VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jeden městský strážník zvládne až tisícovku obyvatel

Jižní Čechy - Jeden strážník na tisíc obyvatel. Taková rovnice obecně vyjadřuje ideální poměr.  Tábor se pohybuje nad touto hranicí.

20.2.2016
SDÍLEJ:

Městská policie České Budějovice. Ilustrační foto.Foto: Deník/ Karoslav Sýbek

Jeden strážník na tisíc obyvatel. Taková rovnice obecně vyjadřuje ideální poměr počtu městských strážníků. Jindřichův Hradec či Tábor se pohybují nad touto hranicí, ale Český Krumlov třeba zase na polovině.

Počet strážníků:
České Budějovice - 108
Písek- 33
Tábor- 31
Strakonice - 25
Český Krumlov - 22
Jindřichův Hradec - 16 + 1 čekatel
Prachatice - 15

V Jindřichově Hradci by si sami dokázali představit větší počet mužů v ulicích, než kterým nyní u Vajgaru disponují. Nedoplněnost na plánovaný počet je podle starosty Stanislava Mrvky dána jednak schválenými finančními prostředky v rozpočtu města a také silnou konkurencí v podobě armády a státní policie. „Nabízejí lepší podmínky. Vojáci a policisté jsou ve službě, zatímco městští strážníci jsou zaměstnanci, a tudíž mají nejen menší platy, ale i menší jistoty, přestože povinnosti mají podobné," říká starosta.

Chybějící strážníky se 
v Jindřichově Hradci snaží nahradit kvalitním kamerovým systémem. „Jde ale o náhradu jen částečnou," konstatuje Stanislav Mrvka.
Možnost rozšiřování svého týmu Českokrumlovští připouští i s ohledem na rozvoj turistického ruchu. „Je to ale opravdu výhledově, v letošním roce žádné personální posílení neplánujeme," konstatuje Jan Šítal, velitel českokrumlovské městské policie. Jeho zástupkyně Hana Dubeňová dodala, že došlo k posílení kamerového systému v Horní ulici a zkouší se 
i nové mobilní kamery.

Mluvčí českobudějovické městské policie David Štýfal pak uvádí, že počet strážníků v krajské metropoli je podobný jako v jiných statutárních městech. „Disponujeme takovým počtem strážníků, aby mohli plnit své úkoly a byla zajištěna bezpečnost obyvatel ve městě," říká mluvčí.

Průměr obyvatel na jednoho:
J. Hradec (21 tis.) 1261
Tábor (34 tis.) 1105
Písek (30 tis.) 909
Strakonice (22 tis.) 901
České Budějovice (94 tis.) 968
Prachatice (12 tis.) 765
Český Krumlov (13 tis.) 581 (v závorce počet obyvatel)

V Prachaticích se pohybují pod zmíněnou průměrnou tisícovou hladinou. „Proto je náš stav dostačující," poukázal ředitel prachatické městské policie Ivo Novotný. Ve Strakonicích je pak počet strážníků stabilizovaný již řadu let. Velitel Milan Michálek jej považuje za optimální. „Samozřejmě bylo-li by strážníků ve městě více, bylo by je vidět i více v ulicích," lakonicky konstatuje.
S šířkou své sestavy je spokojen Jan Liška, velitel strážníků v sousedním Písku. Níže po proudu Otavy jen uvažují o posílení na sídlišti Portyč. „Zatím tam jsou dva strážníci a dva asistenti prevence kriminality. Přemýšlíme o posílení dvěma strážníky. Uvidíme, zda tomu město vyjde vstříc," říká Jan Liška.

Hodnosti nemají

Na stejnokrojích povinně nosí odznak obecní policie. Pod ním na pravé straně prsou musí mít také identifikační číslo. Hodnosti jako třeba policisté či hasiči ale městští strážníci nemají. Běžně se ale vyskytuje takzvané funkční označení strážníků. „V Českých Budějovicích je upravuje vnitřní předpis či výstrojový řád," říká David Štýfal, mluvčí městské policie v krajském městě. Častou součástí uniformy pak je nášivka s názvem obce, která je umístěná na záloktí levého rukávu. Většina strážníků je vždy vyškolena na odchyt zvířat. I mezi strážníky jsou však různí specialisté. 

