I drobné zranění by pro ně mohlo mít fatální důsledky. „Setkal jsem se s tím, že jdu po chodníku, kde vůbec není místo. Z jedné dřevěné tyčky, z druhé haldy sněhu. Přijde mi to trochu jako alibismus, protože neexistuje jiná možnost než jít po chodníku. Přece 
se nebudeme motat mezi auty na silnici," posteskl si senior. A není sám. Podle mluvčího budějovické nemocnice Jana Duška teď plní ordinace úrazového oddělení několikanásobně víc pacientů než v jiných dnech roku. Nejčastěji přicházejí s vyvrknutými kotníky, zlomeninami končetin nebo naraženinami.

Oproti minulým letům však přesto došlo k mírnému zlepšení. „Těžké úrazy naštěstí nemáme, chodci i řidiči jsou opatrnější. Převážná část pacientů jde po ošetření domů," popsal mluvčí Dušek. Advokát Jiří Petrů doplnil, že odstranění sněhových převisů 
ze střech ukládá majitelům domů obecní zákoník. V některých případech mohou požádat hasiče, jindy musejí zaplatit soukromou firmu.

Pouhou instalací dřevěných zábran s varováním se této povinnosti nezbaví. „V případě úrazu může být pro majitele domu polehčující okolností, že udělal vše, co bylo v jeho silách, aby na daný problém upozornil," vysvětlil advokát.  Jeho slova potvrdil Karel Pražák, předseda Sdružení majitelů domů v centru Českých Budějovic. On sám prý nechává sníh pravidelně odklízet soukromými firmami.

S vážnějšími komplikacemi se zatím nesetkal, ale pro všechny případy má pojištění na úraz třetích osob.  A doporučuje to i ostatním. „Spousta majitelů řeší situaci tyčkami a uzavřením chodníku.  Pak se musí chodit po levé krajnici. Problém je v tom, že město neuklízí a lidé se musí brodit haldami sněhu. Je trapné, jak se někteří pracovníci úklidu poflakují," zdůraznil Karel Pražák.

Majitelé domů mohou o odstranění převisů žádat na linkách 150 a 112. Operátor vyhodnotí aktuální situaci a pošle na místo hasiče nebo specializovanou firmu s výškovou technikou. Hasiči provedou zákrok zdarma, ale pouze v případech, kdy je reálné bezprostřední ohrožení zdraví nebo majetku. Výjimkou jsou veřejné objekty, třeba školy, nemocnice a divadla. Tam vyjíždějí automaticky. „K zásahu přijedeme okamžitě, pokud příslušná technika právě nezasahuje jinde. V tomto případě může vznikat určitá časová prodleva. Zásah hasičů, kdy je odstraňováno nebezpečí ohrožení, není účtován," uvedla mluvčí jihočeských hasičů Vendula Matějů.

Jedním ze specialistů na odstraňování převisů v krajském městě a jejich blízkém okolí je Jiří Zelený. Ten v době kalamit nabízí zákazníkům nepřetržitý provoz. Vyčištění střechy rodinného domu o rozloze do 150 metrů čtverečních u něj vyjde asi 
na 3300 korun. U činžovních domů s rozlohou střechy do 250 metrů čtverečních je to zhruba 5600 korun. Obě částky jsou bez DPH. „Snažíme se vyhovět operativně, takže většinou přijedeme do hodiny od oznámení. Někdy toho máme víc, tak to trvá o něco déle. Ale ne nějak zásadně," řekl podnikatel.