Podle Terezy Minárikové, manažerky výzkumných projektů organizace ALKA Wildlife, je to velký úspěch. „Vlk je ikonické zvíře, které se do naší přírody vrací po sto padesáti letech,“ řekla. Ona a její kolegové předpokládají, že jde o vlka samotáře, který místem pouze procházel a hledá si nové místo k žití.

„Myslím, že se nám nepodaří ho znovu zachytit,“ doplnila. V případě, že by se na Netolicku uchytil, zůstal a následně si pořídil smečku, mohl by se stát hrozbou. „Především pro nezabezpečená stáda ovcí. Ty jsou pro vlka nejsnadnější kořistí,“ popsala. Chovatelé ovcí mají už nyní možnost podle jejích slov získat peníze na zabezpečení svých chovů od státu. „Dotace od státu jsou určeny na oplocení pastvin či pořízení pasteveckých psů,“ řekla Tereza Mináriková.

Organizace ALKA Wildlife má na Netolicku fotopasti tři. Pokud by tedy vlk, případně celá smečka, zůstaly v místech natrvalo, některá z fotopastí by je podle Terezy Minárikové rozhodně zachytila. Na Netolicko byly fotopasti původně umístěny, aby zmapovaly pohyb rysa ostrovida. To, že zachytily vlka ve vnitrozemí, je podle Radovana Nůska z Lesní správy Vodňany, vzácnost. Právě Lesní správa Vodňany umístění fotopasti povolila. Další fotopasti má organizace ALKA Wildlife po celých jižních Čechách. Celkem jich je šedesát kusů a mají za úkol monitorovat právě rysa a jeho pohyb.

Myslivci z okolí Netolic doufají, že vlk půjde za potravou jinam. Podle Stanislava Petráška, jednatele sousedního Mysliveckého spolku Mahouš, vůbec není obvyklé, aby se takový dravec pohyboval v kulturní krajině. „Neuděláme nic. Můžeme jen věřit, že se přesune jinam. Strach z něj máme. Přece žere maso a ne buchty,“ řekl. Zároveň dodal, že on i jeho kolegové myslivci doufají, že si na Netolicko vlk nepřivede nevěstu.

Vlci se běžně pohybují hlavně na Šumavě, to potvrdil také starosta Kvildy Václav Vostradovský. Fotopasti tam vlky zaznamenaly už dávno. „V poslední době se pohybují hlavně v západní části Šumavy a jsou postrachem pro chovatele ovcí,“ uvedl Václav Vostradovský. Ten řekl, že se vlci začnou putovat Šumavou až ve chvíli, kdy sleze sníh. „Hajní tu nacházejí potrhané kusy vysoké zvěře,“ potvrdil. Podle něj ale většina z vlků zůstane v šumavských lesích. „Až začne platit bezzásahovost, tak se počítá s tím, že vlk bude regulovat počet vysoké zvěře,“ tlumočil představu Národního parku Šumava. Na Šumavě zůstane už jen proto, že tam bude mít dostatek potravy.