Na odchyt zvířat mají speciální vůzV krajském městě v rámci městské policie působí čtyři psovodi, jejichž primárním úkolem je odchyt zvířat na území Českých Budějovic. Vedle nich je ve službě také deset strážníků, kteří jsou speciálně vyškoleni na odchyt zvířat.
Psovodi a strážníci mají pro účely odchytu zvířat k dispozici speciálně vybavené služební vozidlo. „A to včetně techniky a pomůcek na odchyt plazů. Odchyt zvířat je zajištěn čtyřiadvacet hodin denně," říká David Štýfal, mluvčí českobudějovické městské policie.
Nikdo ze stávajících psovodů nebo strážníků speciálně vyškolených na odchyt zvířat není speciálně proškolen k odchytu konkrétního druhu. Všichni tak provádí odchyt všech zvířat. „Nejčastěji se jedná o psy a kočky. V minulosti však byl proveden také odchyt nejrůznějších druhů ptáků či plazů," dodal David Štýfal.

Domluví se znakovou řečíU táborské městské policie slouží 31 lidí, dva z nich – Petr Šilpoch a Dana Grymová, zvládají komunikaci ve znakové řeči. „Chtěla jsem ji umět, protože s takto postiženými lidmi, kteří po nás něco potřebovali, jsme se neuměli domluvit," vysvětluje Dana Grymová (40), která v Táboře slouží přes osm let. Získané znalosti si v praxi už jednou ověřila.
„V nádražní hale jsme ztotožňovali hluchoněmého člověka, který nemohl nikomu sdělit, že ztratil doklady. Náhodou jsme tam přišli, takže se mi znalost hodila. Nadiktoval mi jméno a já ho potom navedla, kam si má jít doklady vyřídit," popisuje, jak si v kurzu získané vědomosti ověřila v praxi.
Doma znaky poctivě trénuje před zrcadlem a dál se vzdělává. „Kontaktovala jsem Klíček a s jeho klienty si řeč trénuju, už si rozumíme," směje se. Svízelná jsou pro ni krajová nářečí. Jak se liší řeč, liší se částečně i znaky. „Pro jedno slovo třeba existují až tři znaky, v tom je to náročnější. A na krkolomná slova si člověk musí taky dávat velký pozor, protože špatně ohnutý prst už znamená jiné slovo. Než ukážu ruce, dobře zvažuji," dodává s tím, že se chce naučit i odezírání ze rtů. 

Náramky přivolají pomocJiž pětadvacet dříve narozených občanů 
v Třeboni má speciální náramek, který je napojený na městskou policii. Seniorovi, který se ocitne v ohrožení života, stačí podle vrchního strážníka Vladimíra Školky jen zmáčknout nouzové tlačítko. „Náramky se nám v každém případě osvědčily. Máme již řadu zásahů, kdy jsme člověku v nouzi mohli pomoci," podotkl třeboňský vrchní strážník.
Službu provozuje a financuje město a mezi seniory je v současné době pětadvacet speciálních náramků.
V momentě, kdy člověk v ohrožení zmáčkne tlačítko na náramku, na služebně strážníků začne zvonit speciální 
k tomu určený telefon. „Vyškolený personál může se seniorem začít komunikovat a zjistit, jak můžeme pomoci. Pokud senior již nezvládá komunikovat, tak k němu ihned vyjíždíme," popsal Vladimír Školka. Vloni například takto přivolala pomoc žena, jejíž sousedka upadla a nemohla vstát. Strážníci i často spolupracují s hasiči. 

