Volební účast byla 75,5 procenta.

V Horních Rakousích to bylo ÖVP 37,48, SPÖ 22,53, FPÖ 18,57, Zelení 12,25. Jak to vypadalo u českých hranic – okres Freistadt: ÖVP 43,87, SPÖ 21,03, FPÖ 16,09, Zelení 11,35, okres Rohrbach: ÖVP 50,43, SPÖ 14,40, FPÖ 17,03, Zelení 10,01. Lidovci vyhráli ve 412 ze 438 hornorakouských měst a obcí.

Září bylo v normě

Září 2019 bylo 0,9 stupně nad průměrem, a tedy v normální šíři kolísání, řekl v OÖN Alexander Orlik z ústředního úřadu pro meteorologii a geodynamiku. Především na východě ale bylo výrazně méně srážek. Ve většině hlavních zemských měst bylo o jeden až dva víc letních dnů, tedy minimálně se 25 stupni, než v průměrnu – v Innsbrucku například osm místo obvyklých šesti, v Klagenfurtu šest místo čtyř.

Pivní someliéři o titul

Pivní sommelieři z Rakouska.Zdroj: Deník/repro

Třicáté září je Dnem rakouského piva, ale mezinárodní dárek k svátku nedostalo. Na 6. mistrovství světa pivních sommelierů v Rimini 27. září slavili jiní – naši sousedé skončili těsně pod stupni vítězů. Julian Selinger byl dlouho ve hře o medaile, ale nakonec byl čtvrtý.

Soutěžilo kolem 80 reprezentantů 19 národů. Předcházely národní kvalifikace v Německu, Rakousku, Švýcarsku, Itálii, Koreji a Brazílii. Zlato vybojovala jako první žena pro Německo Elisa Rausová (28), tisková mluvčí pivní manufaktury Störtebeker. „Něco ke slavení ale v zemi piva taky bylo – svaz rakouských pivovarů ohlásil nový rekord v počtu pivovarů, a to 304,“ píší OÖN.
Šampionát sommelierů se koná každé dva roky. Rakousko letos reprezentovali Michael Kolarik-Leingartner (Vídeň, aktuální mistr Rakouska), Felix Schiffner (Horní Rakousy, vicemistr), Julian Selinger (Horní Rakousy, další vicemistr), Manuel Bartolacci (Vídeň), Philipp Geiger (Tyroly), Christian Harringer (Horní Rakousy), Clemens Kainradl (Burgenlandsko), Harry Mittermaier (Horní Rakousy) a Julia Telsnigová (Tyrolsko). V prvním kole účastníci prokazovali pivní znalosti a senzorické schopnosti při posuzování vzorků, v semifinále si vzájemně prezentovali pivo nejlepší z této kvalifikace vyřazovacím systémem, ve finále šest prvních nabízelo předtím jim neznámé pivo mezinárodní porotě a publiku. Vedle Rausové byli v rozhodujícím kole ještě tři další Němci, Rakušan a Švýcar, Patrick Thomi, který skončil druhý. Třetí byl Němec Michael Friedrich.

Mistrovství 2017 v Mnichově vyhrál Stephan Hilbrandt před Frankem Lucasem (oba Německo).