Už tedy 0,3 promile při řízení by v Bavorsku mohlo stačit k nařízení medicínsko-psychologického vyšetření dotyčného řidiče. Už od této hranice je mu také možné zabavit řidičské oprávnění. Nezbytné by pak bylo projít doškolením. Rozhodnutí není v právní moci, vzhledem k otázkám, které problém přináší, soudci připustili dovolání ke spolkovému správnímu soudu.

Prosázené miliardy

Dvanáct rakouských, částečně státních, kasín vykáže letos poprvé obrat přes 300 milionů eur, píše Volksblatt. Celá skupina včetně loterií dosáhne vyššího obratu než loňských 3,62 miliardy. Hospodářský výsledek 92 milionů je rovněž rekordem (loni 63 miliony).
„Takový nárůst nepřinesly jen hry," uvádí list. „Kasína investovala také do špičkových gastronomických nabídek – v pěti provozech mají kuchyně ,čepicovou´ úroveň, přičemž menu tam stojí i méně než 40 eur. To je lákadlo pro potenciální hráče," tvrdí ředitel společnosti Karl Stoss.
Počet hostů se meziročně zvýší o 200 000 na 2,7 milionu. Poprvé měli převahu cizinci – do listopadu jich přišlo 1,25 milionu, domácích „jen" 1,21 milionu. Od ledna otevře celoroční kasíno v Zell am See, které nahradí sezónní Bad Gastein. Stoss očekává zečtyřnásobení návštěvníků – na 60 000.
Výherní automaty jsou ve Vídni už téměř rok zakázány, v dalších zemích jich může být jen omezený počet. I tak ale má finanční policie plné ruce práce s ilegálními přístroji – letos při 988 raziích konfiskovala 2089 automatů (loni 1102, předloni 1120). Nejvíc jich bylo zabaveno v Horních Rakousích – 767.

Bio-milost kohoutkům

„Od příštího roku budou mít konzumenti bio-vajec jistotu, že pocházejí z chovů, kde nejsou po vyklubání se ihned hubeni malí kohoutci," píše Volksblatt.
Připomíná, že jen v Rakousku je šest milionů těchto jednodenních kuřat ročně usmrcováno, protože k výkrmu pro maso nejsou vhodná. Tomu prý už mnozí producenti a kupující nechtějí nečinně přihlížet. Jednu z možných cest ukazuje „Eiermacher GmbH" z Kremsmünsteru, údajně s 50procentním podílem na trhu, která začala produkovat kuřata nové rasy „Sandy". Ředitel firmy Manfred Söllradl v deníku tvrdí, že při dobré výkonnosti nosnic odchovávají po deset týdnů také kohoutky – nejsou z nich pak sice zrovna brojleři, ale díky pomalejšímu růstu mají maso vysoké kvality. To se dá využít různě – hodí se do polévek a prodávají se i prsa, stehýnka a křídla.
Firma má nyní asi 6000 „sandy"-rodičů. Söllradl odhaduje, že z jejich vajec se v příštím roce vyklube zhruba 400 000 slepiček a stejný počet kohoutků. Kohoutci budou krmeni ve 25 bioprovozech, na dvorech s výběhem. Sandy-vejce, která půjdou na trh, mají krémovou barvu a jsou od ostatní nabídky dobře rozlišitelná.

Bavorsko druhým

Bavorská vláda očekává pro příští rok nárůst svého příspěvku do finančního vyrovnání spolkových zemí, píše PNP. Podle předsedy poslaneckého klubu CSU ve sněmu Karla Frellera by měl dosáhnout 5,4 miliardy eur. „To je trpký rekord, kterého bychom se rádi zřekli," uvedl. Bavorské příspěvky plynou do rozpočtů Berlína a Severního Porýní – Vestfálska.
Ministerští předsedové spolkových zemí se ve čtvrtek dohodli na nové struktuře vyrovnání po roce 2019, zastropující nárůsty převodů z dárcovských zemí. Změnu ale ještě musí posvětit spolková vláda. Podle Horsta Seehofera by Bavorsko reformou do roku 2030 ušetřilo dvanáct miliard eur, které chce kompletně použít na splacení dluhu země. Opozice mluví o Seehoferově „marketingu iluzí" – nevěří, že „miliarda eur ušetřená v roce 2020 Bavorsko zachrání".

Uprchlíci Slovem roku

Jak oznámila Společnost pro německou řeč ve Wiesbadenu, Slovem roku 2015 je "Flüchtlinge" , tedy Běženci. Volbu zdůvodnila tím, že pojem vystihuje převládající téma roku a je také jazykově zajímavé – koncovka –ling je obsažená i v dalších slovech vnímaných tendenčně negativně. Zda se ovšem prosadí nově rovněž často užívaný jiný pojem Geflüchtete, tedy Uprchlík, prý ukáže čas.
Na druhé místo porota vybrala obrat "Je suis Charlie" (Já jsem Charlie), kterým miliony lidí vyjádřily solidaritu s obětmi teroristického útoku na redakci francouzského satirického časopisu "Charlie Hebdo" a demonstrovaly za svobodu tisku. Třetí pozice náleží slovu "Grexit", frekventovanému zejména v první polovině roku v diskusi, zda bude muset Řecko kvůli vysokým dluhům opustit eurozónu. Porota vybírala ze 2500 návrhů. V desítce zvolených je také výrok kancléřky Merkelové „My to dokážeme".

Slepí proroci

Se svými temnými prognózami pro rok 2015 byli „proroci" a věštitelé prakticky vždycky mimo, píše PNP. Pád letadla Germanwings v březnu ani teroristické útoky v Paříži v listopadu neviděli, konstatovala Společnost pro vědecké šetření pavědy v Hessensku. Vyhodnocovala prognózy 70 jmenovitě známých věštců. „Bylo by skutečně napínavé, kdyby někdo skutečně mohl vidět do budoucnosti, ale dosud nikdo nepodal skutečný důkaz o svých tvrzených schopnostech," říká matematik Michael Kunkel (55) z Mohuče. Jeho společnost bilancuje předpovědi astrologů od devadesátých let. Německý svaz astrologů jí vytýká jednostrannost.