Jedenácti rybám delším půl metru už byly implantovány vysílače, které dobře snášejí, 60 mladších dostalo čipy, k telemetrickému pozorování bylo instalováno deset „hydrofonů". Ukázalo se, že v zimě jeseteři zůstávají na místě, ale od jara jsou velmi mobilní a denně plavou i více než 25 kilometrů, a to vždy v hloubce a nikdy ne u břehu, uvedl Zauner v deníku OÖN. To podle něho vysvětluje, proč jsou málokdy uloveni. Loni byl jeseter vyhlášen rybou roku v Rakousku. „Hvězdou" osazenstva pod Jochensteinem je „Hugo" (na snímku), nejméně tři roky starý, který měří 85 cm a váží 2,7 kg. Do sítí ho výzkumníci chytili už pětkrát, dodává linecký list.

Podváděli u maturit

Ve dvou vídeňských gymnáziích si žáci vyšvindlovali dobré známky v matematice a téměř všichni budou muset na podzim maturitu z tohoto předmětu opakovat, píší OÖN. Na jedné reálce si při nedostatečném dozoru studenti ofotografovali úlohy a mobilem je poslali svému pomocnému učiteli. Někteří se tím dokonce vychloubali na webu. Obdobný případ byl odhalen i na další škole. Ředitelé se k věci nechtěli veřejně vyjádřit. Městská školní rada jen řekla, že se i u maturit „opisovalo" vždycky, ale důležité prý je, aby se v podezřelých případech důsledně zasahovalo.

Škola trpaslík

Školička, které chybějí děti…Už několik let klesá počet dětí nastupujících do základní školy v Karlsbachu v okrese Freyung. Nadcházející školní rok začnou jen tři nováčci. Městská rada Waldkirchenu jednomyslně rozhodla o vytvoření kombinované třídy pro první a druhý ročník, ale i tak by třída měla celkem jen devět žáků. Město a rada rodičů tak musí požádat o výjimku dolnobavorskou vládu, protože je předepsán minimální počet třinácti dětí ve třídě, píše PNP.
V příštím školním roce bude školu navštěvovat pravděpodobně celkem 30 dětí, takže existence tohoto zařízení ohrožena není, minimum je 26 žáků. Vážnější je výhled do budoucna, protože každoročně by mělo školu sice začínat víc a víc prvňáčků, ale celkový počet žáků poklesne v letech 201/17 a 2017/18 na 24, resp. 23. Až rok nato by jich mělo být alespoň 27. Obec teď doufá v přistěhování nových občanů, které by do Karlsbachu měly přilákat nové stavební pozemky.

30 procent vajec z klecí

Polovina vajec vyprodukovaných v Bavorsku za první čtvrtletí roku pochází podle statistického úřadu z chovů na podestýlce, 13 procent z volných výběhů. „Jen 30 procent z 329 milionů vajec je z klecového chovu," uvádí PNP. Průměrná bavorská nosnice položí měsíčně 25 vajec.

Dívky pro zemědělský kalendář?Chystají erotický kalendář

Bavorská zemědělská mládež už chystá svůj kalendář pro rok 2016. První záběry už byly nasnímány ve středu na statku ve švábském Dasingu, informuje PNP. Jak uvedli autoři projektu, erotickými snímky má být „stylově a moderně demonstrováno sebevědomí dnešního zemědělství". Kalendář bavorské zemědělské mládeže vychází pojedenácté. S touto myšlenkou přišli v roce 2001 mladí Rakušané, Bavoři následovali. Vydávají zvlášť soubory pro „Girls" a „Men".
Současně s prací na vydání 2016 se rozběhl casting pro kalendář 2017. „Kdo by se v něm chtěl najít, může se nabízet až do března 2016," uvádí PNP. Připomíná, že amatérské modely musejí pocházet ze zemědělského provozu nebo být se sedlákem či selkou v partnerském vztahu, zasnoubeni či provdáni.

Hroby podle pohlaví?

