tento druh je důležitý pro regulaci škodlivého hmyzu. „Hostitelé nově objeveného druhu jsou ale ještě zcela neznámí," dodává list. Vosička samotná bude nyní vědecky popsána a teprve dostane jméno.

Za kerku basa?

Za to, že v březnu v noci v augsburgské krčmě vytáhl triko, aby další hosté viděli jeho vytetovaný hákový kříž na pravém rameni, byl 29letý muž úředním soudem v Augsburgu odsouzen na čtyři měsíce vězení nepodmíněně. Rozsudek není v právní moci.

Někdo svátek, někdo ne

Svátek Nanebevzetí Panny Marie 15. srpna rozděluje Bavorsko, píše PNP. Zatím co především lidé na jihu země budou mít svátek, v některých obcích v severním Bavorsku budou obchody otevřeny a obchodníci třeba v Norimberku nebo Bayreuthu si mnou ruce, protože očekávají proudy nakupujících ze slavícího jihu. „Nanebevzetí je totiž zákonným svátkem jen tam, kde je víc katolíků než evagelických křesťanů. Kde jsou v převaze protestanti, tam je normální pracovní den," vysvětluje list.
Popisuje, že katolická církev slaví tento den bohoslužbami a žehnáním růžím a dalším květinám. V řadě míst se konají procesí.
Podle statistického úřadu je Nanebevzetí svátkem ve 1704 bavorských obcích, ve 352 zbývajících nikoliv.

Jak s mladými provinilci?

Rakouský ministr spravedlnosti Wolfgang Brandstetter představil návrh reformy trestního práva. „Nejvyšším cílem je zabránění uvěznění," shrnuje normu deník OÖN a jako příklad zmiňuje, že zmírňující sazba pro mladistvé pachatele se má vztahovat i na stíhané až do 21 let. Ministr chce reformou „dělat velmi pro to, aby mladiství a mladí dostali druhou šanci a mohli se úspěšně resocializovat," pokračuje list. „Nesmí se prý vycházet z toho, že tito lidé jsou kriminálníky na celý život. Jejich chování je silně ovlivnitelné, takže jejich šance na nový začátek je obzvlášť vysoká." Této šance podle něho mladí „musejí využít".
Novela zakotvuje do zákona už přijatá výchovná opatření jako systematickou péči sociálních sítí či opatrovaná bytová společenství pro stíhané místo vazby. Náklady na ubytování mladších 21 let v sociálně terapeutických společenstvích má převzít spolkový rozpočet. Soudci a státní zástupci mají být cíleně vedeni k většímu využívání těchto možností. Měli by výslovně zdůvodňovat, proč sáhli k vazbám. U přečinů jako krádež, nedovolené užívání cizí věci, poškozování cizí věci či ublížení na zdraví už vazba nemá být nařizována vůbec. Při odsouzení k odnětí svobody má být výkon odkládán až o tři roky, aby delikvent mohl dokončit vzdělání.
Návrh novely teď bude pět týdnů posuzován. V platnost by mohla vstoupit 1. ledna 2016, uzavřely OÖN.