Při hlášeném podezření na otravu plynem v Týně nad Vltavou hasiči konstatovali, že do bytu není plyn vůbec zaveden.

Na žádost policie vyjeli hasiči k domu v Českých Budějovicích, kde majitel po vyčerpání studně na zahradě našel na jejím dně dva předměty připomínající kyslíkové láhve, ale nešlo zjistit jaké. Policejní pyrotechnik vyloučil, že se jedná o munici. Hasiči proto změřili koncentraci kyslíku ve studni u hladiny v hloubce asi deseti metrů a pomocí lezecké techniky se k předmětům spustili. Ukázalo se, že ve studni jsou dvě půlky starého zlomeného rumpálu.

Občan z Chřešťovic při výkopových pracích objevil v zemi kovový předmět, ve kterém začalo prskat a syčet. Operátor tísňové linky mu doporučil, aby se předmětu nedotýkal a udržoval od něj odstup. Hasiči a policisté zjistili, že se jedná o absolutně bezpečnou starou kovovou konvičku.

NENÍ KOUŘE BEZ OHNĚ

K prozkoumání červeného kouře linoucího se z komína domu v Třísově vyjeli profesionálové i dobrovolní hasiči. Na místě zjistili, že nezvyklou barvu kouře způsobuje osvětlení nasměrované na komín. Také do Vyšného vyjeli profíci zbytečně, neboť podezřelý bílý kouř způsobilo opékání špekáčků.

Ze zamčeného pokoje v českobudějovické ubytovně se valil kouř. Po násilném vniknutí tam hasiči našli zapálenou dýmovničku k vykuřování štěnic.

K aktivaci požárního čidla došlo v krajském městě, ale nešlo o signalizaci kvůli ohni, ale vybité baterii. Hasiči čidlo demontovali a majitelce bytu vysvětlili, jak funguje.

KOČKY VEDOU TABULKU

Kočky si nedají pokoj. Jak jsou zvědavé, všude vlezou. Ve výčtu výjezdů kvůli zvířatům s přehledem vedou. V tomto roce se hasiči mocně procvičili v jejich záchraně z jímky, třímetrové nepoužívané šachty, okapu, pětimetrové studny, ze stromu a dalších míst, odkud by pro ně mnohdy nebylo návratu.

Jednoho kocoura dezertéra museli hasiči vyšťourat z prostoru za výtahovou šachtou v budějovickém paneláku. Na vyděšené a agresivní zvíře použili deku a tyč na odchyt plazů a vyhráli.

PSI A DALŠÍ ZVÍŘENA

Že hygiena nemusí být půl zdraví, ukazuje případ třeboňského pejska, kterému při mytí jeho majitelkou uvízla noha v mřížce odtokové vpusti sprchového koutu. Protože noha nešla vyprostit, vypáčili hasiči celou část odtoku. Po dočasném uspání na veterině mu tam hasiči malým rozbrusem a kleštěmi nerezovou mřížku z nožky sundali.

Štěně se zadrhlo v brance plotu v Jindřichově Hradci. Hasiči ručně roztáhli části branky, které psa svíraly, a psík mohl jít.

Z automobilové plošiny zachránili profesionální hasiči vlaštovku, která uvízla těsně pod střechou hlavní budovy vlakového nádraží ve Strakonicích. Pták byl v pořádku vypuštěn do volné přírody.

Ani želva si není ničím jistá. V Jindřichově Hradci jedna zalezla pod dřevěnou podlahu pergoly a ještě se převrátila na krunýř, takže sama se nedokázala dostat ven. Po vypáčení prkna byla na svobodě.

KŮŇ SPADL DO SKLEPA

Téměř dvě hodiny trvala táborské profesionální jednotce v Záhosticích záchrana kobylky, jež se propadla podlahovým vstupem o rozměrech přibližně 1 x 1,5 m do sklepa domu určeného k demolici. Aby se k ní hasiči dostali a mohli bezpečně vyprostit, byl nutný automobilový jeřáb, pomocí kterého rozebrali krov střechy. Dále zbavili ostrých hran i propad, odstranili odsud ocelové zárubně, které by mohly Shanghai při vytahování poranit. Po zklidnění sedativy ji hasiči podvázali nosnými popruhy a jeřábem opatrně vyprostili ze sklepa nezraněnou.

Také tele ve Vyšném mělo potíže, když spadlo do potoka a nedokázalo vylézt. I jemu hasiči pomohli vrátit se ke stádu.

A JEŠTĚ ZVÍŘATA…

V chalupě v Oslově se za lednicí v kuchyni schoval had. Majitele vyděsila pouze užovka, kterou po odchytu vypustili hasiči do přírody.

Ve Vnorovicích se ocitla na zemi čtyři mláďata dravce i s hnízdem. Na hasičskou stanici pro ně přijel pracovník zoo Ohrada v Hluboké nad Vltavou.

Hůře dopadla srnka, jež se na fotbalovém hřišti ve Srubci zamotala do sítě branky a měla zlomenou zadní nohu. Ujal se jí přivolaný myslivec.

Na vyžádání občanů Litvínovic-Šindlovy Dvory zahnala profesionální jednotka labuť s mladými. Ohrožovaly obyvatelé místních vilek a byly vyhnány z obytné zóny do přírody.

Naopak v Třebotovicích hasiči zvířata chytali, neboť při pasení na zahradě uteklo pět morčat. Všechna dopadli a vrátili majitelce.