V Písku dohlíží na senioryPečovatelská služba ve spolupráci 
s městskou policií nabízí seniorům v Písku službu tísňového volání, která jim může zachránit život. „Kdo má o tuto službu zájem, může se přihlásit. Spočívá to v tom, že když senior zmáčkne nouzové tlačítko, přes pečovatelskou službu 
v Českém Krumlově nám dají vědět a my k nim vyrazíme," říká velitel píseckých strážníků Jan Liška.
Senior je však „pod kontrolou", i když třeba nestihne stisknout tlačítko. V bytě má čidla, která v případě, že nezachytí delší dobu pohyb, také vysílají signál. I v tom případě mohou strážníci 
k seniorovi vyrazit. „Máme zapečetěné klíče od jejich bytů pro všechny případy," doplňuje velitel strážníků.
Kromě toho v Písku funguje od začátku roku 2014 také služebna na sídlišti Portyč – nejproblematičtější lokalitě Písku. Pracují tady dva strážníci plus dva asistenti prevence kriminality.
Novinkou, se kterou přišli písečtí strážníci koncem loňského roku, je pořádání pravidelných besed s veřejností. Město by chtělo tento způsob komunikace s obyvateli zachovat a několikrát do roka opakovat. 

Cyklohlídky fungují 10 let
V současné době je u strakonciké městské policie 25 strážníků. Co se například týká práce se zvířaty, tak proškoleni jsou všichni. „Každý strážník po nástupu absolvuje odborné školení na odchyt zvířat na Vysoké škole veterinární v Brně," uvedl velitel strážníků Milan Michálek.
Za menší výjimku v práci MP Strakonice lze považovat už deset let fungující cyklohlídky. Ty vznikly z důvodu lepšího pohybu strážníků jak v centru města, tak do okrajových lokalit Strakonic. „V této práci se střídají téměř všichni strážníci, takže jmenovat speciální dvojice nemá smysl," dodal Milan Michálek.
I ve spojení s MP Strakonice se nedávno mluvilo 
o dosaženém vzdělání strážníků. 
Z toho důvodu odchází jeden strážník.
V řadách MP Strakonice pracují v současné době dvě ženy. Jedna na pozici prevence kriminality a tiskové mluvčí a druhá na pozici sekretářky. Ta není ani čekatelem, ani strážníkem. 

Judista vyučuje sebeobranuKpaličtí strážníci spustili ve spolupráci 
s městskou komisí prevence kriminality od nového roku zajímavý projekt nazvaný Ubraň se 
s Městskou policií Kaplice. Primárně byl určen pro žáky druhého stupně základních škol, ale zájem projevili i členové místního Spolku aktivních seniorů. Ti už zhlédli ukázku kurzu a dohodli si 
s městskou policií pravidelnou praktickou výuku.
Odborným instruktorem kurzu je kaplický strážník Luboš Šístek, který byl aktivním judistou a v žákovských kategoriích byl dokonce i mistrem ČR v judu.
„Děti jsou velmi šikovné, moc je to baví, chválí si Luboš Šístek.
„Pro seniory mám samozřejmě připravené adekvátní metody sebeobrany, mezi které patří například znalost používání pepřových sprejů či účinné využití hůlky a podobně," vysvětluje mladý strážník.
Kurzy doplňují svými zkušenostmi i odborníci z oblasti psychologie a lidé se zkušenostmi z výkonu služby u bezpečnostních složek. 

Po areálu pobíhal pštros
Prachatice – Pštros, srnka, liška, netopýři nebo třeba chameleon. I to jsou zvířata, která museli 
v minulosti odchytávat prachatičtí městští strážníci. „Případ odchytu se datuje až k roku 1997, kdy nám vrátný z místní firmy nahlásil, že v areálu pobíhá pštros. Upřímně řečeno, chvíli jsme nevěděli, zda si z nás nedělá legraci. Nakonec se ukázalo, že má pravdu. Přivolali jsme na pomoc i veterinárního lékaře, který pštrosa uspal. Navíc improvizoval a nasadil mu svoji ponožku, aby zvíře dezorientoval a nemohlo mu ublížit," vzpomíná ředitel prachatické městské policie Ivo Novotný. Podle jeho slov byl případ tak netypický, že i po téměř dvaceti letech na něj vzpomínají.
Stejně tak ale byl zajímavý zásah, kdy strážníci vyjeli 
k odchytu srnky, nebo do panelového domu, do kterého se dostali netopýři a strážníci je odchytávali do sítí. „Zcela standardní není ani odchyt chameleonů," dodal ředitel. 

