Jak informoval realitní makléř František Úlehla z 1. reality GP v Českých Budějovicích, v Jihočeském kraji je zájem o chalupy a chaty v klidových lokalitách. „Ceny nemovitostí letí vzhůru z důvodu vyšší poptávky a malé nabídky,“ vysvětlil s tím, že za minulý rok jde o růst cca 15 až 20 procent.

Vyhrává vyšší nabídka

Lidé se dokonce přeplácejí. „U těch dražších nemovitostí, pokud se nacházejí v dobré lokalitě. Financování se většinou skládá z poloviny z vlastních prostředků a z druhé z hypotéky,“ upřesnil Úlehla.

Úvěry na bydlení a hypotéky nejsou dostupné všem, i když by se to tak na první pohled zdálo. „Bankovní ústavy si klienty více prověřují, a tím pádem na financování nedosáhne tolik lidí jako před krizí,“ osvětlil.

Neprodejné letos udali

Z vlastní zkušenosti ví, že například nemovitosti, kterým se špatně sháněl kupec, letos uspěly. „Ty, které nebylo možné v minulé roce prodat, s těmi letos nebyl problém,“ dodal František Úlehla.

Realitní makléř Miroslav Hodina z realitní kanceláře RE/MAX G8 Reality naopak změnu trendu nepozoruje. „Roste počet zájemců z jiných krajů, kteří poptávají především rekreační nemovitosti či apartmány na Lipně,“ zmínil s tím, že velkým faktorem dostupnosti je budována dálnice. Jihočeši podle něj preferují větší domy v blízkém okolí měst.

Strach z inflace a krize pomáhá prodeji

I on zaznamenal, že poptávka převyšuje nabídku. „Dokonce výrazně a díky tomu vzrůstají i ceny nemovitostí, které ovlivňují pouze odhadci bank a jejich finální zástavní hodnota. Pokud lidé mají vlastní finanční zdroje, nakupují dražší nemovitosti, protože si uvědomují, že je následně prodají ještě lépe,“ dodal Hodina.

Mnoho lidí zůstalo kvůli pandemii doma v bytě a zjistilo, že nemají kam utéct. Vlastní rekreační objekt se tak stal snem, který chtějí realizovat. Kvůli tomu roste také cena stavebních prací a lidé se obávají inflace. „To vše koupi urychluje,“ míní.

Zájemci účastnící se aukce, kteří dvakrát či třikrát neuspějí, se obávají navyšovat cenu. „Následně již neváhají a cenu navyšují. Zároveň si vyzkouší, že aukce jsou zcela transparentní,“ sdělil s tím, že z aktuální situace na trhu těží především prodávající.

Půjčit si na bydlení podle jeho slov není snadné. „Stává se nám například, že klient nedostane hypotéku – v této době jsou to především pendleři, ale často také lidé, kteří pracují ve službách. Těm nezbývá než vyčkávat,“ podotkl Miroslav Hodina a na závěr dodal zajímavou zkušenost.

Cenu téměř otočil

„Zhruba před rokem si naším prostřednictvím koupil rybář na Lipně chatu za 2,8 milionu korun s tím, že v době, kdy jí nebude využívat, bude k pronájmu. Následně ale dostal několik nabídek na odkoupení a té poslední neodolal,“ uvedl, že cena nemovitosti se vyšplhala na 4,3 milionu korun.