Kamenictví Lienbacher na salcburském komunálním hřbitově nabízí jako zřejmě první v Rakousku hroby podle pohlaví, píše PNP. Firma převzala od hřbitovní správy dvě historické hrobky, restaurovala je a nabízí je k dispozici výslovně jen ženám, nebo mužům. Ředitel Gottfried Mayer řekl, že impulsem jim byl konkrétní dotaz na společný hrob jen pro ženy. Jejich nabídka sice výslovně nemíří na homosexuální nebo lesbické páry, ale myslí prý rozhodně i na ně. Podle Mayera je speciální hřbitov se sektory výhradně pro lesbičky například v Mnichově.
Připouští, že novinku nabízejí také pod ekonomickým tlakem. Jen na hlavní ulici v Salcburku, na které leží i hřbitov, za posledních dvacet let zavřely čtyři kamenické firmy. Proměna kultury pohřebnictví podle něho přivodila jen v této ulici ztrátu sto pracovních míst. Také mnoho hřbitovních zahradnictví musí bojovat s klesajícím počtem lidí, kteří se nechávají pohřbít. Opouštěny jsou i historicky cenné hrobky.
„Se silným růstem počtu osaměle žijících si mnoho lidí klade otázku, kdo se jednou bude starat o jejich hrob," pokračuje Mayer. Taková péče je podle solnohradského zákona povinná. „Mladá generace se ale o hroby zajímá stále méně, nechtějí s nimi mít nic společného." Lienbacher požadovanou péči o místa posledního odpočinku svých klientů v nabízených hrobkách přebírá a její cenu kalkuluje na něco přes tisíc eur hrubého na deset let.

Silnice do Čech přitahuje

Do konce tohoto roku má být dokončena stavba 22 kilometrů dlouhé mühlviertelské rychlostní silnice. „66 procent dotazovaných hornorakouských manažerů požaduje rychlé navázání S10 do Čech," píší OÖN. Toto zjištění je jedním z mnoha v aktuální zprávě prof. Friedricha Schneidera z linecké univerzity o infrastruktuře Horních Rakous.
Pro 57 procent podnikatelů je velmi důležité vylepšení spojení s centrálním domácím prostorem, které silnice poskytla. 80 procent dotazovaných je přesvědčeno, že S10 prospěje Mühlviertlu jako místu k podnikání. Polovina míní, že zapůsobí proti dalšímu odlivu obyvatelstva z tohoto regionu.
Prof. Schneider zdůraznil, že z asi 887 milionů eur vynaložených dálniční společností Asfinag na tuto stavbu „teklo" k hornorakouským subjektům, které tyto sumy zase „otočí" v regionálním hospodářském koloběhu. Upozornil, že v minulých dvou letech se v okrese Freistadt usídlilo 389 nových firem. Celkem vytvořily nebo zajistily na 6300 pracovních míst. Výhodou pro usedlíky je i to, že S10 zkrátila dobu jízdy pendlerů do prostoru Lince až o 25 minut denně, dodal k prezentaci zemský rada pro silniční výstavbu Franz Hiesl. To podle něho zvyšuje kvalitu života zdejších lidí. Tento ušetřený čas prý má celkově monetární hodnotu 41 milionů eur hrubého za rok…

Šidí praktikanty?

Rakouské odbory si stěžují, že praktikanti, tedy studenti na povinných výrobních a jiných praxích, dostávají za práci stále příliš málo peněz nebo vůbec nic, píše Volksblatt. Uniká jim prý ročně na výdělku 174 milionů eur. Sociální pojištění tak přichází o 69 milionů.
List vysvětluje, že v Rakousku musí praktika vykonávat 270 000 žáků odborných škol a dalších studentů. Nadále je 38 procent této práce neodměňováno. Desetina při praxích vydělává méně než 300 eur měsíčně, 14 procent do 500 eur hrubého, 18 procent do 800 eur atd. Odborářskou platformu www.watchlist-praktikum.at „prokliklo" od minulého listopadu přes 80 000 návštěvníků a mnozí prý líčili šokující stav. Odbory požadují odměňování praktikantů v návaznosti na kolektivní smlouvy nebo na platy v místě a branži obvyklé.

Marodí stále víc

Rakušané žijí déle, ale taky promarodí větší část života než dřív, a to především z důvodu silně přibývajících nemocí neohrožujících přímo život, píše Volksblatt. Jsou postihováni zejména bolestmi zad, depresemi a migrénami.
Podle Michaela Brainina, vedoucího oddělení klinické neurologie a preventivní medicíny Univerzity v Křemži, Rakousko zaznamenává pokroky v léčbě smrtelných chorob jako rakoviny a nemocí krevního oběhu, ale zároveň má co dohánět v oblasti těchto „méně škodných", ale pacienty vysoce znevýhodňujících, onemocnění.
Studie srovnávala „nesmrtelná" onemocnění v roce 2013 s čísly z roku 1999. Jedním z pozoruhodných zjištění je, že chronickou obstrukční plicní nemocí trpí o 71 procent žen víc, alzheimerovou demencí o 37 procent. U mužů nejvíc přibylo onemocnění cukrovkou – o 129 procent, a postižení bederních obratlů – o 80 procent.

Láska u G7

„I když protesty proti setkání G7 v Ga-Pa proběhly celkově poklidně, láska zrovna ve vzduchu nevisela," napsal deník PNP. Prý ale přinejmenším s jednou výjimkou. „Mladá dívka z Garmische se během demonstrace tak zamilovala do jednoho policisty, že matku přesvědčila, aby ho hledala přes facebook," uvedl. Na stránkách policejních odborů se pak objevila zpráva: „Dcera jedné obyvatelky v prostoru zásahu se zakoukala do jednoho našeho kolegy ze Severního Porýní – Vestfálska. Její maminku to vzalo u srdce a zkouší najít kontakt na dotyčného přes nás." Thomas Bentele z odborové organizace dodal, že rodina se zmíněným policistou z Wuppertalu mluvila, ale dcera si prý netroufla ho přímo oslovit.
Poselství na policejním facebooku si „prokliklo" 30 000 návštěvníků, ale happy end příběh bohužel nemá. „Našli se, ale je to pryč," řekl Bentele. Přinejmenším prý ale oba zůstávají přáteli facebooku…
Ke kontaktu „v rámci zásahu" míní, že podle něho se policista může klidně nechat „oflirtovávat", pokud to situace připouští. „Podle úkolu, který má, je k něčemu takovému větší nebo menší prostor. V normální situaci, kde je spíš méně stresu, to vlastně není problém," řekl a dodal: „V uniformě je přece člověk…"

Převezmou tituly Unesco

O víkendu se v St. Wolfgangu slavnostně představí zástupci 21 hornorakouských lidových kulturních pokladů, které byly uznány Unesco za nemateriální kulturní dědictví. Jsou tak oceňovány stále živoucí udržované formy kultury stavějící na znalostech, dovednostech, zručnosti a tradici, píší OÖN. Dodávají, že St. Wolfgang nebyl pro konání slavnosti vybrán náhodou, většina oceňovaných zvyků a tradic pochází ze Solné komory. Program odstartuje v sobotu ve 14.50 plavbou s kapelou po Wolfgangsee. V neděli od 10.30 se vyznamenané branže představí v centru města.

Sousedů přibylo

Poprvé od roku 2011 byla loni bilance porodů v Rakousku opět pozitivní, a to o 3470 osob. Na svět přišlo 81 722 dětí, o tři procenta víc než v roce 2013. Zemřelo 78 252 lidí, meziročně o 1,6 procenta méně. Nejvíc porodů přibylo ve Vorarlbersku – 6,9 procenta, dále v Solnohradsku 5 a v Horních Rakousích 4,8 procenta. Kojenecká úmrtnost činila tři promile.

Hoeness spí doma

Devět měsíců před předpokládaným podmíněným propuštěním z výkonu trestu odnětí svobody může exprezident Bayernu Mnichov Uli Hoeneß (63), odsouzený na tři a půl roku za krácení daní, pravidelně od pátku do neděle nocovat ve svém domě na Tegernsee, zaznamenala PNP. Informaci médií nechtělo ministerstvo spravedlnosti vyvrátit ani potvrdit z důvodu ochrany osobnostních práv vězňů, dodala.
Hoeneß nastoupil trest loni v červnu. Od začátku tohoto roku byl ve volném režimu, tedy přes den mohl pracovat s mládeží Bayernu a do vězení v Rothenfelfu se vracel jen na noc. „Jako prvotrestaný může doufat, že mu polovina trestu bude přeměněna na podmínku. V tom případě by šel na svobodu začátkem března 2016. Do té doby má jako vězeň ve volném režimu právo na 21 dnů dovolené za rok a dalších až šest dnů volna měsíčně. To by odpovídalo tomu, že skoro každý víkend může zůstávat doma," vysvětluje pasovský list.