Autor: Radek Papáček, Redakce

20.2.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Technika a elektrotechnika - Technika a elektrotechnika Technický pracovník 25 000 Kč

Technici elektronici kontroly kvality, laboranti technik kvality - elektro zaměření. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Náplň práce:, Kontrola a uvolňování materiálů a výrobků na vstupu a výstupu, Analýza a hodnocení měření dílů , Analýza vadných výrobků, Vystavení a zpracování interních reklamací, Spolupráce na tvorbě nápravných opatření, Denní komunikace se zákazníky a partnery v anglickém jazyce, , Požadavky, SŠ technického směru, praxe v oblasti kvality výhodou, Vyhláška 50, min. §5, Anglický nebo německý jazyk na mírně pokročilé úrovni, Znalost norem ISO 9001, ISO 14001 a OHSAS 18001, Uživatelská znalost MS Office (Word, Excel, Power Point), , Pracovní poměr na dobu určitou 1/2 roku s možností prodloužení , , Zaměstnanecké výhody: Prémie od prvního měsíce, závodní stravování, příspěvek na dopravu, příspěvek na dovolenou a Vánoce, příspěvek na penzijní připojištění/doplňkové penzijní spoření a další firemní benefity, Pružná pracovní doba, Kurz anglického jazyka přímo ve firmě. Pracoviště: Vertiv czech republic s.r.o., 387 01 Volyně. Informace: Iveta Narovcová, +420 383 312 100.

Výroba - Výroba Montážní dělník 20 500 Kč

Montážní dělníci elektrických, energetických a elektronických zařízení operátor elektromontáže. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20500 kč. Volných pracovních míst: 6. Poznámka: Náplň práce:, předmontáž dílů pro sestavy, montáž elektro výrobků dle výkresů či elektronických návodek, výroba kabelových svazků, svařování ultrazvukem, , Požadavky:, Odborné vyučení, , Pracovní poměr na dobu určitou 1/2 roku s možností prodloužení , , Zaměstnanecké výhody: , Prémie od prvního měsíce, závodní stravování, příspěvek na odpolední směnu, příspěvek na dopravu, příspěvek na dovolenou a Vánoce, příspěvek na penzijní připojištění/doplňkové penzijní spoření a další firemní benefity. Pracoviště: Vertiv czech republic s.r.o., 387 01 Volyně. Informace: Iveta Narovcová, +420 383 312 100.

Výroba - Výroba Montážní dělník 13 500 Kč

Montážní dělníci výrobků z kombinovaných materiálů montážní dělník. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13500 kč, mzda max. 18000 kč. Volných pracovních míst: 4. Poznámka: Jedná se o montáž výrobků z plastů, obsluha strojů vyrábějící plastové součásti a následná montáž. Zkušenosti s výrobném závodem výhodou, VÝHODY: příspěvek na ubytování nebo dojíždění, závodní stravování, KONTAKT: Šimek Marek, tel.: 774492941, e-mail: simek@aktivteam.cz. Pracoviště: Aktivteam sv s.r.o. - pracoviště leifheit blatná, Sádlov, č.p. 1300, 388 01 Blatná. Informace: Marek Šimek, +420 774 492 941.

Administrativa - Administrativa Administrativní pracovník 19 730 Kč

Pracovníci v informačních kancelářích manažer infocentra Blatná. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 19730 kč, mzda max. 29680 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Centrum kultury a vzdělávání Blatná vyhlašuje výběrové řízení na pozici odborného pracovníka, MANAŽER INFOCENTRA BLATNÁ, Náplň práce, . zajištění chodu IC Blatná (komunikace s návštěvníky, s ubytovateli, prodej, upomínkových předmětů, nábor brigádníků, prodej vstupenek, půjčování městských, kol…), . spolupráce s mateřskou destinační společnosti a okolními infocentry, . zajišťování produkce nových informačních materiálů a map, . správa a aktualizace informací na webových stánkách a Facebooku IC, . plánování podpory rozvoje cestovního ruchu v Blatné, . příprava každoroční konference o cestovním ruchu v Blatné a účast na konferencích o cestovním ruchu, (TourConf, Travelcon…), Požadavky:, . vysokoškolské nebo středoškolské vzdělání s maturitou, . výborné komunikační a organizační dovednosti, aktivní a tvůrčí přístup, . perfektní znalost regionu, . znalost anglického jazyka slovem i písmem, znalost dalších jazyků výhodou, . výborná znalost práce na PC, základy práce s grafickými programy výhodou, . řidičské oprávnění skupiny B, . časová flexibilita, aktivní a tvůrčí přístup, odolnost vůči stresu, samostatnost, pečlivost, dochvilnost,, zodpovědnost, vstřícnost, komunikativnost, týmovost, Nabízíme:, . zajímavou práci s vysokou mírou samostatnosti v přátelském kolektivu a příjemném prostředí, . možnost uplatnění vlastních vizí v oboru a jejich realizaci, . možnosti dalšího vzdělávání, profesního růstu, . uplatnění jazykových znalostí, . platové zařazení podle dosaženého vzdělání a praxe (dle platného platového předpisu), . zaměstnanecké výhody (FKSP, 5 týdnů dovolené), . pracoviště v centru města Blatná, Přihlášku včetně níže uvedených příloh doručte do 12. září 2018 do kanceláře Centra kultury a vzdělávání, Blatná na adrese nám. Míru 212, 388 01 Blatná (obálku označte heslem „Výběrové řízení – NEOTEVÍRAT“),, nebo ji zašlete emailem na adresu oberfalcer@ckvb.cz., Přílohy k přihlášce:, . Strukturovaný životopis a motivační dopis, . Koncepce fungování IC Blatná s krátkým hodnocením aktuálního provozu IC Blatná, Osobní pohovory s vybranými účastníky druhého kola proběhnou dne 18. září 2018., Termín nástupu: možný ihned, nebo dle dohody, Pracovní poměr: HPP na dobu neurčitou, Místo výkonu práce: Blatná, V případě dalších dotazů se obracejte na ředitele CKVB Edvarda Oberfalcera - 777 183 337, oberfalcer@ckvb.cz., Vyhlašovatel si vyhrazuje právo zrušit výběrové řízení v libovolné fázi bez udání důvodů.. Pracoviště: Centrum kultury a vzdělávání blatná, náměstí Míru, č.p. 212, 388 01 Blatná. Informace: Životopis, .


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Finále Kabelkového veletrhu Deníku se blíží, bude 5. září v IGY

Pozvánka na otevření kulturního magazínu umístěného na autobusové zastávce U Krámu na Horské Kvildě. Koná se ve středu 22. srpna od 18 hodin.Foto Ivana Řandová

Zastavení na zastávce Kvilda

Strážníci mají dvě nová auta. Jezdí ve škodovkách Karoq

Léto už tráví strážníci MP Strakonice v pohodlí dvou nových služebních vozů. Jde o typ Škoda Karoq Ambition 1,5 TSI se šestistupňovou mechanickou převodovkou. Strážníci si novinku považují. „Přivážel jsem jeden na služebnu. Je to fakt pohodlné auto,“ řekl jeden ze strážníků.

Všechny chutě Tábora

Tábor - Již pátý ročník festivalu lokální gastronomie Naše chutě potěší chuťové pohárky návštěvníků v neděli na zahradě Střelnice.

Veslařka Barbora Mátlová je juniorskou mistryní světa

Račice - Na labském kanálu vodních sportů v Račicích se konalo juniorské mistrovství světa ve veslování. Českou republiku v domácím prostředí reprezentovalo i jindřichohradecké trio Barbora Mátlová, Michala Pospíšilová a Albert Čekal. Všem členům VK Vajgar se povedlo s jejich posádkami postoupit do finálových jízd. Nejlépe šampionát, na němž startovalo 258 lodí z 58 zemí, vyšel Mátlové, jež se v posádce osmy stala mistryní světa.

Čumidlo, neznámé strašidlo z Javorníka

Jižní Čechy – Jihočeský spisovatel Hynek Klimek před nedávnem vydal další dětskou pohádkovou knihu. Pohádky divotvorné hory Javorník se zabývá opět nadpřirozenem.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT